המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 12.1.2011
12/1/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 12.1.2011

 

בתקציר: עיתונאי איראני: המשטר הסעודי – המסוכן באזור אחרי ישראל * מאמר באל-גומהוריה:  ארה"ב מקדמת את פיצול סודאן * אתר איראני: על אובמה להבחין בין העם לבין המשטר באיראן * מוסוי: המשטר מנהל תעמולה כשל סטלין וצ'אוצ'סקו * נכשלו המאמצים הסורים-סעודים לפתור את המשבר בלבנון

 

נכשלו המאמצים הסורים-סעודים לפתור את המשבר בלבנון

מישל עון, מראשי כוחות ה-8 במרץ בלבנון, הכריז על מותה של היוזמה הסורית-סעודית,לפתרון המשבר במדינה, בהאשימו את רה"מ סעד אל-חרירי בדחיית היוזמה, וקרא ללבנונים למצוא פתרון למשבר בלא התערבות חיצונית. בתגובה, אמר שגריר סעודיה בלבנון, עלי עואד עסירי, ליומון אל-שרק אל-אוסט, כי לא קיימת כל יוזמה סורית-סעודית, ולפיכך ההכרזה על מותה מיותרת. יומונים לבנונים המקורבים לאופוזיציה והיומון הסורי אל-וטן, מסרו כי הנשיא אסד הודיע לראשי האופוזיציה בלבנון על כשלון מאמצי התיווך לאחר שקיבל דיווח על כך מן הסעודים, ותלו בארה"ב את כישלון מאמצים אלה. במקביל מסר היומון אל-ספיר כי הנשיא אסד דחה פנייה של הנשיא מישל סולימאן (11.1.11) לפעול למניעת הידרדרות בלבנון, באמרו כי "אין לו קשר לנעשה בה." רה"מ אל-חרירי, שייוועד עם הנשיא אובמה בוושינגטון (12.1), הודה לנשיא אסד ולמלך עבדאללה על מאמצי התיווך וקרא ללבנונים לנהוג בתבונה, כיוון שישראל היא הנהנית היחידה מהפילוג במדינה. היומון אל-מסתקבל מסר כי גורמים בכוחות ה-14 במרץ, טענו כי האופוזיציה הכשילה את מאמצי התיווך והביעו תקווה כי זו לא תפעיל אלימות להשגת מטרותיה, כפי שהיה בעבר. הם גם דחו את איומי כוחות ה-8 במרץ לפרוש מהממשלה, בהסבירם כי זו ממילא משותקת זה כמה חודשים.    

אל-מסתקבל, אל-אח'באר, אל-ספיר (לבנון), אל-וטן (סוריה), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 12.1.11

 

לבנון: ה-8 במרץ וה-14 במרץ נאבקים על השליטה בכדור "לבנון"

אל-חיאת (לונדון), 12.1.11

 

עיתונאי איראני: המשטר הסעודי – המסוכן באזור אחרי ישראל

בפאנל שדן בשינויים הפוליטיים בסעודיה, מטעם סו"י האיראנית השמרנית מהר, טען חבר מערכת מהר, חסן האני-זאדה, שהמשטר הסעודי מסוכן לעולם האסלאם ובמיוחד לערבים, בשל פעילותו השלילית בלבנון ובעיראק, ובשל פעילותו נגד סקטור הנשים והשיעים בשטחו. לדברי האני-זאדה, רק ישראל מסוכנת יותר מן המשטר הסעודי. עוד אמר כי בנדר בן סולטאן, אותו כינה "סוכן ה-CIA", הוא האישיות המשפיעה ביותר בסעודיה, אך הוא לא יירש את המלך עבדאללה, בשל היותו בנה של שפחה.

מהר (איראן), 11.1.11

 

מאמר באל-גומהוריה:  ארה"ב מקדמת את פיצול סודאן

מוג'אהד ח'לפ, בעל טור ביומון הממסדי המצרי אל-גומהוריה, כתב במאמרו, כי ארה"ב דואגת לקדם את פתרון שתי המדינות, הן בנושא הפלסטיני והן בנושא הסודאני וטען כי בכירים אמריקאיים הביעו עמדות התומכות בעצמאותה של דר' סודאן.

אל-גומהוריה (מצרים), 12.1.11

 

אתר איראני: על אובמה להבחין בין העם לבין המשטר באיראן

האתר האיראני עסר-י איראן קרא לאובמה לבטל את הסנקציות האמריקאיות על איראן המופעלות זה 30 שנה ולהוכיח בכך שהוא איננו מתנגד לעם באיראן אלא רק למשטר. האתר טען כי  בכירי המשטר אינם קושרים בין הסנקציות לתאונת המטוס האחרונה באיראן (10.1.11) בה נהרגו 77 איש, אף שלכל ברור כי הסנקציות מונעות מאיראן את חידוש צי המטוסים וכופות עליה שימוש במטוסים שחוקים ומסוכנים.

עסר-י איראן (איראן), 11.1.11

 

מוסוי: המשטר מנהל תעמולה כשל סטלין וצ'אוצ'סקו

מיר חוסין מוסוי, מראשי תנועת המחאה באיראן, טען שהמשטר מנהל  תעמולה שקרית הזהה לזו של משטר סטלין בבריה"מ וצ'אוצ'סקו ברומניה. לדבריו, השקרים שמטיחים בכירי המשטר בתנועת המחאה, כגון קבלת סיוע כספי מארה"ב באמצעות סעודיה, אינם הולמים את מעמדם כאנשי דת.

כלמה (איראן), 11.1.11