המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 4.11.2010
4/11/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 4.11.2010

 

בתקציר: עיתונים מצריים רומזים: חבילות הנפץ – מזימה אמריקאית-ישראלית * ח'אמנאי: ההשתלטות על שגרירות ארה"ב ב-1979 – סמל האומץ *  בעל טור סורי: ביה"ד הבינ"ל – כלי בידי ארה"ב לפגיעה בחזבאללה * יומון איראני: סעודיה – מאחורי הפיגועים בעיראק * האח"ס במצרים: מגנים  פגיעה בכנסיות

 

יומון איראני: סעודיה – מאחורי הפיגועים בעיראק

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי סעודיה אחראית לגל הפיגועים האחרון בעיראק, שבוצע ע"י שליחיה, כתגובה לסירובם של ראשי המפלגות בעיראק להשתתף בכנס שיזם עבדאללה מלך סעודיה על הרכבת הממשלה שם. לדברי היומון, הפיגועים נועדו ללחוץ על השיעים ובראשם נורי אל-מאלכי לקבל את עמדת סעודיה בנושא הרכב הממשלה. האיתאללה האיראני הבכיר מכארם שיראזי קרא למשפחת המלוכה הסעודית להתנתק מהווהאבים הפועלים נגד השיעים, ולחבור לשיעים, בעלי הכוח באזור; מנגד,  אנשי דת סעודיים בכירים גינו בחריפות את הפיגוע שאירע (31.10.10) בכנסייה בבגדאד, שבו נהרגו 37 בני ערובה נוצרים וקראו למוסלמים לקבל בני דתות אחרות ולחיות עמם באחווה.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 4.11.10; אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 3.11.10; מהר (איראן), 3.11.10

 

ח'אמנאי: ההשתלטות על שגרירות ארה"ב ב-1979 – סמל האומץ

בנאום לציון 31 שנה להשתלטות על השגרירות האמריקאית בטהראן ב-1979, אמר מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, כי המעשה הוריד את ארה"ב על ברכיה וסימל את האומץ של הצעירים באיראן נגד המרות האמריקאית. לדבריו, ארה"ב איננה מעוניינת ביחסים שווים עם איראן אלא ביחסי אדון-נתין ובביזת משאביה ולכן יש להתייצב מולה איתן. הוא טען כי גם נשיאים אמריקאים, שגישתם כלפי איראן רכה, חותרים להפיל את משטרה וכי מרבית אנשי תנועת המחאה משרתים מבלי דעת את אויבי איראן. מאמר בשבועון משמרות המהפכה צבח-י צאדק טען כי ההשתלטות על השגרירות היוותה "יום השפלה ליהירות העולמית ואמריקה הפושעת" ורמז כי אפשר ותהיה בקרוב השתלטות נוספת על שגרירות זרה.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 4.11.10; צבח-י צאדק (איראן), 1.11.10; אתר המנהיג (איראן), 3.11.10

 

טהראן: מפגינים מציתים את דגל בריטניה מול השגרירות הבריטית

 מהר (איראן), 4.11.10

 

עיתונים מצריים רומזים: חבילות הנפץ – מזימה אמריקאית-ישראלית

מאמר ביומון המצרי אל-מסאא העלה אפשרות שחבילות הנפץ שנתפסו בדרכן מתימן למערב נוצרו בידי ארה"ב כדי להסיט את תשומת הלב מפשעיה נגד העמים האסלאמיים באפגניסטן, עיראק וסודאן, ובידי ישראל כדי להסיח את הדעת מפשעיה נגד המקומות הקדושים לנצרות. בעל טור ביומון הממסדי אל-אהראם, רמז גם כי למודיעין הישראלי יש יד בדבר, לאור מעורבותה של  ישראל במקרים דומים בעבר.

אל-אהראם (מצרים), 4.11.10; אל-מסאא (מצרים), 3.11.10

 

בעל טור סורי: ביה"ד הבינ"ל – מכשיר בידי ארה"ב לפגיעה בחזבאללה

נזאר סלום, בעל טור ביומון הסורי אל-וטן, טען כי ארה"ב משתמשת בביה"ד הבינ"ל לרצח רפיק אל-חרירי ובארגונים סונים קיצוניים כדי לפגוע בחזבאללה. לדבריו, העברת פעילי אל-קאעידה מאפגניסטן לעיראק וריכוזם בה, היו אחת ממטרות הפלישה האמריקאית לעיראק.  

אל-וטן (סוריה), 4.11.10

 

ג'נדאללה מאיים לפגוע באינטרסים אמריקאיים

ארגון האופוזיציה הסוני-בלוצ'י באיראן, ג'נדאללה, איים לפגוע באינטרסים אמריקאים, בתגובה להכללתו ברשימת ארגוני הטרור של משרד החוץ האמריקאי וטען כי הצעד מלמד על ידידותה של ארה"ב למשטר האיראני ותמיכתה בהמשך פשעיו נגד הסונים במחוז בלוצ'יסטן (דר' מז' איראן).

 www.alarabiya.net, 4.11.10  

 

עיראק: משחק שחמ"ט בין ארה"ב ואיראן

אל-אתחאד (איחוד האמירויות הערביות), 3.11.10 / שריפ ערפה

 

עבאס: איראן מטרפדת את הפיוס ומתערבת במקומות רבים

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, טען כי סוריה אינה מתערבת בפיוס הפלסטיני, בניגוד להתערבותה השלילית של איראן, המונעת את השגתו. לדבריו, איראן מתערבת בכל מקום: במפרץ, בתימן, בלבנון ובפלסטין.

אל-אנבאא (כווית), 4.11.10

 

בית משפט ברש"פ דן בעניינו של חשוד בסחר במוצרי ההתנחלויות

לראשונה דן בית משפט של הרש"פ בעניינו של סוחר פלסטיני המואשם כי סחר במוצרים של ההתנחלויות, דבר הנחשב לעבירה פלילית לפי חוק המאבק בסחורות מן ההתנחלויות.

www.maannews.net, 3.11.10

 

החלה הרשמת המועמדים לבחירות לפרלמנט במצרים

היום החלה במצרים הגשת מועמדות לבחירות לפרלמנט המצרי ועפ"י ההערכה 5,000 איש יגישו מועמדות. מקורות במפלגת השלטון – המפלגה הלאומית הדמוקרטית - מסרו כי בנו של נשיא מצרים, ג'מאל מובארכ, יוביל אישית את מערכת הבחירות וכי המפלגה לא תאפשר פעילות פוליטית בשם הדת.

אל-חיאת (לונדון), אל-אהראם (מצרים), 3.11.10

 

האח"ס במצרים: מגנים כל פגיעה בכנסיות או איום עליהן

בגילוי דעת שפרסמו, גינו האחים המוסלמים במצרים בחריפות את ההתקפה על כנסייה בעיראק שבה נהרגו למעלה מ-60 איש ואת איומי אל-קאעדה נגד כנסיות במצרים. הם הבהירו כי הרוב המוסלמי במצרים מחויב להגן על מקומות הפולחן של בני הדתות המונותיאיסטיות.

www.ikhwanonline.com,   2.11.10    

 

"בחירות האמצע לקונגרס": הרפובליקנים עושים "שינוי"

אל-וטן (סעודיה), 3.11.10/ ג'יהאד עורתאני