המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 19.11.2010
18/11/2010

מה חדש?תקציר ידיעות מהמזה"ת 19.11.2010

 

בתקציר: אחמדי-נז'אד: מקבלי החלטות בנאט"ו אינם רלוונטיים * המלך הסעודי מינה את בנו לתפקידים בכירים * עריקאת: עבאס דחה מדינה בגבולות 67'  עם חילופי שטחים של 6.5% * נאסרללה: איננו שוללים פעולה שתביא לשינוי פני השלטון * חמאס ניסתה לחייב שר לשעבר שלא לכתוב נגדה

 

אל-אח'באר: לבנון תסיר תמיכתה בביה"ד הבינ"ל לרצח חרירי  

היומון הלבנוני אל-אח'באר, המקורב לסוריה, דיווח כי על התקדמות מהותית במו"מ בין סוריה לסעודיה בנוגע למצב בלבנון. עפ"י ההסכם המתגבש, ממשלת לבנון תכריז על ביטול כל ההבנות עם האו"ם בנוגע לביה"ד הבינ"ל לרצח חרירי, על הפסקת מימון חלקה של לבנון בביה"ד וכן על פרישת השופטים הלבנונים החברים בביה"ד, בתמורה להסרת המכשולים שמערימה האופוזיציה על הממשלה. יצוין כי ב-15.11 דיווח היומון הלבנוני אל-ספיר על הבנות שונות בין סעודיה לסוריה. 

אל-אח'באר (לבנון), 19.11.10; אל-ספיר (לבנון), 15.11.10

מצרים: ארה"ב אינה פטרון שלנו

משה"ח המצרי הסתייג מפגישת בכירים אמריקאיים עם נציגי מכוני מחקר בארה"ב העוסקים במצרים, בטענה כי זוהי התערבות בענייניה הפנימיים של מצרים וניסיון פטרוני להכתיב את ניהול ענייניה הפוליטיים. מאמר המערכת ביומון הממסדי אל-אח'באר הזהיר את ארה"ב לבל תכפה על מצרים סדר יום ולא תפעיל עליה לחצים וסחטנות. יצוין כי לאחרונה דחתה מצרים דרישה של ארה"ב לפיקוח בינ"ל על הבחירות הקרובות למועצת העם, והסכימה לפיקוח מקומי של ארגוני החברה האזרחית.

אל-אהראם; אל-אח'באר (מצרים), 19.11.0

 

עריקאת: עבאס דחה מדינה בגבולות 67'  עם חילופי שטחים של 6.5%

ראש המשלחת הפלסטינית למו"מ עם ישראל, סאיב עריקאת, חשף כי יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, דחה בעבר הצעה של ר"מ ישראל, אהוד אולמרט, להקים מדינה פלסטינית עצמאית על שטח של 6,258 קמ"ר, השווה לכל שטח הגדה והרצועה, תמורת חילופי שטחים בגדה בשיעור של 6.5%. הוא מסר שערפאת הורה לו, כראש המשלחת הפלסטינית למו"מ, לדבוק בכל זכויות הפלסטינים הכוללות את כל הרצועה והגדה, ירושלים, 37 ק"מ מחופי ים המלח, 46 קמ"ר משטח ההפקר בין לטרון לירושלים, זכות השיבה לפליטים ומעבר בטוח בין הרצועה לגדה, וכי עבאס נתן לו הוראה דומה.לדבריו, אין פלסטיני שיוותר על זכויות אלה ואם ישראל תדחה פתרון שתי מדינות בגבולות 67' היא תעמוד מול מדינה דו-לאומית.

אל-חיאת (לונדון), 17.11.10

 

אחמדי-נז'אד: מקבלי החלטות בנאט"ו אינם רלוונטיים

על רקע החלטתה הצפויה של תורכיה לגבי להצבת מערכת טילי נאט"ו על אדמתה, אמר נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, בביקורו בבאקו אזרביג'אן, כי ארצו רואה במקבלי ההחלטות בנאט"ו כמי שסובלים מפיגור פוליטי וכי להחלטותיהם אין חשיבות והשפעתן - שולית. הנשיא האיראני חזר על קריאתו לכונן ועדה עצמאית לבחינת אירוע ה-11 בספטמבר והבטיח שמדינות האזור יענישו את מבצעי הפיגועים, אם יוכח שהם מהאזור.

פרס טי וי (איראן), 18.11.10

 

הכבש של חג הקורבן לשוחט: התפאר ביכולתך מול ישראל, לא מולנו!

www.alarabiya.net , 18.11.10/ עבד אל-עזיז צאדק

 

ח'אמנאי תוקף את תנועת המחאה

בנאום לרגל חג הקורבן באצפהן, כינה מנהיג איראן, ח'אמנאי, את מי שמפיץ את דיבת ממשלת איראן רעה בארצו "בוגד" ואת תנועת המחאה "מחרחרי מלחמת אחים" (פתנה), תוך רמיזה למנהיגיה, המשרתים, לדבריו, את אויבי איראן. ח'אמנאי אמר כי סנקציות לא יורידו את איראן על ברכיה.

אילנא, פרס טי וי  (איראן), 17.11.10

 

המלך הסעודי מינה את בנו לתפקידים בכירים

מלך סעודיה, עבדאללה בן עבד אל-עזיז, מינה את בנו, האמיר מתעב, לשר בממשלה, לחבר קבינט, וכן לראש המשמר הלאומי הסעודי במקומו. נראה כי מינוי זה נועד לחזק את מעמדו של עבדאללה בתוך בית המלוכה.  

www.elaph.com, 17.11.10

 

תרגיל ההגנ"א באיראן: הפעלת תותחים נגד טילי שיוט

מפקד תרגיל ההגנה האווירית באיראן, "מגיני השמיים 3", המתרגל הגנה על מתקני הגרעין, אמר כי במסגרתו יופעלו תותחי 8 קנים בקוטר 23 מ"מ כדי להתמודד עם טילי שיוט של האויב. לפי דובר התרגיל, נבחנו סוגי מכ"ם, נייחים וניידים. עוד דווח, כי מערכת אס 300 מתוצרת מקומית, המבוססת על שדרוג מערכת דמוית אס-200 רוסית, הופעלה בהצלחה. כן נוסו מערכות זיהוי ויירוט מטוסים תוך הפעלת לוחמה אלקטרונית.

פארס, פרס טי וי (איראן), 18.11.10; מהר (איראן), 16.11.10

 

ר"מ לבנון יבקר באיראן בסוף החודש

ר"מ לבנון, סעד אל-חרירי, יקיים ביקור רשמי ראשון באיראן בימים 28 – 29 בנובמבר, במהלכו ייפגש עם בכירים איראניים ובראשם הנשיא, אחמדי-נז'אד.

אל-חיאת (לונדון), 18.11.10

 

תמרונים צבאיים איראנים רחבים: אחמדי נז'אד מג'נגלר בטילים מול נאט"ו

אל-חיאת (לונדון), 18.11.10 / חביב חדאד

 

נאסרללה: איננו שוללים פעולה שתביא לשינוי פני השלטון

בפגישה עם אנשי חזבאללה (12.11.10) אמר המזכ"ל, חסן נאסרללה, כי לארגון ולבעלי בריתו יש קשת רחבה של אופציות כתגובה לכתב האישום של בית הדין הבינלאומי לרצח אל-חרירי, הכוללות גם פעולה רחבה לשינוי פני השלטון במדינה. לדבריו, ארגונו שומר בחשאי על תכניותיו מחשש להדלפות.

אל-אח'באר (לבנון), 16.11.10

 

רוסיה תעניק ללבנון ציוד צבאי ללא תמורה

רוסיה תעניק ללבנון כשי ששה מסוקים מסוג 24 MI; 31 טנקים מסוג- 72 T;  36 תותחי 130 מ"מ; תחמושת בשווי של חמישה מיליון דולר, כולל 30,000 פגזים. הציוד יימסר בקרוב ללבנון בליווי מומחים רוסים שידריכו בהפעלתו. הדיווח על כך נמסר (15.11.10) בעת ביקורו של ר"מ לבנון,סעד אל-חרירי, ברוסיה.

אל-חיאת (לונדון), אל-מסתקבל (לבנון), 16.11.10

 

הידוק השת"פ הצבאי בין הודו לסעודיה

האתר אילאפ דיווח על הידוק השת"פ הצבאי והמודיעיני בין סעודיה להודו, במסגרתו תקים הודו בסעודיה בית ספר צבאי לחיזוק יכולות הלחימה של סעודיה - במיוחד באזורים הרריים. כן צפוי להתקיים לראשונה תמרון צבאי יבשתי בין שני הצבאות. לאחרונה דווח על הגברת שתה"פ בין המדינות גם בתחום הכלכלי.

www.elaph.cpm, 14.11.10

 

אל-חרירי לסרקוזי: אם אתה מחפש ר"מ חדש – אני מוכן

אל-בלד (לבנון), 15.11.10 / סטברו ג'ברה

 

חמאס ניסתה לחייב שר לשעבר שלא לכתוב נגדה

איגוד העיתונאים בעזה גינה את דרישתם של מנגנוני הביטחון של החמאס משר התרבות לשעבר, ד"ר אבראהים אבראש, לחתום על התחייבות שלא לפרסם מאמרים נגד התנועה. אבראש, שזומן למשרדי הביטחון של חמאס, דחה את הדרישה והובהר לו כי הוא עתיד להיענש על כך.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 16.11.10  

 

שה"ח האיראני: הנשק שנתפס בניגריה שייך לחברה פרטית

שה"ח האיראני מנוצ'הר מותקי אמר כי משלוח הנשק שנתפס בניגריה על ספינה שיצאה מאיראן, שייך לחברה איראנית פרטית. לדבריו, המשלוח יועד למדינה אחרת במערב אפריקה. יצוין כי שלטונות ניגריה דיווחו בחודש שעבר על לכידת אוניה איראנית הנושאת נשק. אתר אינדה העריך שהנשק יועד לגמביה.

אינדה (איראן), 15.11.10