המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 7.1.2011
7/1/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 7.1.2011

 

בתקציר: פתוא בסעודיה: אסור למוסלמים לבצע פיגועי התאבדות * אל-זהאר: השואה - שקר ציוני * שה"ח האיראני בעיראק: לבטל את הצורך בויזה למעבר בין המדינות * מפקד משטרת טהראן: נעניש את המשתתפים במסיבות מעורבות * אל-חרירי: סוריה וסעודיה הגיעו להבנות לגבי לבנון לפני כמה חודשים  

 

אל-חרירי: סוריה וסעודיה הגיעו להבנות לגבי לבנון לפני כמה חודשים  

סעד אל-חרירי, ר"מ לבנון, אמר כי סוריה וסעודיה הגיעו כבר לפני כמה חודשים להבנות שאותן לא פירט, בנושא הבטחת היציבות בלבנון, נוכח חשש מהשלכות פרסום כתב האישום בנושא רצח רפיק אל-חרירי, אך הצד האחר (חזבאללה) טרם מילא את הנדרש ממנו. לדבריו, כל עוד זה לא יקרה, הוא לא ימלא את חלקו בהבנות אלה. אל-חרירי שלל אפשרות לשינוי הרכב ממשלתו וויתור על בני בריתו.  

אל-חיאת (לונדון), 7.1.11 

 

פתוא בסעודיה: אסור למוסלמים לבצע פיגועי התאבדות

השיח' הסעודי צאלח אל-פוזאן, חבר ב"אגודת אנשי הדת הבכירים" – המוסד הדתי הרשמי בסעודיה – פרסם פתוא הקובעת כי הפיגוע (31.12.10) בכנסיית אל-קדיסיין במצרים נחשב לבגידה בנוצרים החיים במצרים במעמד של בני חסות, וכי מבצעיו הם 'לוחמים למען השטן'. אל פוזאן פסק כי אסור למוסלמי לבצע פיגועי התאבדות וכי מעשי הטרור כיום נחשבים להחרבה ולא לג'יהאד.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 7.1.11

 

בכיר איראני: נערכים שינויים בכוחות היבשה של הצבא

מפקד כוחות היבשה בצבא איראן, גנרל אחמד רזא פורדסתאן, אמר כי מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, אישר ביצוע שינויים במערך כוחות היבשה של צבא איראן במטרה לשפר את יכולותיו ההגנתיות. יצוין כי הצבא באיראן נתפס ככוח משני בשל נאמנותו לשאה שהודח ומשמרות המהפכה הם הכוח הצבאי העיקרי.

פרס טי וי (איראן), 6.1.11

 

אל-זהאר: השואה - שקר ציוני

חבר הלשכה המדינית של החמאס, מחמוד אל-זהאר, אמר בטקס לציון שנתיים להפצצת בית ספר של אונר"א במלחמה האחרונה בעזה, כי השואה היא שקר ציוני ודבר בטל לנוכח השואות הרבות שביצע הכיבוש נגד הפלסטינים. לדבריו, יבוא יום שבו ייהרסו הטנקים והמטוסים של ישראל, והפלסטינים ישחררו את ירושלים ואת כל פלסטין. עוד טען כי הציונים היו נתונים לטבח וגירושים בעולם מכיוון שהם השחיתו אותו ופשעו בו וכי המדינה האסלאמית הייתה היחידה שכיבדה אותם

אל-איאם (רש"פ), 7.1.11; www.maannews.net, 6.1.11   

 

ארה"ב מנפנפת את הנושא הפלסטיני מסדר היום העולמי

 אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), 5.1.11

 

שה"ח האיראני בעיראק: לבטל את הצורך בויזה למעבר בין המדינות

הממונה על משה"ח האיראני, עלי אכבר צאלחי, נפגש בעיראק עם הנשיא ג'לאל טאלבאני, רה"מ  נורי אל-מאלכי, שה"ח, הושיאר זיבארי, עם עמאר חכים, ראש המועצה האסלאמית העליונה ועם ההנהגה הדתית השיעית במדינה, ומסר לאיתאללה עלי סיסתאני איגרת מח'אמנאי. צאלחי שיבח את הפלורליזם והדמוקרטיה בעיראק וקרא להגדלת ההשקעות האיראניות בעיראק ולבטל את הצורך בוויזה למעבר בין המדינות. בכרבלא נפגש צאלחי עם איתאללה מוחמד תקי מודרסי, שקרא להסיר את המחסומים בין המדינות ולהיעזר בשיעים למאבק באסלאמופוביה.

אירנא, איסנא, פרס טי.וי (איראן), 6.1.11

 

מפקד משטרת טהראן: נעניש את המשתתפים במסיבות מעורבות

מפקד במשטרת טהראן, עלי רזא מחראבתי, טען כי השתתפות במסיבה מעורבת (של נשים וגברים יחד) היא פשע כלפי האסלאם וכי לאחרונה נעצרו צעירים שהשתתפו במסיבות מעורבות בצפ' טהראן. הוא קרא לתושבים ליידע את כוחות הביטחון על קיומן של מסיבות כאלה בעיר.

אילנא (איראן), 7.1.11

 

שר האסירים של הרש"פ: דלאל אל-מור'רבי - מופת של גבורה והקרבה

שר האסירים של הרש"פ, עיסא קראקע, והשרה לענייני נשים, רביחה ד'יאב, קיימו טקס הוקרה לכמה אסירים ולוחמים פלסטינים, וביניהם סגנית מפקד הפיגוע בכביש החוף, דלאל אל-מור'רבי, והאסיר הראשון של הפת"ח, מחמוד בכר חג'אזי, שפיקד על הפיגוע במתקני המוביל הארצי ב-1965. בטקס אמר קראקע כי אל-מור'רבי מהווה מופת של גבורה והקרבה; ד'יאב אמרה כי דור האסירים והלוחמים הראשון היה בית ספר לאומי לגיבוש הזהות הלוחמת של העם הפלסטיני.

www.wafa.ps, 5.1.11

 

ארה"ב לסודאן: מחוות תמורת מעבר חלק לעצמאות הדרום

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי ארה"ב הציעה לסודאן עסקה שבה היא תסיר את סודאן מרשימת המדינות התומכות בטרור, תבטל את הסנקציות שהיא מטילה עליה ותנרמל עמה את היחסים ובתמורה תאפשר סודאן את הקמתה של מדינה עצמאית בדרום המדינה. הסנאטור ג'ון קרי, המבקר בח'רטום, הביע שביעות רצון מדברי בכירים סודאנים לגבי הקמת מדינה עצמאית בדרום, ורמז לאפשרות שארה"ב תסיר את סודאן מרשימת המדינות התומכות בטרור. שה"ח הסודאני, עלי כרתי, אמר כי בפגישה עימו, הביעה שרת החוץ של צרפת, מישל אליו מארי, הבנה לעמדתה של סודאן בנושא בי"הד הפלילי הבינ"ל, ואמרה כי צרפת רוצה בסיום המשבר בנושא דארפור.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 6.1.11  

 

עשרות אנשי דת: אין להשתתף בהצבעה על פילוג סודאן

67 אנשי דת בכירים בראשות השיח' יוסף אל-קרדאוי, פרסמו פסק הלכה האוסר להצביע בעד התפלגותה של דרום סודאן במשאל העם שצפוי להיערך שם ב-9 לינואר, וקראו למוסלמים להכשיל את "התכנית האימפריאליסטית" לקריעת דרום סודאן - השער של הערביות והאסלאם לאפריקה - מצפונה. הם קראו למנהיגי האומה האסלאמית להיות ערים למזימה זו שמובילים הציונות והצלבנות העולמית.

אל-צחאפה (סודאן), 6.1.11

 

משאל העם בסודאן: כורה את הקבר לסודאן המאוחדת

אל-ראיה (קטר), 5.1.11