המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 11.1.2011
11/1/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 11.1.2011

 

בתקציר: כנס פלסטיני בדמשק: הגרסה הציונית מבוססת על זיוף * כיהאן: הציונות והמערב אחראים לפיצול סודאן * אל-ג'רידה: רשת ריגול איראנית נחשפה במצרים * יו"ר הפרלמנט הכוויתי: הגרעין הישראלי מאיים על המזה"ת יותר מהאיראני *  יומון איראני: הווהאביה – החלק האפל של עולם האסלאם

 

יומון איראני: הווהאביה – החלק האפל של עולם האסלאם

היומון האיראני ג'ואן, המקורב למשמרות המהפכה באיראן, טען כי הווהאבים הם "החלק האפל של עולם האסלאם", בהתייחסו לפעילותם של גורמים והאבים-סונים בערים זאהדאן (דר-'מז' איראן, סמוך לגבול עם פקיסטן ואפגניסטן) וסננדג' (מע' איראן סמוך לגבול עיראק) שתושביהן סונים באיראן. היומון פרסם תמונה של גולגולת העוטה כאפיה דוקרנית, המסמלת בצבעיה "ברית" בין סעודיה לישראל.

ג'ואן (איראן), 10.1.11

 

כנס פלסטיני בדמשק: הגרסה הציונית מבוססת על זיוף

במסגרת סדרת דיונים בעניין הפלסטיני מהיבטים היסטוריים, ספרותיים וארכיאולוגיים, ערכו "מוסד פלסטין לתרבות" ו"מרכז כתבי היד והמסמכים הפלסטיניים" כנס בדמשק, בו נטען כי הציונים זייפו כתובות וממצאים ארכיאולוגיים לשם הצדקת גרסתם לגבי ירושלים. לדברי המתאם הכללי של איחוד הארכיאולוגים הערבים, מוחמד בהג'ת קוביסי, ישנן הוכחות היסטוריות שירושלים איננה אל-קדס ולטענות הציוניות אין זכר בכתבים העתיקים מהאזור. הוא קרא לערבים להתעלם מן ההיסטוריונים והארכיאולוגים המזרחנים המסתמכים על התנ"ך.

www.palestine-info.info, 9.1.11

 

כיהאן: הציונות והמערב אחראים לפיצול סודאן

בהתייחסו למשאל העם בדרום סודאן, טען היומון האיראני כיהאן, המקורב למנהיג עלי ח'אמנאי, כי השפעתם של המערב והציונות באפריקה בעשורים האחרונים, הגבירה את מגמת הבדלנות בקרב האוכלוסייה הנוצרית והפגאנית. לדברי היומון ההיפרדות של אזור דרום סודאן, שם נמצאים מרבית מאגרי הנפט של סודאן תפגע כלכלית במוסלמים שבצפונה. כיהאן קרא למדינות האסלאמיות, במיוחד למצרים ולאלג'יר, שלא להבליג, כיוון שתופעת היפרדותם של מיעוטים עלולה לזלוג לשטחן ולפגוע בביטחונן.

כיהאן (איראן), 11.1.11

 

הציונים מרוצים מחלוקת סודאן

www.qodsna.com (איראן), 8.1.11

 

אל-ג'רידה: רשת ריגול איראנית נחשפה במצרים

בפרסום בלעדי טען היומון הכוויתי אל-ג'רידה כי שלטונות מצרים עצרו (6.1.11) ארבעה חשודים בריגול תעשייתי וכלכלי לטובת איראן.

אל-ג'רידה (כווית), 11.1.11 

 

יו"ר הפרלמנט הכוויתי: הגרעין הישראלי מאיים על המזה"ת יותר מהאיראני

בפתיחת ועידה משותפת לכווית ותורכיה אמר יו"ר הפרלמנט הכוויתי, ג'אסם אל-ח'ראפי, כי פצצות הגרעין של ישראל מאיימות על המזה"ת הרבה יותר מתכנית הגרעין האיראני.

www.gulfinthemedia.com, 11.1.11

 

שר המודיעין האיראני: החדרנו סוכנים למוסד

שר המודיעין של איראן, חיידר מוסלחי, הודיע במסיבת עיתונאים על מעצר עשרה אנשים החברים ברשת הריגול הישראלית, האחראית להתנקשות במדען עלי מוחמדי. לדבריו, איראן החדירה סוכנים לשורות המוסד והיא תפעיל מדיניות של 'שן תחת שן' כתגובה לחיסול מדעני הגרעין שלה ע"י ישראל. דובר משה"ח האיראני, ראמין מהמאנפרסת, אמר כי לאיראן יש הוכחות בדבר מעורבותה של ישראל בחיסול מדעני הגרעין  והיא תתבע אותה במוסדות הבינ"ל.

פארס, פרס טי וי  (איראן),www.lenziran.com 11.1.11

 

מזכ"ל הפת"ח בירושלים: פלסטין – אדמת וקף אסלאמי

מזכ"ל הפת"ח בירושלים, עומר אל-שלבי, אמר בטקס לציון יום השנה ה-46 להקמת הפת"ח, כי המדינה הפלסטינית תקום בכל גבולות פלסטין שכן זוהי אדמת וקף אסלאמי, וכי מי שחושב שפת"ח הניחה את הרובה שוגה באשליות.

אל-קדס (ירושלים), 11.1.11

 

סגן מפקד חה"א בצבא איראן: מייצרים פצצה חכמה לטווח 100 ק"מ

סגן מפקד חה"א בצבא איראן, אמיר מוחמד רזא כארשכי, אמר כי הפצצה החכמה האיראנית מדור ראשון, קאצד, שמשקלה 2000 פאונד (900 ק"ג), נמצאת בשלב של יצור המוני וישנה היערכות לייצור הדור השני של הפצצה, שטווחה יגיע ל-50 ק"מ והדור שלישי לטווח של 100 ק"מ.

פארס  (איראן), 11.1.11

 

 

ח'אמנאי לתנועת המחאה: עוד לא מאוחר להתחרט על מעשיכם

בנאום בטהראן בפני אלפי מבקרים מהעיר קום, קרא מנהיג איראן עלי ח'אמנאי ראשי תנועת המחאה, לחזור בהם ממעשיהם וטען כי טרם התנערו מאויביה של איראן וכי הם משמשים צעצוע ביד אויביה. עוד אמר כי איראן חזקה מתמיד לאחר שעברה בהצלחה מבחנים אלוהיים, והביסה בחסד האל וכוחו את תנועת המחאה. לדבריו, תבוסת ארה"ב בלבנון, אפגניסטן, עיראק ופלסטין ארעה בזכותה של איראן שהציתה התעוררות פוליטית במדינות אלה.

אתר המנהיג, מהר (איראן), 9.1.11

 

סעודיה: כנס על יחסי סעודיה-תורכיה

בריאד נפתח (10.1.11) כנס בן שלושה ימים בחסותם של משרדי החוץ התורכי והסעודי, אשר יעסוק ביחסי שתי המדינות, במדיניות האזורית בנושא תכנית הגרעין האיראני ובנושא תהליך השלום במזה"ת.

אל-וטן (סעודיה), 10.1.11

 

ח"פ כוויתי: תכנית הגרעין של איראן אינה מוצדקת

חבר הפרלמנט הכוויתי, נאג'י אל-עבד אל-האדי, אמר כי לאיראן יש די מקורות של נפט וגז לייצור אנרגיה ואין לה כל צורך בתכנית גרעין.

אל-סיאסה (כווית), 10.1.11

 

אל-זהאר: בעימות הבא נשיג ניצחון, אך במחיר כבד

בכיר החמאס, מחמוד אל-זהאר, הצהיר כי בכל עימות עתידי עם ישראל תשיג חמאס ניצחון היסטורי, אך הדבר יהיה כרוך במחיר כבד בנפש מצד הפלסטינים.

www.maannews.net , 9.1.11

 

אובמה: התמודדות כושלת עם המשבר הכלכלי

פארס (איראן), 9.1.11