המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 24.10.2010
24/10/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 24.10.2010

 

בתקציר: תורכי אל-פיצל: ארה"ב מתרשלת בטיפול בבעיות האזור * סו"י איראנית: חשיפת ויקיליקס בעיראק - מזימה של הבית הלבן * ר"מ סוריה: כוחות ה-14 במרץ הם דמויות מקרטון * אל-זהאר: תוכנית השהאדה תימשך בכל מחיר * מצרים: בוטל משמר משרד הפנים באוניברסיטת קהיר

 

ר"מ סוריה: כוחות ה-14 במרץ הם דמויות מקרטון

בדבריו ליומון אל-ראי, זלזל ר"מ סוריה, נאג'י עטרי, בכוחות ה-14 במרץ בלבנון, ואמר שהם "דמויות מקרטון חסרות חשיבות". הוא הגן על זכותה של איראן להשתמש באנרגיה גרעינית למטרות אזרחיות, תוך שהוא מזהיר מפני מתקפה ישראלית על איראן, סוריה או לבנון. במפגש עם הקהילה הסורית בכווית, קרא עטרי לתמוך בהתנגדות כדרך להשגת הזכויות כיוון שאין שותף לתהליך השלום. פארס סעיד, מבכירי כוחות ה-14 במרץ, הגיב בחריפות לדברי עטרי ודרש שיחזור בו מהם. חסן מנימנה, שר החינוך מטעם ה-14 במרץ, אמר שדברי עטרי פוגעים ביחסים בין סוריה ללבנון.

אל-ראי (כוית), 23.10.10; אל-מסתקבל (לבנון), 24.10.10  

 

תורכי אל-פיצל: ארה"ב מתרשלת בטיפול בבעיות האזור

בנאומו (22.10.10) בוועידת מועצת היחסים האמריקאיים-ערביים בוושינגטון, תקף האמיר תורכי אל-פיצל, יו"ר מרכז המלך פיצל למחקרים אסלאמיים, את המדיניות האמריקאית במזה"ת וטען כי ארה"ב דחתה הצעה סעודית להקים ברית בינ"ל לטיפול במצב באפגניסטן, שתכלול את רוסיה, סין, ארה"ב, בריטניה, סעודיה, מצרים ופקיסטן ובחרה להסלים את המצב באפגניסטן. לדבריו, ארה"ב נמנעת מלחץ ממשי על ישראל ומתעלמת מדחייתה את היוזמה הערבית. באותה ועידה שיבח שגריר סעודיה בארה"ב, עאדל אל-ג'וביר, את יחסי סעודיה-ארה"ב, ואמר כי הם התהדקו בעקבות אירועי ה-11 בספטמבר.

אל-וטן (סעודיה), 24.10.10; אל-וטן (סעודיה), 23.10.10

 

סו"י איראנית: חשיפת ויקיליקס בעיראק - מזימה של הבית הלבן

סו"י האיראנית פארס טענה כי הפצת המסמכים על הפעילות האמריקאית בעיראק בידי אתר ההדלפות ויקיליקס, היא מזימה של הבית הלבן שנועדה להציג את המצב ככזה שאיננו מאפשר את יציאת הכוחות האמריקאים מעיראק. פארס טענה כי המסמכים מכילים עובדות ידועות לצד שקרים מובהקים, ולא ייתכן שפורסמו בלא ידיעת הפנטגון.

פארס (איראן), 24.10.10

 

הדלפות ויקיליקס: שנאה, ברבריות, מלחמות וטרור

אל-דסתור (ירדן), 24.10.10 

 

מצרים: בוטל משמר משרד הפנים באוניברסיטת קהיר

בית הדין המנהלי העליון במצרים ביטל את מנגנון המשמר באוניברסיטת קהיר שהיה כפוף עד כה למשרד הפנים, ואסר נוכחות של שוטרים בתחומי האוניברסיטה, בהיותה מוסד מדעי עצמאי. במקומו יוקם משמר שיפעל תחת נשיא האוניברסיטה. יצוין כי בשבוע שעבר פורסם בתקשורת העולמית סרטון המתעד את תקיפתה של הסטודנטית סמיה אשרף בידי אחד השומרים, דבר שעור מחאה במצרים ומחוצה לה.

אל-אהראם (מצרים), 24.10.10

 

אל-זהאר: תוכנית השהאדה תימשך בכל מחיר

בטקס שקיים חבר הלשכה המדינית של החמאס, מחמוד אל-זהאר, שבו ערבב עפר מהקברים של הרוגי משט החירות, שאותו הביאו לרצועה פעילי שיירת "עורק החיים 5", עם עפר מהקברים של שני בניו, של אחמד יאסין, של עבד אל-עזיז אל-רנתיסי ושל סעיד ציאם - שר הפנים והביטחון של החמאס שנהרג בבמבצע "עופרת יצוקה" - אמר אל-זהאר כי תוכנית השהאדה תימשך בכל מחיר, וכי הדם והזיכרון של הרוגי משט החירות יישארו לנצח בדפי ההיסטוריה.

www.palestine-info.info, 23.10.10

 

אל-זהאר בטקס ערבוב העפר:

 

 

חמאס מנהלת מבצע מעצרים נגד הסלפים

מזה שבוע מנהלים מנגנוני הביטחון של החמאס בעזה פעולות מעצר נגד קבוצות סלפיות ובייחוד נגד קבוצת "אל-תוחיד ואל-ג'יהאד פי בית אל-מקדס". עפ"י הודאות העצורים, ברשות הקבוצה מאגרי נשק כבד וטילים מהסוג שהם משגרים לעבר ישובים ישראליים.

www.kofiapress.com ,  23.10.10  

 

ארגוני זכויות אדם: מנגנוני הביטחון של חמאס ושל הרש"פ מענים עצורים

ארגונים לזכויות אדם מאשימים את מנגנוני הביטחון של חמאס בעזה בנקיטת 16 סוגי עינויים כלפי עצורים כולל כיבוי סיגריות על גופם. לטענתם גם הרש"פ מענה עצורים בגדמ"ע.

www.elaph.com , 23.10.10