המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות 12.11.2010
12/11/2010


מה חדש? תקציר ידיעות 12.11.2010

 

בתקציר: נאסרללה: נגדע כל יד שתנסה לעצור את אנשינו * האופוזיציה בלבנון: נסלים את הפעילות נגד הממשלה * בכיר בפת"ח: שיחות הפיוס - בזבוז זמן * עבאס: תושבי עזה סובלים מדיכוי ומואשמים בכפירה * גינוי לחמאס שמנעה אירועים לזכרם של ערפאת ואבו ג'יהאד * בל"ד: עצרת לזכרו של ערפאת

 

עבאס: תושבי עזה סובלים מדיכוי ומואשמים בכפירה

בטקס לציון יום השנה השישית למות ערפאת אמר יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס: לערפאת נעשה עוול ופגעו בו; לא יהיה הסכם קבע ללא שחרור כל האסירים; ישראל מאשימה את הרש"פ בצעדים חד-צדדיים, אך בפועל היא בכל יום מבצעת פעולות חד-צדדיות דוגמת רצח, הרס בתים, גירוש ועקירת עצים; העם בעזה סובל מדיכוי ומפסקי הלכה של תכפיר (האשמה בכפירה); חמאס מדברת בשם ההתנגדות, אך איננה מיישמת אותה; דוחים בתוקף את המונח הישראלי החדש - הכרה במדינה יהודית דמוקרטית; ירושלים היא הבעיה של כל הערבים, המוסלמים והנוצרים; לא נשכח את בעיית הפליטים ונבקש לשפר את מצבם עד שישובו למולדתם. אנו קוראים לפליטים, ובפרט לאלה בלבנון, לזכור שהם אורחים ולא להתערב בענייני לבנון.

אל-איאם (רש"פ), 12.11.10    

 

נאסרללה: נגדע את היד שתנסה לעצור את אנשינו

בנאום ביום השהיד בלבנון, הודיע חסן נצאללה, מזכ"ל חזבאללה, כי ארגונו יגדע את היד שתבקש לעצור את אנשיו בחשד למעורבות ברצח רפיק אל-חרירי. הוא העריך כי לסוריה ולסעודיה יש סיכוי טוב לפתור את המשבר בלבנון ואמר כי איראן תברך על כך. נאסרללה אמר כי ארגונו מחכה למלחמה עם ישראל והביע בטחון בניצחונו, במקרה ותפרוץ. לדבריו, צרפת היא זו שהציעה לאיראן לשנות את הסכם טאא'ף ולחלק את המשרות בפרלמנט ובממשלה באופן שווה בין הנוצרים הסונים והשיעים, בניסיון לפתות את חזבאללה להניח את נישקו.

www.moqawama.org, 11.11.10

 

שרי האופוזיציה בלבנון: נסלים את הפעילות נגד הממשלה

בתגובה להחלטת ממשלת לבנון (10.11.10) לדחות את ההכרעה בתיק 'עדי השקר' בפרשת אל-חרירי, קרא מישל עון, ממנהיגי האופוזיציה, לממשלה ולרה"מ להתפטר. שרים מכוחות ה-8 במרץ הזהירו כי אם כוחות ה-14 במרץ ידחו את דרישתם לטפל בתיק עדי השקר, הם ישתקו את עבודת הממשלה. בתוך כך, אמר אמין אל-ג'מיל, ראש מפלגת הפלנגות, כי לבנון נמצאת בצומת דרכים, וכי האופוזיציה מנסה לעשות הפיכה נגד מוסדות המדינה.

אל-שרק אל-אוסט, אל-חיאת  (לונדון), 12.11.10

 

בניגוד ל-2009, השנה איש בעולם האסלאמי כבר לא מקשיב לאובמה

אל-אתחאד (איחוד האמירויות הערביות), 11.11.10 / שריף ערפה

 

בכיר בפת"ח: שיחות הפיוס היו בזבוז זמן

ראש סיעת הפת"ח במועצה המחוקקת, עזאם אל-אחמד, טען כי סבב שיחות הפיוס השני בין פת"ח לחמאס נכשל עקב היעדר רצון והחלטה אצל חמאס. היומון אל-קדס אל-ערבי דיווח כי אל-אחמד הגדיר את השיחות כבזבוז זמן. אתר המקורב לחמאס מסר מפי מקורות פלסטיניים כי השיחות הגיעו למבוי סתום בשל התעקשותה של הפת"ח בנושא הביטחוני.

אל-קדס (ירושלים), www.palestine-info.info, אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 12.11.10

 

גינוי לחמאס על מניעת אירועים לזכרם של ערפאת ואבו ג'יהאד

תנועת החמאס פועלת למניעת אירועים לציון זכרם של ראשי פת"ח. במסגרת זו פרצו אנשיה למשרדיו של אשרף ג'ומעה, חבר המועצה המחוקקת מטעם הפת"ח בעזה, שם הוקרן סרט על אבו ג'יהאד, במסגרת ציון יום מותו של ערפאת, עצרו אותו ואת הנוכחים, בהם עיתונאים שסיקרו את האירוע, ואף החרימו מהם צילומים. איגוד העיתונאים הפלסטיניים גינה את המעשה.

אל-איאם (רש"פ), 12.11.10

 

אום אל-פחם: בל"ד תקיים עצרת לזכר ערפאת

מפלגת בל"ד תקיים (12.11.10) באום אל-פחם עצרת לרגל יום השנה השישי למותו של יאסר ערפאת, בה יודגשו העקרונות הלאומיים לפיהם העניין הפלסטיני הוא נושא של שחרור לאומי תוך התמודדות עם מפעל קולוניאליסטי-התנחלותי-גזעני, ולא שאלה של סכסוך גבולות ותיאום ביטחוני. המפלגה מסרה כי העצרת תדגיש את הסירוב להכיר בישראל כמדינה יהודית-ציונית כתנאי לשלום ותבליט את דרכו של ערפאת, למול ההידרדרות בעמדה הפלסטינית הרשמית. המפלגה קראה לחקור את נסיבות מותו של ערפאת, ברמזה למעורבותה של ישראל בעניין.

כול אל-ערב (ישראל), 12.11.10

 

ההזמנה לעצרת: אין שלום עם גזענות

www.arabs48.co, 11.11.10

 

סעודיה חברה במועצה לענייני נשים באו"ם

סעודיה הצטרפה למועצת האו"ם לענייני נשים, לצד 41 מדינות שכבר חברות בה. מטרת המועצה לפקח על תכניות הארגון באו"ם האחראי לחיזוק זכויות האישה. יצוין כי ב-31 באוקטובר 2010 פרסם המופתי של סעודיה פתוא האוסרת על נשים לעבוד כקופאיות.  

אל-חיאת (סעודיה), 12.11.10