המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 3.1.2011
3/1/2011

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 3.1.2011

 

בתקציר: מצרים: יוזמה של אל-אזהר להפגת המתח הבין-עדתי * בכיר בפת"ח בלבנון: נפעל לשחרור כל פלסטין; נגן על לבנון מפני ישראל * קטר וארה"ב חתמו על מסמך ביטחוני משותף * מצרים: האח"ס בוחנים מחדש התנגדותם לבחירת נשים וקופטים לנשיאות * איראן: אחמדי-נז'אד פיטר 14 מיועציו

 

בכיר בפת"ח בלבנון: נגן על לבנון מפני התקפה ישראלית

מפקד המטה הכללי של פת"ח בלבנון, מוניר אל-מקדח, אמר כי המפגן של 300 לוחמי הפת"ח במחנה הפליטים עין אל-חלווה בלבנון, נועד להבהיר כי תנועתו תמשיך במאבק המזוין. לדבריו, תנועת הפת"ח תמשיך בדרכו של ערפאת "עד לשחרור כל פלסטין". עוד אמר כי  אם ישראל תתקוף בלבנון, מחנות הפליטים יצטרפו לצבא ולהתנגדות.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 3.1.11

 

מצרים: האח"ס בוחנים מחדש התנגדותם לבחירת נשים וקופטים לנשיאות

בכיר בתנועת האח"ס בחו"ל, אבראהים מוניר, אמר כי התנועה בוחנת מחדש את עמדתה ביחס לאפשרות שנשים וקופטים יכהנו כנשיא המדינה, לאחר שבטיוטת מצע המפלגה של התנועה הובעה התנגדות לכך.

אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 3.1.11

 

מצרים: יוזמה של אל-אזהר להפגת המתח הבין-עדתי

בעקבות הפיגוע בכנסייה באלכסנדריה (1.1.11) נפגש שיח' אל-אזהר, ד"ר אחמד אל-טייב עם הפטריארך הקופטי, באבא שנודה, והודיע על יוזמה בשם "תכנית בית המשפחה המצרית", במסגרתה יתקיימו דיונים שבועיים בהשתתפות אנשי אל-אזהר, הכנסיות המצריות, אינטלקטואלים ואנשי ציבור על המאבק במתיחות בין מוסלמים לנוצרים במדינה.

אל-אהראם (מצרים), 3.1.11

 

הטרור מחבל בקשר בין הנוצרים למוסלמים במצרים

אל-וטן (סעודיה), 3.1.11

 

הרש"פ עצרה אנשי חזב אל-תחריר בחשד להסתה

חבר לשכת ההסברה של הארגון האסלאמי חזב אל-תחריר, באהר צאלח, טען כי הרש"פ עצרה לאחרונה  כ-100 מפעילי הארגון בגדמ"ע. דובר מנגנוני הביטחון של הרש"פ, עדנאן אל-דמירי, אישר שהרש"פ זימנה לחקירה פעילים מן הארגון החשודים בהסתה נגדה, אך טען כי צאלח מגזים במספרם.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 3.1.11  

 

קטר וארה"ב חתמו על מסמך ביטחוני משותף

שר המדינה הקטרי לענייני פנים, עבדאללה בן נאסר בן ח'ליפה אל-ת'אני, והשרה לביטחון הפנים של ארה"ב, ג'נט נפוליטנו, חתמו בפגישתם בקטר על מסמך ביטחוני משותף העוסק בחילופי מידע אודות טרוריסטים; שיפור אמצעי הבידוק בשדות התעופה; מאבק בהלבנת הון; פעילות לשיפור ההגנה על המרחב האווירי הבינ"ל; שיפור אבטחת המידע באינטרנט; שיפור התגובה למצבי חירום ואסונות

אל-שרק (קטר), 3.1.11

 

איראן: אחמדי-נז'אד פיטר 14 מיועציו

הנשיא אחמדי-נז'אד הודיע על סיום פעילותם של 14 מיועציו, מתחומי התקשורת הכלכלה, הרווחה, החינוך, התרבות והנוער. לא דווח על הסיבה. יצוין כי יועץ לנשיא היא משרת כבוד ללא סמכויות ביצועיות.

מהר (איראן), 2.1.11

 

מפקד משטרת המוסר באיראן: מחמירים באכיפת קוד הלבוש האסלאמי

במס"עת הסביר מפקד משטרת המוסר באיראן, אחמד רוזיהאני, כי יחידותיו פועלות בנחישות לאכיפת קוד הלבוש האסלאמי בקרב נשים - לבישת צ'דור ומניעת הופעתן מאופרות בפרהסיה. לדבריו, נשים סוררות נלקחות למטה המשטרה לצורך צילום שיוצג למשפחותיהן ולשיחה על קוד הלבוש האסלאמי.

אילנא (איראן), 3.1.11