המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 12.12.2010
12/12/2010


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 12.12.2010

 

בתקציר: סעודיה: מודאגים מתכנית הגרעין האיראנית * תמונות קשות של גופות הנספים בשריפה בעיתון ירדני * בכירים פלסטינים: אש"ף ימשיך לדבוק בשיבת הפליטים לבתיהם * איראן מעוניינת לקבוע מחיר של מאה דולר לחבית נפט * משה"ח התורכי: לא נשתתף בשיחות בין איראן ל-5+1 שיתקיימו באיסטנבול

 

חזבאללה מציב אולטימאטום: הסדר בתוך ארבעה ימים

ראש סיעת חזבאללה בפרלמנט הלבנוני, מוחמד רעד, אמר (10.12.10) כי הארגון הקציב לכוחות ה-14 במרץ ארבעה ימים להשגת הסדר בין הצדדים בנוגע לביה"ד הבינ"ל ולא -  "לבנון תיכנס לשלב חדש".

אל-חיאת (לונדון), 11.12.10

 

שגריר סעודיה בלבנון אירח בביתו את שגרירי מצרים, סוריה ואיראן

היומון אל-ספיר דיווח כי שגריר סעודיה בלבנון עלי עואד עסירי קיים ארוחת ערב בביתו (10.12.10) לכבוד שגרירי סוריה, איראן ומצרים בלבנון. היומון אל-נהאר מסר כי שגריר מצרים הוזמן ביוזמת עמיתו הסעודי במטרה להרחיב את מעגל המעורבות הערבית בלבנון.

אל-ספיר (לבנון), 11.12.10; אל-נהאר (לבנון), 12.12.10

 

בכירים פלסטינים: אש"ף ימשיך לדבוק בשיבת הפליטים לבתיהם

מזכ"ל הוועה"פ של אש"ף, יאסר עבד רבה, וראש המחלקה לענייני פליטים של אש"ף, זכריא אל-אר'א, אמרו לרגל יום השנה ה-62 (11.12) לפרסום החלטה 194בעניין הפליטים הפלסטינים, כי אש"ף ימשיך לדבוק בהחלטה זו, המורה על שיבת הפליטים הפלסטינים לבתיהם שמהם גורשו. אל-אר'א הוסיף גם את הדרישה לפיצויים. סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית, ופא, כתבה כי לפי החלטה 194 לפליטים יש זכות לשוב לבתיהם והם היחידים שיקבעו האם לעשות זאת.

www.wafa.ps, 11.12.10

 

זעם באיראן על השגריר הבריטי

באיראן זועמים על קריאתו (9.12.10) של השגריר הבריטי, סימון גס, להימנע מהפרת זכויות אדם במדינה.יו"ר ועדת המג'לס לביטחון לאומי, עלא א-דין בורוג'רדי, טען כי השגריר מחבל ביחסי המדינות; חבר הועדה חשמתאללה פלאחת-פישה, דרש לסלק את גס מאיראן; סטודנטים איראנים מחו מול שגרירות בריטניה בטהראן.

אירנא, פארס (איראן), 12.12.10; אתר שגרירות בריטניה בטהראן (איראן), 9.12.10

 

סעודיה: מודאגים מתכנית הגרעין האיראנית

בכנס בינ"ל בסעודיה בנושא החלטת האו"ם מספר 1540, שעניינה צמצום הפצתו של נשק גרעיני, הביע משה"ח הסעודי דאגתו בשל חוסר ערבויות לכך שתכנית הגרעין האיראנית תוגבל למטרות שלום בלבד. בכיר במשה"ח הסעודי, הנסיך תורכי בן מוחמד בן סעוד אל-כביר, טען כי על מדינות המפרץ ואיראן אין כל איום ולכן מרוץ החימוש מיותר. ראש מועצת השת"פ במדינות המפרץ, עבד אל-רחמן אל-עטיה אמר כי מדינות המפרץ יגבשו בתוך כמה חודשים אסטרטגיה משותפת בנושא אנרגיה גרעינית למטרות שלום.    

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 12.12.10  

 

משה"ח התורכי: לא נשתתף בשיחות בין איראן ל-5+1 שיתקיימו באיסטנבול

דובר משה"ח התורכי אמר כי תורכיה לא תשתתף בשיחות איראן-ה-5+1 שייערכו באיסטנבול בסוף ינואר.

אילנא (איראן), 11.12.10

 

תמונות קשות של גופות הנספים בשריפה בעיתון ירדני

העיתון הירדני האסלאמי "אל-חקיקה אל-דוליה" פרסם תמונות קשות של גופות הנספים בשריפה בכרמל וטען, לאחר שהזהיר את קוראיו מן הצילומים, כי הפרסום נועד ללמד על עריצותו ויהירותו של הכובש למול חוסר האונים של הערבים, ולכן כל שנותר לעשות הוא להרים ידיים ולהתפלל לנקמת אללה. תגובות רבות לכתבה כללו דברי שבח לאללה על תוצאות השריפה.

אל-חקיקה אל-דוליה (ירדן), 5.12.10

 

איראן מעוניינת לקבוע מחיר של מאה דולר לחבית נפט

שר הנפט האיראני, מסעוד מיר כאזמי, אמר בוועידת אופ"ק באקוודור כי ארצו, שתכהן כראש הארגון החל מינואר 2011, מציעה שמחיר חבית נפט גולמי יעמוד על 100 דולר. לוב, וונצואלה ואלג'יר תמכו בהצעה.

פארס (איראן), 12.12.10