המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 5.1.2011
5/1/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 5.1.2011

 

בתקציר:  נשיא סודאן: נכבד את תוצאות משאל העם בדרום * בעל טור במצרים בביקורת על האפיפיור * הניה בקבלת פנים לשיירה האסייתית: לשלוח שיירות עד לשבירת המצור * בכיר ברש"פ: ישראל זורעת פילוג בעולם הערבי כדי לדחוק את הנושא הפלסטיני *  לבנון: נוטרלו שתי פצצות בבית קברות נוצרי

 

בכיר בפת"ח: לעולם לא נשליך את הרובה

חבר הוועד המרכזי של הפת"ח, תופיק אל-טיראוי, אמר כי ההנהגה הפלסטינית לא השליכה את הרובה ולעולם לא תשליכו ולא תיסוג מעקרונותיה, אך במקביל אבו מאזן יוסיף להסתובב בעולם כשענף זית בידו. 

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 5.1.11

 

הניה בקבלת פנים לשיירה האסייתית: לשלוח שיירות עד לשבירת המצור

בקבלת פנים לשיירה האסייתית שהגיעה לעזה קרא ר"מ החמאס, אסמאעיל הניה, להמשיך את השיירות לעזה בכל דרך, עד לשבירת המצור. ראש השיירה, פיירוז מסברולה, הביע את תמיכת אנשיה בחרם העולמי על ישראל ובשחרור כל פלסטין באמצעות ההתנגדות, כסמל לשחרור העולם כולו מן ההגמוניה האימפריאליסטית. פעילי השיירה קראו "ברוח, בדם, נפדה אותך, עזה" ו"ח'יבר, ח'יבר, הוי יהודים, צבאו של מוחמד החל לשוב" [בקרב בח'יבר הרג צבא מוחמד כמאה מיהודי המקום והכניע את היתר].

פלסטין (עזה), 5.1.11; www.palestine-info.info, 4.1.11

 

הניה (מימין) מעניק לראש השיירה סמל של פלסטין

www.palestine-info.info, 4.1.11

 

 נשיא סודאן: נכבד את תוצאות משאל העם בדרום

בביקורו בג'ובה  (4.1.10), בירת דרום סודאן, אמר נשיא סודאן עומר אל-בשיר שאם תושבי הדרום יחליטו במשאל העם הקרוב להתפלג מסודאן, ממשלתו תכבד את הכרעתם ותסייע למדינה החדשה כשתקום. כן אמר כי לעיתונאים שבאו לסודאן בציפייה לסקר מלחמה ואירועי אלימות צפויה אכזבה. כמאל בח'ית, עורך היומון אל-ראי אל-עאם המזוהה עם המשטר, כתב שפילוג סודאן הוא עובדה קיימת וקרא לדרומיים החיים בח'רטום להגיב באיפוק ולא לצאת בגילויי שמחה פומביים עם פרסום תוצאות משאל העם.

אל-ראי אל-עאם (סודאן), 5.1.10  

 

איתאללה איראני: על האזרים לאמץ את החג'אב

האיתאללה האיראני נורי האמדאני קרא לתושבי אזרביג'אן להתנגד לחוקי הלבוש החדשים שם שמקורם לדבריו במדינות המערב העוינות את האסלאם, וללכת בחג'אב, כחובה "אלוהית."  יו"ר וועדת החוץ והביטחון של המג'לס, עלי אל-דין בורוג'רדי, טען כי דברי הנשיא האזרי, אלהאם עלייב, על היותו מנהיגם של  האזרים בעולם, מלמדים על רגשי נחיתות, וכי האזרים באיראן (מיעוט של כ-24% המרוכז בצפון המדינה) גאים בהיותם איראנים.

אל-חיאת (לונדון), 5.1.11; פארס (איראן), 4.1.11

 

בעל טור במצרים בביקורת על האפיפיור

בעל טור ביומון המצרי, אל-מסאא', ח'אלד אימאם, טען כי קריאת האפיפיור להגן על הקופטים ולא לסלוח על מה שארע בכנסייה באלכסנדריה אינה מקובלת וטען כי האפיפיור מפגין יחס מקפח למוסלמים בהשוואה לקופטים. לדבריו, האפיפיור לא הניד עפעף כאשר בוצעו פשעים נגד המוסלמים.

אל-מסאא' (מצרים), 5.1.11

  

עורך כיהאן: לשלול מחברי מג'לס שנפגשו עם ח'אתמי זכות להתמודד בבחירות

חוסין שריעתמדרי, עורך היומון כיהאן המקורב למנהיג עלי ח'אמנאי, קרא למועצת המפקחים (האחראית על ניהול הבחירות באיראן) לשלול מחברי המג'לס של סיעת המיעוט את זכאותם להתמודד בבחירות הבאות משום שנפגשו עם הנשיא לשעבר מוחמד ח'אתמי, מראשי תנועת המחאה, אותו הגדיר "בוגד".

כיהאן (איראן), 5.1.11

 

לבנון: נוטרלו שתי פצצות בבית קברות נוצרי

צבא לבנון ניטרל שתי פצצות ישנות שהתגלו אתמול בקרבת בית קברות נוצרי בעיירה פרזל בנפת זחלה. 

אל-חיאת (לונדון), 5.1.11 

 

בכיר ברש"פ: ישראל זורעת פילוג בעולם הערבי כדי לדחוק את הנושא הפלסטיני 

מזכ"ל הנשיאות הפלסטינית, אל-טייב עבד אל-רחים, אמר כי הכיבוש הישראלי זומם להסיר את הנושא הפלסטיני מסדר היום הבינ"ל ולהתחמק מהתחייבויותיו באמצעות חיזוק הפילוג הפלסטיני; הצתת מערכה עדתית-דתית בלבנון; חלוקת סודאן ועידוד מלחמת אזרחים שם; הפעילות של החות'ים ואל-קאעדה בתימן; מעשי הטבח נגד הנוצרים בעיראק והפגיעה בפלסטינים הגרים בה.

www.wafa.ps, 3.1.11

 

הטבח הבינ"ל של סודאן

www.ikhwanonline.com, 4.1.11

 

דובר תנועת פז'אק הכורדית:  איראן תוציא להורג 17 מפעילינו

דובר תנועת פז'אק הכורדית המתנגדת למשטר האיראני, שירזאד כמאנג'ר, אמר ליומון אל-שרק אל-אוסט כי שלטונות איראן מתכוונים להוציא להורג 17 מפעילי הארגון, העצורים במקום בלתי ידוע.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 4.1.11

 

ירדן מממנת את שיפוץ בין הדין השרעי במז' ירושלים

היומון אל-קדס דיווח על שיפוצים במטה בית הדין השרעי ברחוב צלאח אל-דין שבמזרח ירושלים במימון ממשלת ירדן. פעילות בית הדין הועברה למסגד אל-אקצא לתקופת השיפוצים.

אל-קדס (ירושלים), 4.1.11

  

שר איראני: נקל בעונשו של בימאי הקולנוע פינאהי אם ישנה את אופי סרטיו

בריאיון לטלוויזיה הממלכתית באיראן על נושא הצנזורה, אמר שר ההדרכה האסלאמית, מוחמד חוסיני, כי נוכח רוחב אופקיה של הממשלה בנושאי תרבות, ניתן לשקול מחדש את עונשו של בימאי הקולנוע הידוע ג'עפר פנאהי, אם יתחייב לשנות את אופי סרטיו. פנאהי (50) נידון בחודש שעבר לשש שנות מאסר, איסור על פעילות קולנועית למשך 20 שנה, איסור יציאה מאיראן והענקת ראיונות לתקשורת, בשל טענות לתעמולה שניהל נגד המשטר האיראני בסרטיו. פנאהי, שנאסר כמה פעמים מאז מהומות 2009, ידוע כתומך בתנועת המחאה, והוא זכה בפרס 'אריה הזהב' בפסטיבל וונציה ו'דב הכסף' בפסטיבל ברלין.

www.lenziran.com, 4.1.11