המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 20.12.2010
20/12/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 20.12.2010

 

בתקציר: המצרים חשפו חומרי לחימה שיועדו לעזה * פת"ח: אנשי החמאס מענים ילדים * עריקאת:  עשר מדינות יעלו את דרג הייצוג הפלסטיני * מובארכ: על הקוורטט וארה"ב לטפל ברצינות בבעיה הפלסטינית * רמטכ"ל איראן: נפעל נגד ג'נדאללה בפקיסטן * יועץ לח'אמנאי: מנהיג איראן רוצה בהקמת גוש אזורי

 

לבנון: דיווחים על הסדר קרוב בין סעודיה לסוריה בנושא ביה"ד הבינ"ל

מתרבות הידיעות בעיתונות הלבנונית המזוהה עם האופוזיציה על הסדר קרוב בין סוריה לסעודיה בנוגע לפרשת רצח אל-חרירי. היומון אל-ספיר טען כי פריצת הדרך  נעשתה בעקבות שינוי ביחסה של ארה"ב להסדר שנבע מרצונה הדחוף להגיע להסכמות עם סוריה ואיראן בנוגע לעיראק ואפגניסטן. לדברי היומון,  ארה"ב הסכימה לדחות את מועד פרסום כתב האישום גם כדי להשיג רגיעה במו"מ על הגרעין האיראני. אמיר קטר אמר בפגישתו בטהראן עם מנהיג איראן עלי ח'אמנאי, כי ארצו פועלת, בסיוע מדינות האזור, למניעת מלחמת אזרחים חדשה בלבנון. ח'אמנאי אמר שאין תוקף לפסיקת ביה"ד הבינ"ל המקיים משפט ראווה והביע תקווה שהגורמים המעורבים בפרשה בלבנון יפעלו בהיגיון כדי לא לדרדר את המצב.

farsi.khamenei.ir, אל-ספיר (לבנון), 18.12.10, 20.12.10; אל-אח'באר (לבנון), 20.12.10

 

המצרים חשפו חומרי לחימה שיועדו לעזה

כוחות הביטחון של מצרים חשפו מחסן של חומרי נפץ בסיני שתכולתו הייתה מוכנה להברחה לעזה.

www.maannews.net 19.12.10

 

עריקאת:  עשר מדינות יעלו את דרג הייצוג הפלסטיני

חבר צוות המו"מ הפלסטיני אמר כי עשר מדינות אירופיות יעלו בקרוב את דרג הייצוג הפלסטיני בהן.

www.maannews.net, 19.12.10

 

עבאס: לא אתפטר ולא אפרק את הרש"פ

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, אמר כי לא יפרוש מתפקידו, כיון שעליו להשלים את מפעל הקמתה של מדינה פלסטינית בגבולות 67 באמצעים לא אלימים ופוליטיים והוסיף כי לא יפרק את הרש"פ, כדי למנוע אנרכיה. לדבריו, ארה"ב שגתה בנושא ההכרה במדינה הפלסטינית, משום שהפלסטינים לא ביקשו הכרה ממועצת הביטחון במדינתם, אלא רק להצביע על אי חוקיותן של ההתנחלויות.

אל-איאם (רש"פ), 20.12.10, אל-ראי (ירדן), 19.12.10

 

מובארכ: על הקוורטט וארה"ב לטפל ברצינות בבעיה הפלסטינית

בנאום בפני המושב החדש של הפרלמנט המצרי, הזהיר נשיא מצרים, חוסני מובארכ, מפני השלכותיה  של העמדה הישראלית בנושא הפלסטיני על יציבות האזור והעולם, ואמר כי המאמצים הבינ"ל אינם מספיקים להתמודדות עם סכנות אלה. הוא קרא לארה"ב ולקוורטט למלא את האחריות המוטלת עליהן באופן פעיל ורציני על מנת לצאת מהמשבר הנוכחי.

אל-גומהוריה (מצרים), 20.12.10

 

סודאן: ההיפרדות בין הדרום לצפון

רוז אל-יוסף (מצרים), 20.12.10

 

פת"ח: אנשי החמאס מענים ילדים

תנועת הפת"ח האשימה את החמאס כי עצרה ילדים משום שהניפו דגל של פת"ח ועינתה אותם תוך הכאתם באלות וכיסוי ראשיהם בשקים.

www.palpress.ps , 20.12.10

 

יועץ לח'אמנאי: מנהיג איראן רוצה בהקמת גוש אזורי

עלי אכבר ולאיתי, יועצו הבכיר של מנהיג איראן ח'אמנאי, שבא לאיסטנבול לרגל חג העאשורא, אמר לר"מ תורכיה, רג'ב טיפ ארדואן, כי ח'אמנאי רואה חשיבות בהקמת גוש אזורי הכולל את איראן, תורכיה, עיראק וסוריה אשר יחולל מפנה באזור, ובהצטרפותן של מדינות נוספות לגוש זה.

תאבנאק (איראן), 18.12.10  

 

רמטכ"ל איראן: נפעל נגד ג'נדאללה בפקיסטן

רמטכ"ל צבא איראן, חסן פירוזאבאדי, הזהיר כי איראן תפעל בעצמה נגד קיני ג'נדאללה בפקיסטן, אם זו תמשיך להתיר את פעילותם נגד איראן משטחה. היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי, תקף את המשטר הפקיסטני שמעדיף את תמיכתה החשאית של ארה"ב - שני מיליארד דולר בחודש שעבר - כדי ליצור מאזן כוח מול הודו, ובתמורה מתעלם מההפצצות האמריקאיות בצפון פקיסטן, בהן נפגעים גם אזרחים.

איסנא (איראן), 20.12.10; ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 19.12.10