המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יומון לבנוני: חזבאללה מתרגל השתלטות על לבנון
4/11/2010

 

יומון לבנוני: חזבאללה מתרגל השתלטות על לבנון

 

היומון הלבנוני אל-אח'באר, המקורב לחזבאללה ולסוריה, מסר כי בשבוע שעבר (28.10.10) ערך חזבאללה תרגיל השתלטות על לבנון בסימולציה אלקטרונית ובשטח, כהכנה למקרה שבית הדין הבינלאומי, החוקר את רצח רפיק אל-חרירי, יפרסם כתב אישום נגד חזבאללה. על פי הדיווח, התרגיל כלל פריסה מהירה של כוחות בלבנון, כיתור אזורים נרחבים במדינה, מעצר מבוקשים, תפיסת נמלים ומעברי גבול.

 

היומון אל-שרק אל-אוסט טען למחרת פרסום הכתבה באל-אח'באר, כי סימולציה זו מדגימה תוכנית מעשית של חזבאללה, אמל וגורמים פרו סורים בלבנון, להשתלטות על בירות ואזורים אחרים בלבנון.

 

כוחות ה-14 במרץ טרם הגיבו לפרסומים אלה.

 

אל-אח'באר: "פריסה בטחונית רחבה תוך פחות משעתיים"

הדיווח על תרגיל ההשתלטות של חזבאללה התפרסם ביום 1.11.2010, במאמר של פדאא עיתאני ביומון אל-אח'באר. בדיווח נכתב: "לפני שנאסרללה החל את נאומו הקצר [ב-28.10.2010], ערך כוח מרכזי של אחת מהיחידות המיוחדות של האופוזיציה [תרגיל השתלטות] בסימולציה אלקטרונית ובשטח עצמו לגבי מה שיקרה בשעת האפס המשוערת במישורי הביטחוני והפוליטי.

 

פעולת הסימולציה הלבנונית - שבמקרה קדמה לסימולציה אלקטרונית ישראלית על  תרחיש של מלחמה עתידית עם חזבאללה שתגיע עד לתל אביב –  דימתה מצב לפיו בית הדין הבינלאומי יפרסם כתב אישום המאשים את חזבאללה [ברצח חרירי].

 

[על פי סימולציה זו,] עם פרסומו של כתב האישום - או, לדעת אחרים, אפילו שעות ספורות טרם פרסומו – תיערך פריסה אינטנסיבית של גורמים ביטחוניים ופוליטיים ללא שימוש בנשק, ללא ירי וללא שפיכות דמים, ומבלי לפגוע באזרחים או במרכזי אוכלוסין.

 

[ואכן], תוך פחות משעתיים נערכה בשטח פריסה ביטחונית רחבה ומהירה וכיתור בטחוני וצבאי חשאי של אזורים נרחבים במדינה ושל מטרות ספציפיות, בהם נקודות מרכזיות ואישים פוליטיים, ביטחוניים וצבאיים. [כמו כן,] אותרו מבוקשים על בסיס צווי המעצר [שיצאו נגדם בסוריה] או על בסיס תפקידם כמבעירי קנאות עדתית – [כל זה] נעשה בזמן עריכת הסימולציה תוך לא יותר משעתיים. [המהלך כלל:] הגדרת מיקומם ומקום מחבואם של אישים אלה [כדי שאפשר יהיה] לעצרם ולמנוע מהם להסית או להתנייע.

 

[הסימולציה גם כללה] תפיסת ערים ראשיות ועמדות פוליטיות רגישות, החל  מעיר הבירה ופרבריה ועד לרמות כסרואן והצפון, וכן תפיסת נמלים ומעברי הגבול כדי למנוע בריחה של אנשים."

 

עיטאני הוסיף באירוניה: "יתכן ולא הגיע לידיעתו של ראש הממשלה שלשכתו ובניין הממשלה נפלו מבחינה ביטחונית ונכנעו לפעילות של החיילים שהתפרסו בשטח, מבלי שהחיילים המופקדים על הגנתו חשו בדבר וכי מבצע בידודו ומניעת תנועה ממנו כבר בוצע באופן תיאורטי"[1]

 

אל-שרק אל-אוסט: חזבאללה, אמל וגורמים פרו סורים מתאמים השתלטות

למחרת כתב היומון הסעודי "אל-שרק אל-אוסט", היוצא לאור בלונדון, כי תוכנית הסימולציה עליה נכתב באל-אח'באר, הינה "תוכנית מעשית ששורטטה על נייר ואושרה על ידי הגורמים הנוגעים בדבר ושביצועה יתרחש בשעת האפס, קרי, [עם פרסום] כתב האישום בנוגע לרצח ר"מ לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי."  

 

היומון דיווח מפי מקור לבנוני יודע דבר, כי "למנגנוני הביטחון הלבנוניים הגיע מידע על פגישות תקופתיות ואינטנסיביות שקיימו חזבאללה, אמל וגורמים אחרים, בעלי בריתה של סוריה, בהן דימו תיאום במסגרת מערכה [שמטרתה] להשתלט על בירות ועל הדרך [אליה] מדרום ונטרול אזורים אחרים - נוצרים וסונים."

 

היומון הוסיף: "מקורות לבנוניים דיווחו כי הפגישות עסקו ב'חלוקת האזורים' בין כוחות אלה, כאשר כל קבוצה קיבלה מפה מיוחדת לעימות ב'שעת האפס'. כוחות אלה קיימו בתורם פגישות ארגוניות פנימיות וחילקו את המשימות בתוך כל צוות. על פי המידע, בירות חולקה לשלושה אזורים צבאיים, כאשר המשימות בהם חולקו בעיקר בין אמל, חזבאללה והמפלגה הסורית הלאומית הסוציאליסטית. כמו כן, גובשה תוכנית חלופית לפיה יוגש סיוע לוגיסטי על ידי חזבאללה לאותם גורמים אם יתעוררו בעיות שימנעו את ביצוע התוכנית.

 

לפי הידיעות, שעת האפס קשורה לפרסום כתב האישום, אלא אם יחליטו הגורמים הרלוונטיים להקדימה. בכל מקרה, התסריט הראשון התבסס על העיתוי של פרסום כתב האישום, אז ירדו נערים זועמים לרחובות ראשיים ויחסמו אותם כמחאה על כתב האישום. לאחר מכן, יתפתחו הדברים לכדי עימותים עם כוחות הביטחון, או עם תומכי כוחות ה-14 במרץ וזרם אל-מוסתקבל בפרט, וכך ישלימו הכוחות את פעולת ההשתלטות על הבירה."          

 

היומון ציטט את אמין חטיט, המקורב לחזבאללה, שטען כי הדיווח באל-אח'באר "מציאותי מאוד". לדבריו, "האסטרטגיה הנוכחית של חזבאללה מתבססת בראש ובראשונה על מניעת פתנה... ולכן הוא חותר [לקיים] מגעים ודיאלוג. אם הוא לא יוכל למנוע [את הפתנה] והיא תתרחש, הוא ינסה למנוע את התרחבותה. אם לא יצליח למנוע את התרחבותה, אזי הוא יפנה להכרעה בשטח... לכל ברור שהפתנה תהיה מוגבלת לאזורים שיש בהם נוכחות שיעית – בירות, הבוקאע המרכזי והדרום – מה שיעניק לחזבאללה הזדמנות להכרעה [מיידית]. בבירות, בזכות נוכחות של רוב שיעי ושל בעלי הברית [של חזבאללה], המצב יוכרע תוך עשרים וארבע שעות לכל היותר... אם הפתנה תתפרץ, חזבאללה יתפוס את השטח תוך שלושה ימים או שבוע לכל היותר. אולם הדברים לא יסתיימו כאן, שהרי מה שיקרה בשטח יתורגם לפוליטיקה. המצב יהיה כזה, שפרסום כתב האישום בנושא ההתנקשות בראש הממשלה רפיק אל-חרירי, יסיים את תקופת אל-חרירי בלבנון לנצח."

 

אל-שרק אל-אוסט הוסיף כי בשיחה עם אחד מבכירי חזבאללה, הארגון "לא הכחיש ולא אישר את הידיעה" וכי "תנועת אמל, שבראשה עומד נביה ברי הכחישה כי היא שותפה לאיזושהי 'תוכנית בשטח'..."[2]

 

אל-אח'באר: בידינו הוכחות כי פרסום כתב האישום קרוב

שני היומונים ציינו כי שעת האפס היא מועד פרסום כתב האישום על ידי בית הדין לרצח אל-חרירי ואולי אף קודם לכן. פרסומים אלה מעידים על המתיחות והדריכות הגדולה בלבנון ומחוצה לה לקראת פרסום כתב האישום. סעודיה וסוריה פועלות יחדיו להגיע להסכמה בין הצדדים בעניין זה, זאת לצד מעורבותם של גורמים בינלאומיים נוספים כדוגמת איראן, מצרים, צרפת וארה"ב.

 

על רקע זה דיווח כתב אל-אח'באר, קאסם חמאדי, כי בידי היומון עותקים של מכתבים סודיים שהוחלפו בין בית הדין לבין משרד המשפטים השבדי ושגרירות שבדיה בהאג המוכיחים, לטענתו, כי בקרוב יתפרסם כתב האישום של בית הדין לרצח אל-חרירי. 

 

בכתבה נאמר: "בניגוד לדברים שאמר ראש הממשלה סעד אל-חרירי לחבר הפרלמנט וליד ג'ונבלאט ולעוזרו  של מזכ"ל חזבאללה, חסין אל-ג'ליל, כי לפי המידע שבידו, פרסום כתב האישום נדחה למרץ 2011, בידי אל-אחבאר מכתבים סודיים שהועברו בין בית הדין, משרד המשפטים השבדי ושגרירות שבדיה בהאג, החושפים כי כתב האישום יפורסם בקרוב." לחיזוק טענה זו נאמר בכתבה, כי בצרפת אין אישור לטענת אל-חרירי כי פרסום כתב האישום נדחה למרץ 2011, וכי ארה"ב מתעקשת שכתב האישום יפורסם לפני סוף השנה. [3]

 

עורך היומון, אבראהים אל-אמין אף כתב בטורו כי בזירה הבינלאומית ישנה פעילות חסרת תקדים לפרסם את כתב האישום תוך מספר קטן של שבועות במידה והדבר אפשרי[4].

 

צילום של חילופי המכתבים שצורפו לכתבתו של חמאדי:[1] אל-אח'באר (לבנון), 1.11.2010

[2] אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 2.11.2010

[3] אל-אח'באר (לבנון), 1.11.2010.

[4] אל-אח'באר (לבנון), 1.11.2010.