המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 28.10.2010
28/10/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 28.10.2010

 

בתקציר: סמזכ"ל הליע"ר: להחרים את ישראל ואת כל המסייעים לה * כוחות ה-14 במרץ: חזבאללה אחראי לתקיפת החוקרים הבינ"ל * אחמדי-נז'אד: לאיראן ולבוליביה אינטרסים ואויבים משותפים * סעודיה ואיראן משתפות פעולה בנושא לבנון * בעל טור פלסטיני: אם הכיבוש יימשך נחזור אל ההתנגדות

 

אחמדי-נז'אד: לאיראן ולבוליביה אינטרסים ואויבים משותפים

במסיבת עיתונאים עם נשיא בוליביה, איבו מוראלס, המבקר בטהראן, אמר נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, כי לשתי המדינות אינטרסים משותפים, אויבים משותפים ועמדה משותפת בסוגיות בינ"ל. הנשיא מוראלס אמר בנאום במג'לס האיראני כי ארצו מוכנה להקריב את דמה במאבק נגד האימפריאליזם האמריקאי והביע קורת רוח מהתפתחות היחסים הכלכליים בין ארצו לאיראן.

פארס (איראן), 27.10.10

 

סמזכ"ל הליע"ר: להחרים את ישראל ואת כל מי שמסייע לה

סמזכ"ל הליע"ר לענייני פלסטין והשטחים הערביים הכבושים, מוחמד צביח, אמר (26.10.10) בוועידה בדמשק שדנה בהחרמת ישראל, כי חובה על כל ערבי ולא-ערבי המאמין בחוק הבינ"ל ובזכויות האדם להחרים את ישראל "הגזענית והפשיסטית", וכי יש להטיל חרם כלכלי על כל מי שמסייע לכיבוש הישראלי ולתוקפנותו. לדבריו, קבוצות פרו-פלסטיניות במערב פועלות בקרב הממסד והציבור לקידום חרם על ישראל וכי הליע"ר ממשיכה במאמציה להביא את הפושעים הישראליים למשפט בבתי הדין הבינ"ל. עוד טען, כי החקיקה הגזענית בישראל נועדה להביא לגירושם של הפלסטינים משטחי 48'.

www.wafa.ps, 26.10.10

 

כוחות ה-14 במרץ: חזבאללה אחראי לתקיפת החוקרים הבינ"ל

בעת פגישת תשאול שנקבעה מראש של חוקרים מביה"ד הבינלאומי לנושא רצח אל-חרירי עם מנהלת מרפאת נשים ברובע דאחיה בבירות (27.10.10), התפרצה למקום קבוצה של נשים ולפי היומון אל-חיאת, הן נטלו עימן מסמכים ומחשב נייד השייכים לחוקרים. כוחות ה-14 במרץ טענו כי זהו ניסיון נוסף של האופוזיציה לשבש את פעילותו של ביה"ד הבינ"ל והיומון אל-מוסתקבל, המקורב ל-14 במרץ, אף דיווח כי אנשי חזבאללה ליוו את הנשים שהתפרצו למרפאה. סגן יו"ר הפרלמנט מטעם ה-14 במרץ, פריד מיכארי, אמר כי זו התקפה מסוכנת המכוונת נגד האו"ם. בתגובה, קרא אבראהים אל-אמין, יו"ר מועצת המנהלים של היומון אל-אח'באר, המקורב לחזבאללה, לגרש את חוקרי ביה"ד מלבנון ולא לאפשר להם להסתובב במדינה. האתר של ערוץ אל-מנאר מסר כי מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, ישא נאום (28.10.10) בו יתייחס ל"התנהגותם של חוקרי ביה"ד." ארגון חזבאללה עצמו טען כי הוא איננו קשור לאירוע בדאחיה.

אל-אח'באר, אל-מוסתקבל, אל-נהאר (לבנון); אל-חיאת, אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 28.10.10;

 www.nowlebanon.com , 28.10.10; www.almanar.com, 27.10.10.

 

סדאם חוסיין מחכה לטארק עזיז בגיהינום

ג'ואן (איראן), 27.10.10

 

סעודיה ואיראן מקדמות שת"פ ביניהן בנושא לבנון

בתום פגישה בין שגרירי סעודיה ואיראן בלבנון, הודיעה שגרירות איראן בבירות, כי שתי המדינות רואות חשיבות באחדות ובסולידאריות בין הצדדים בלבנון והן נכונות לתרום לביטחונה ויציבותה. היומון אל-ספיר דיווח כי לפגישה זו קדמו מגעים בין השגרירים וכי בכיר איראני יגיע בקרוב לריאד, כדי לדון עם המלך עבדאללה בנושא לבנון. סוכנות הידיעות האיראנית אירנא מסרה, כי שר החוץ האיראני, מנוצ'הר מותכי, ושגריר סעודיה באיראן נפגשו בטהראן (26.10.10) והצהירו כי מדינותיהם יוסיפו להתייעץ ביניהן כדי לקדם את האינטרסים שלהן באזור.

אל-אח'באר, אל-ספיר (לבנון), 27.10.10; אירנא (איראן), 26.10.10

 

בעל טור פלסטיני: אם הכיבוש יימשך נחזור אל ההתנגדות

בעל טור ביומון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, עאדל עבד אל-רחמן, כתב כי אם הכיבוש לא יוסר, תהיה ההתנגדות תגובה טבעית ולגיטימית, וכי לעם הפלסטיני שהצטיין במעשה ההתנגדות יש דרך לשוב אליה.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 27.10.10

 

אל-קדס אל-ערבי מזהיר מפני חיסולים פוליטיים בלבנון 

מאמר המערכת של היומון הלונדוני אל-קדס אל-ערבי טען כי דברי ר"מ סוריה, נאג'י עוטרי, כי כוחות ה-14 במרץ הם "דמויות מקרטון", הם שלב חדש במתיחות בין סוריה ללבנון ומעידים שאסד ומלך סעודיה, עבדאללה, לא הגיעו להבנות בנושא לבנון בפגישתם בסעודיה (17.10). עוד נכתב כי ללא ויתורים כואבים של הצדדים בלבנון בנושא ביה"ד הבינ"ל המצב במדינה עלול להוביל לאלימות ולחיסולים פוליטיים.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 26.10.10

 

בכיר משפטי איראני: קטיעת ידיים לגנבים – מעשה ראוי

סגן ראש הרשות השופטת באיראן, אבראהים ראיסי, טען כי עונש כגון כריתת יד, שגוזר המשטר על גנבים, הוא מושא לגאווה של הרשות השופטת, המרומם אותה מעל למקבילותיה במדינות אחרות.

אירנא (איראן), 26.10.10

 

שר המודיעין האיראני: נגביר את המאבק ברשתות החברתיות

שר המודיעין של איראן, חידר מוצלחי, אמר כי המאמץ הרב שמשקיע משרדו בפיקוח על פעילות גורמי אופוזיציה איראניים ברשת האינטרנט נוחל הישגים רבים וארה"ב אף הודתה בכישלון מאבקה באיראן באמצעות אפיק זה. לדבריו, בכוונת משרדו להגביר את המאבק ברשתות החברתיות באינטרנט.

כיהאן (איראן), 27.10.10  

 

הזנת הכור בבושהר ב"הרס" ו"גיהינום"

אל-מדינה (סעודיה), 27.10.10