המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 6.12.2010
6/12/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 6.12.2010

 

בתקציר: אחמדי-נז'אד: מהי פצצה איראנית אחת מול אלפי פצצות של המערב? * סבב הבחירות השני במצרים: התחזקות קלה של האופוזיציה * רפורמיסט איראני: ישראל - מדינה חוקית * גורמים פלסטינים: השריפה מוכיחה שישראל לא ערוכה למלחמה * יומון לבנוני: הוקם בסיס צבאי בדאחיה הדרומית

 

גורמים פלסטינים: השריפה מוכיחה שישראל לא ערוכה למלחמה

שר לשעבר ברש"פ, חסן עצפור, טען כי בעקבות השריפה בכרמל על הערבים לבחון מחדש את המיתוס שלה כמדינה בלתי מנוצחת. אתר המקורב לחמאס טען כי אוזלת היד שהפגינה ישראל בטיפולה בשריפה מעידה שהיא לא תהיה מוכנה למלחמה מול סוריה, איראן, חזבאללה או חמאס. האתר גם טען כי אללה נענה לתפילת האסירות הפלסטיניות ושרף קבוצת סוהרים שבאו להתעלל בהן. החוקר הפלסטיני, נאצר ג'רבוע אל-יאפאוי, טען כי השריפה בכרמל נגרמה מניסויים כימיים שישראל ביצעה ולא מתוך רשלנות.

www.amad.ps  5.12.10 www.felesteen.ps 6.12.10 www.paltoday.ps 5.12.10

 

אחמדי-נז'אד: מהי פצצה איראנית אחת מול אלפי פצצות של המערב?

היומון האיראני כיהאן, המקורב למנהיג ח'אמנאי, העריך כי במו"מ על הגרעין בז'נבה, יבחן המערב את קוויה האדומים של איראן ואת השפעת הסנקציות עליה, וקבע כי איראן תעמוד על כך שהמו"מ בין הצדדים יתקיים על בסיס שוויוני. לדברי היומון, ישנה זיקה ישירה בין נושא הגרעין של איראן לבין סוגיות אזוריות המעיקות על המערב, כגון אפגניסטן בהן יכולה איראן לסייע. בנאום בטהראן, תהה הנשיא אחמדי-נז'אד כיצד זה המערב, שלו "יש אלף פצצות אטום, חושש מפצצה אחת, שאולי תייצר איראן בתוך שלוש שנים?"

פרס טי וי (איראן), 6.12.10; כיהאן (איראן), 5.12.10

 

חבר מג'לס איראני: להוציא להורג את מי שיחבל ברפורמה בסובסידיות

ציר המג'לס האיראני, עזתאללה יוספיאן, החבר בוועדת התכנון והתקציב, קרא להוציא להורג כל אזרח שינסה להפריע ליישום התוכנית לביטול הסובסידיות והמעבר לסיוע ספציפי לנצרכים.

מהר (איראן), 3.12.10

 

סבב הבחירות השני במצרים: התחזקות קלה של האופוזיציה

מתוצאות ראשוניות של סבב הבחירות השני למועצת העם במצרים, עולה כי האופוזיציה והעצמאים זכו בעשרות מושבים נוספים, אך המפל"ד שמרה על רוב מוחץ (מעל 90%), כצפוי. עיתוני הממסד דיווחו כי גם סיבוב זה היה שקט יחסית וכי נציגים ממפלגת אל-ופד והאח"ס התמודדו, למרות החרם שהטילו הנהגותיהם על הבחירות. עיתוני האופוזיציה דיווחו על מעשי אלימות וזיופים של המפל"ד וכוחות הביטחון, דווקא לטובת האופוזיציה, כדי שזו לא "תימחק". היומון אל-ערב העלה אפשרות שהנשיא מובארכ יורה על ביטול הבחירות בשל ריבוי המערערים על תוצאותיהן; היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי האח"ס ויריביו של מובארכ היו צריכים להחרים את הבחירות "המלאכותיות" ובכך לקדם את הפלת משטרו.

אל-אהראם (מצרים); אל-מצרי אל-יום (מצרים),  www.ikhwanonline.com, 6.12.10 ;  אל-ערב (קטר), ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 5.12.10

 

מועצת עם ללא אופוזיציה: המפל"ד לעומת האופוזיציה

אל-אהראם אל-מסאאי (מצרים), 6.12.10

 

ציר מג'לס איראני: תומכי אחמדי-נז'אד פוגעים בסמכויות המג'לס

ציר המג'לס, האיראני מסעוד פזשכיאן, ממתנגדי הנשיא אחמדי-נז'אד, מחה נגד הצעת חוק שהגישו צירים תומכי הנשיא שמטרתה לפקח על פעילות צירי המג'לס, בעוד הפיקוח על פעילות הממשלה ועל נושא זכויות העם הנרמסות, לוקה בחסר. לדבריו, מטרת הצעת החוק היא לפגוע ביריבי אחמדי-נז'אד במג'לס.

www.parlemanews.ir, 4.12.10

 

רפורמיסט איראני: ישראל היא מדינה חוקית

בכנס באונ' בהמדאן (מרכז איראן) בנושא הסיוע לפלסטינים, טען הרפורמיסט האיראני פרופ' צאדק זיבאכלאם כי הסיוע לפלסטינים איננו משרת את איראן וכי ישראל היא מדינה לגיטימית שהוקמה עפ"י החלטת האו"ם והפלסטינים אינם צדיקים בלעדיים בסכסוכם עימה. בתגובה לדבריו, טען קאסם רואנבח'ש, מקורב לנשיא אחמדי-נז'אד, כי הסיוע האיראני להתנגדות חשוב משום שהוא מונע מישראל לתקוף את איראן ושהאו"ם, שהקים את ישראל, מנוהל בידי המעצמות ולכן הקמתה איננה חוקית.

www.bibaknews.com, 28.11.10

 

אלג'יריה: ועידה לתמיכה באסירים הפלסטיניים

באלג'יריה מתכנסת ועידה בין-לאומית לתמיכה באסירים הפלסטיניים, בהשתתפות נציגי הרש"פ, נציגים מאיראן, סוריה, חזבאללה וחמאס, חבר הפרלמנט הבריטי לשעבר ג'ורג' גלווי וכן הבישוף הילריון קפוצ'י, שגורש מישראל לאחר שריצה בה עונש מאסר בשל הברחת נשק.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), אל-קדס (ירושלים), 6.12.10  

 

עצומה במפרץ: לערוך רפורמה כוללת במדינות המפרץ

כחמישים אינטלקטואלים ממדינות המפרץ חתמו (4.12.10) על עצומה הקוראת למנהיגי מדינות מועצת שיתוף הפעולה במפרץ (כווית, סעודיה, איחוד האמירויות, עומאן, בחריין וקטר) לערוך במדינות אלה רפורמה מקיפה שתכלול: הפרדה בין הרשויות; עריכת בחירות כלליות לפרלמנט ולמועצות המקומיות והמוניציפאליות; חקיקה שתעגן את זכויות האדם והאמנות הבינ"ל שמדינות המפרץ חתומות עליהן; מתן הזדמנויות שוות לכל האזרחים. בין החתומים על העצומה: פעילת זכויות הנשים הסעודית, וג'יהה אל-חוידר, ועמיתתה פוזיה אל-עיוני; הרפורמיסט הסעודי והאסיר הפוליטי לשעבר, עלי אל-דומיני.

אל-קודס אל-ערבי (לונדון) 5.12.10

 

יומון לבנוני: הוקם בסיס צבאי בדאחיה הדרומית

היומון הלבנוני אל-נהאר, המקורב לכוחות ה-14 במרץ, דיווח כי צבא לבנון הקים בסיס בלב הדאחיה הדרומית בבירות, הנחשב לאחד ממעוזי חזבאללה וכי זהו הבסיס הראשון שהקים הצבא באזור זה.

אל-נהאר (לבנון), 4.12.10

 

בעל טור מצרי: שגרירת ארה"ב בקהיר – אישיות בלתי רצויה

בתגובה לחשיפת ויקיליקס כי שגרירת ארה"ב במצרים, מרגרט סקובי, לא תמכה במועמדותו של פארוק חוסני, שר התרבות המצרי, לראשות אונסק"ו, כתב מוחמד פודה, בעל טור ביומון המצרי הממסדי אל-מסאא, כי סקובי, היא אישיות בלתי רצויה במצרים, המשרתת את האינטרסים של ישראל.

אל-מסאא (מצרים), 4.12.10

 

המאבק על לבנון

עוכאט' (סעודיה), 2.12.10

 

שר לבנוני לשעבר: מלחמת אזרחים לא תפסח על כוחות יוניפי"ל

השר הלבנוני לשעבר, ויאם והאב, המקורב לסוריה ולחזבאללה, טען כי צבא לבנון יכול לשמור על ביטחון המדינה ואין עילה לנוכחותם של כוחות יוניפי"ל בתחומה. לדבריו, אם תפרוץ בלבנון מלחמת אזרחים היא לא תפסח על כוחות יוניפי"ל. 

אל-נהאר (לבנון), 5.12.10

 

אל-ספיר: אסד הבטיח לסרוקזי פתרון קרוב למשבר בלבנון

היומון אל-ספיר דיווח מפי שגריר צרפת בלבנון, דניס פייטון, כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, הבטיח לעמיתו הצרפתי, ניקולא סרקוזי, כי בקרוב יושג הסדר בין הצדדים היריבים בלבנון בנושא ביה"ד הבינ"ל.

אל-ספיר (לבנון), 4.12.10