המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 30.12.2010
30/12/2010


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 30.12.2010

 

בתקציר: אחמדי-נז'אד: ללדת והרבה * סודאן: הקונגרס הלאומי מאיים למנוע את משאל העם * פת"ח יציג בלבנון יחידות מיוחדות של גדודי חללי אל-אקצא * אתר באיראן: פעילים נוצרים עונו * ראש ארגון סוני בלבנון: כוחות ה-8 במרץ נערכים לכיבוש צפון המדינה * דרום סודאן: לא נקיים קשרים עם ישראל

 

פת"ח יציג בלבנון יחידות מיוחדות השייכות לגדודי חללי אל-אקצא

מפקד המטה הכללי של הפת"ח בלבנון, מוניר אל-מקדח, אמר כי לרגל יום השנה ה-46 להקמת הפת"ח יתקיים (31.12.10) מפגן צבאי בו יוצגו לראשונה "היחידות המיוחדות של גדודי חללי אל-אקצא" במחנה הפליטים עין אל-חלווה. לדבריו, המפגן הוא מסר של תמיכה בפלסטינים ובהתנגדות בפלסטין נגד האויב הישראלי ואין לו כל קשר לזירה הפנים לבנונית. עוד אמר כי אם תתקוף ישראל את לבנון, תתייצב תנועת הפת"ח לצד צבא לבנון וההתנגדות שלה ולא תשב בחיבוק ידיים.

אל-מוסתקבל (לבנון), 30.12.10

 

אחמדי-נז'אד קורא לעידוד הילודה

בנאום בכרג' (צפ' איראן), טען הנשיא אחמדי-נז'אד כי אין סתירה בין גודל המשפחה לבין איכות חינוכם של ילדיה כיוון שמרבית המדענים והאליטות צמחו דווקא ממשפחות מרובות ילדים. הוא טען כי הסתפקות בשני ילדים למשפחה מערערת את כוחה של האומה ומאיימת על קיומה.

אילנא (איראן), 28.12.10

 

סו"י אירנא: איראן עצרה ווהאבים-סלפים בצפ' המדינה

סו"י אירנא דיווחה על מעצרם של שבעה פעילים ווהאבים-סלפים בדר' אזרביג'ן המערבית שבצפ' איראן בחשד לחברות באל-קאעדה ובהפצת האיבה בין סונים לשיעים באיראן.

אירנא (איראן), 29.12.10

 

סודאן: הקונגרס הלאומי מאיים שלא לאפשר משאל העם
מפלגת הקונגרס הלאומי, השולטת בסודאן, התריעה שלא תאפשר את קיום משאל העם על ההתפלגות בדרום סודאן אם אנשי הדרום יפעלו לצרף את מחוז אביי העשיר בנפט למדינתם העתידית באופן חד-צדדי. את הדברים אמר מחזיק תיק אביי במפלגה, אל-דרדירי מוחמד אחמד.

אל-ג'זירה.נט, 30.12.10

אתר באיראן: פעילים נוצרים עברו עינויים

האתר מוחבת ניוז, המזוהה עם הנוצרים באיראן, פרסם תמונות של אזרח איראני, עלי רזא נג'פ-זאדה, (23) תושב שהריאר (מע' מחוז טהראן), שעונה בידי אנשי המודיעין האיראני, שהתנצר לאחרונה ופעל במסגרת הקהילה הנוצרית. עוד דיווח האתר על מעצרו ועינויו (ספטמבר 2010) של נג'פ-זאדה, חבר בכנסיה בכרג', בגין הפצת תעמולה למען הנצרות. עפ"י הדיווח, הוא שוחרר לאחר שהבטיח לא לחשוף את דבר עינוייו וברח לחו"ל שם בכוונתו להציג את שאירע לו בפני ארגוני זכויות אדם מערביים.

mohabatnews.com, 27.12.10

   

 

ראש ארגון סוני בלבנון: כוחות ה-8 במרץ נערכים לכיבוש צפון המדינה

סיף אל-דין אל-חסאמי, העומד בראש ארגון סוני אסלאמיסטי בלבנון, טען כי כוחות ה-8 במרץ מקימים בטריפולי תאים צבאיים כדי להצית פתנה פנים סונית בצפון לבנון וכי חזבאללה נערך לכיבוש טריפולי

עם פרסום כתב האישום, כדי לבלום התנגדות אפשרית של תושבי הצפון להשתלטות הארגון על בירות. בעבר היה אל-חסאמי בכיר בארגון אחר - "חזית הפעולה האסלאמית" - שפעל תחת פיקודם של כוחות ה--8 במרץ במטרה לחסל את זרם אל-מוסתקבל בצפון לבנון. לדבריו הוא עצמו ארגן כוחות לצורך קידום מטרה זו ואולם הוא פרש מן הארגון והחליט להזהיר מפני תכניותיהם של כוחות ה-8 במרץ.   

אל-סיאסה (כווית), 30.12.10


דרום סודאן: לא נקיים קשרים עם ישראל
סלבה קיר, נשיא הממשלה האוטונומית בדרום סודאן, אמר בפגישה עם מזכ"ל הליע"ר, עמר מוסא, כי אם וכאשר תקום מדינה עצמאית בדרום סודאן היא לא תקיים קשרים עם ישראל. קיר הביע רצון בכינון יחסי שכנות טובים עם סודאן ועם יתר מדינות ערב, וביקש ממוסא שהליע"ר תקים נציגות במדינה העתידית.
אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 30.12.10 Salva Kiir

"המצור על עזה": חמאס האחראית לקמילה  

אל-ביאן (אמירויות), 28.12.10