המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 22.12.2010
22/12/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 22.12.2010

 

בתקציר: פיאד: עדיפה דרך לא-אלימה על התנגדות חמושה * זחאלקה ברמאללה: להפסיק את המו"מ והתיאום הביטחוני * דמשק: טקס פלסטיני לכבוד השיירה האסייתית לעזה * לבנון: דיווח על ירידה ברמת הכוננות, לצד איומים של חזבאללה * איראן וקטר: שת"פ ביטחוני * בחריין: חשמל מגרעין בתוך שבע שנים

 

לבנון: דיווחים על ידירה ברמת הכוננות, לצד איומים של חזבאללה

מינהלת בטחון הפנים בלבנון הסירה את המחסומים מסביב למטה שלה בבירות, שהוצבו בעקבות תרגיל השתלטות על מוסדות המדינה שקיים חזבאללה כהכנה לפרסום כתב האישום בפרשת רפיק אל-חרירי. מפקד המינהלת, אשרף ריפי, הסביר כי המצב הפוליטי במדינה נרגע ואין עוד צורך במחסומים אלה. לאחרונה דווח על התקדמות במגעים בין סעודיה לסוריה לקראת הסדר בנוגע לביה"ד לרצח חרירי. מנגד, טען מאמר מערכת של היומון הלבנוני אל-אח'באר, המקורב לחזבאללה, כי הארגון ובני בריתו, מבית ומחוץ, מעדיפים להגיע לעימות שירחיק סופית את כוחות ה-14 במרץ מהשלטון, ע"פ הגעה להסדר וכי אל-חרירי יוכל להמשיך לכהן כר"מ רק אם יכריז על התנגדותו לבית הדין. כמו כן, בטור שפרסם עורך אתר אל-ערביה (22.12.10), דאוד אל-שריאן, הוא טען כי מהתקפותיו של מנהיג איראן עלי ח'אמנאי על ביה"ד הבינ"ל, ניתן להסיק כי חזבאללה ייצא לעימות במקרה שיוגש כתב אישום נגד פעיליו, וכי איראן תתמוך בו.

אל-חיאת (לונדון),  אל-אח'באר (לבנון), 22.12.10; אל-אח'באר (לבנון), 21.12.10  

 

דמשק: טקס מטעם הפלגים הפלסטיניים לכבוד השיירה האסייתית לעזה

בטקס שערכו פלגים וארגונים אזרחיים פלסטיניים לכבוד השיירה האסייתית שהגיעה לסוריה בדרכה לעזה, אמר מזכ"ל הג'יהאד האסלאמי, רמדאן שלח, כי השיירה מבטאת את הזדהותם של עמי העולם עם העם הפלסטיני וזכויותיו הלאומיות וכי העם הפלסטיני ימשיך בהתנגדות המותרת לכיבוש עד להשגת מטרותיו שהן שיבה, שחרור ומדינה עצמאית שבירתה ירושלים. מזכ"ל החזית העממית לשחרור פלסטין-המפקדה הכללית, אחמד ג'בריל, אמר שהכיבוש הישראלי הוא אויב האנושות וישות טרוריסטית, שהוקמה ע"י האימפריאליזם העולמי על גולגולות של ילדים, נשים וזקנים פלסטינים כדי להשתלט על אסיה. ראש הקמפיין האסיאתי לשבירת המצור על עזה ומתאם השיירה אמר שמטרת השיירה היא לקרוא להסרת המצור ולהחרמת ישראל, וכי חירותה של פלסטין תהיה ניצחונם של כל המתנגדים והנאבקים בעולם.

סו"י סאנא (סוריה), 21.12.10

 

מתאם השיירה (מימין) מעניק אות כבוד לרמדאן שלח

www.paltoday.ps, 21.12.10

 

פיאד: הדרך הלא-אלימה עדיפה על התנגדות חמושה; עבאס זכי: נגד חילופי שטחים

ר"מ הרש"פ, סלאם פיאד, אמר בהרצאה בירדן כי הישגי הדרך הלא-אלימה גדולים וחשובים מזו שתשיג ההתנגדות הצבאית החמושה והסביר שחיזוק התושבים הפלסטיניים על אדמתם יעלה את מחיר הכיבוש ויביא לכניעתו מול עובדת קיומו של העם ומוכנותו להקמת מדינה. פיאד קרא לפלסטינים להמשיך בדרך להקמת מדינתם למרות הנסיגה בתהליך המדיני; חבר הוועד המרכזי של הפת"ח, עבאס זכי, אמר כי ההנהגה הפלסטינית החליטה לחזור בה מהסכמתה לחילופי שטחים במסגרת הסכם השלום, ולדבוק בהקמת מדינה פלסטינית על כל טפח משטחי 1967.

אל-קדס (ירושלים), 22.12.10; אל-איאם (רש"פ), 21.12.10

 

זחאלקה בעצרת החז"ע ברמאללה: להפסיק את המו"מ והתיאום הביטחוני

בעצרת יום השנה ה-43 להקמת החזית העממית לשחרור פלסטין ברמאללה קרא חה"כ ג'מאל זחאלקה להפסיק את התיאום הביטחוני עם הכיבוש ואת "המו"מ הקטלני" שאותו ניצלה ישראל להמשך המצור על עזה ולתקיפתה ב-2009, ולפעול לבידודה של ממשלת נתניהו. הוא טען כי המדיניות הישראלית שואפת לחלק את העם הפלסטיני כדי לפגוע במפעל הלאומי וליצור הגמוניה ציונית וקרא לאחדות לאומית. לדבריו, העם הפלסטיני נמצא עתה בשלב של שחרור לאומי ולא של בניית מדינה.

www.paltoday.ps, 20.12.10

 

איראן וקטר מגבירות את שתה"פ הביטחוני ביניהן

משלחת צבאית איראנית הגיעה לביקור בקטר, כשהיא מלווה בשלושה סטי"לים, לדיונים על הגברת שתה"פ הצבאי בין המדינות. סגן מפקד חיל הים במשמרות המהפכה, עלי-רזא תנגסירי, אמר כי זהו ביקור גומלין לביקורה של משלחת צבאית קטרית שהשתתפה כמשקיפה בתרגיל משה"מ 'הנביא הגדול 5' בשלהי אפריל 2010, וכי שתה"פ בין שתי המדינות חשוב בשל אויבים ואינטרסים משותפים ובשל חשיבות שינוע האנרגיה מן המפרץ הפרסי. יצוין כי המג'לס האיראני אישר הסכם שת"פ ביטחוני בין המדינות. 

פארס (איראן), 21-22.12.10

 

נשיא סודאן: נפעל למען אחדות המדינה גם אם הדרום יתפלג

נשיא סודאן עומר אל-בשיר הכריז (21.12.10) כי על-אף התמיכה הצפויה של תושבי דרום סודאן במתן עצמאות לדרום סודאן במשאל העם הקרוב, ממשלתו תפעל כדי לאחד את המדינה מחדש.

אל-חיאת (לונדון), 22.12.10

 

בכיר מצרי: לא נחשף נשק שיועד לעזה

בכיר מצרי במחוז צפון סיני הכחיש דיווחים על חשיפת מחסן תחמושת בסיני שתכולתו יועדה להיות מוברחת לעזה דרך המנהרות.

אל-גומהוריה (מצרים), 22.12.10

 

אחמדי-נז'אד: אל תאיימו בסנקציות, העם מאחורי 

אל-מסתקבל (לבנון), 21.12.10

 

בחריין: ייצור חשמל מגרעין בתוך שבע שנים

השר הבחריני לענייני חשמל ומים, פהמי אל-ג'ודר, אמר כי ארצו מתכוונת להשתמש באנרגיה גרעינית לייצור חשמל בתוך שבע שנים וכי נבדקת אפשרות להפרטת מערכת החשמל במדינה. יצוין כי כבר ב-2007 הודיעה בחריין על כוונתה לפתח תכנית גרעינית לאספקת חשמל.

www.alarabiya.net, 22.12.10

 

יומון איראני: שת"פ בין ארה"ב לג'נדאללה נגד איראן

היומון האיראני ג'ואן, המקורב למשמרות המהפכה, טען שג'נדאללה, הארגון הסוני-בלוצ'י המתנגד למשטר, הקים לאחרונה בסיס במימון אמריקאי במחוז נימרוז (דר'-מע' אפגינסטן בגבול האיראני), בראשו עומד ח'יר מוחמד בארהויי, ממוצא אפגני. לטענת ג'ואן, תפקיד הבסיס הוא לגייס בלוצ'ים באזור כדי שיסייעו לאמריקאים לגייס סייענים מקרב אנשי ביטחון איראנים.

ג'ואן (איראן), 20.12.10

 

איש דת סעודי: אין לברך את הנוצרים לרגל חגיהם

השיח' הסעודי מוחמד בן צאלח אל-עות'ימין פרסם באתר האינטרנט של משטרת הדת הסעודית פתוא האוסרת על מוסלמים לברך נוצרים לרגל חג המולד או לרגל חגיהם האחרים. לדבריו, ברכה ללא מוסלמים לרגל חגיהם או חיקוי סמליהם הם חטא חמור יותר מחטאים כגון שתיית יין והתאבדות.

www.pv.gov.sa, 19.12.10 

 

ההכרה הבינ"ל במדינה פלסטינית כובלת את ידיו של נתניהו

אל-איאם (רש"פ), 21.12.10