המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 20.10.2010
20/10/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 20.10.2010

 

בתקציר: סוכנות ידיעות איראנית: שבדיה מערימה קשיים על כניסת תיירים איראנים * מדינות המפרץ יקימו תחנה לאנרגיה אטומית * שעת': הסרת המצור – תנאי לחידוש המו"מ; קריע: אופציית ההתנגדות – קיימת * מצרים: נייל סט סגרה 12 ערוצים נוספים * בכיר איראני: הפתרון לצרפת - הדחת סרקוזי

 

שעת': הסרת המצור – תנאי לחידוש המו"מ; קריע: אופציית ההתנגדות - קיימת

חבר הוועד המרכזי של פת"ח, נביל שעת', דרש, כתנאי לחידוש המו"מ, את הסרת המצור מעל עזה, בנוסף להקפאת הבנייה בהתנחלויות. יו"ר מחלקת ירושלים באש"ף, אחמד קריע, הצהיר בכינוס במצרים כי כל האופציות פתוחות כולל התנגדות מזוינת.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ); אל-קדס (ירושלים), 20.10.10

 

סוכנות ידיעות איראנית: שבדיה מערימה קשיים על כניסת תיירים איראנים

סוכנות הידיעות האיראנית פארס טענה כי שגרירות שבדיה בטהראן תובעת מאיראנים המבקשים לבקר בשבדיה, להצהיר על יחסם לישראל ומערימה קשיים ואף מונעת ויזות ממי שמצהירים כי יחסם לישראל שלילי. הפונה גם נדרש להשיב האם יחזור לאיראן או יישאר בשבדיה אם המשטר באיראן יתחלף ולמסור את פרטי דרכונו גם לשגרירות הבריטית. היומון ג'ומהורי-י אסלאמי קרא להתערבות המשטר בפרשה.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן) 20.10.10; פארס (איראן), 18.10.10

 

איראן הציעה למצרים סיוע בתחום הגרעין

בראיון ליומון הלונדוני אל-שרק אל-אוסט, אמר ראש משרד האינטרסים האיראני בקהיר, מוג'תבא אמאני, כי ארצו הציעה למצרים סיוע בקידום תוכניתה הגרעינית למטרות שלום.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 19.10.10

 

מדינות המפרץ יקימו תחנה לאנרגיה אטומית

מדינות מועצת שיתוף הפעולה של המפרץ (סעודיה, כווית, איחוד האמירויות, עומאן, בחריין וקטר) החליטו על הקמת תחנה ניסיונית לאנרגיה אטומית בגבול כווית-סעודיה, כחלק מתכנית הגרעין שלהן למטרות שלום.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.10.10

 

אל-מאלכי מבקש סיוע איראני לשיקום ארצו ומעניק אור ירוק להתערבותה בה

אל-וטן (סעודיה), 20.10.10/ג'יהאד עורתאני

 

מצרים: ועידת המפלגה הלאומית דמוקרטית ב- 9-10.11

המפלגה הלאומית דמוקרטית (המפל"ד) השולטת במצרים תקיים את וועידתה השנתית ב-9-10 בנובמבר ובמהלכה יוצג מצעה לקראת הבחירות לפרלמנט.

אל-גומהוריה (מצרים), 20.10.10

 

אל-ספיר: נדחה פרסום כתב האישום בפרשת רצח אל-חרירי

היומון אל-ספיר מסר כי בעקבות מגעים אזוריים ובינ"ל, שנועדו למנוע מלחמת אזרחים בלבנון, נדחה פרסום כתב האישום בנושא רצח ר"מ לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי לשנה הבאה, כנראה למרץ 2011.

אל-ספיר (לבנון), 20.10.10

 

מאמר ביומון איראני: אחמדי-נז'אד פוגע בסיכויי השיחות עם המערב

מאמר ביומון האיראני השמרני-מתון, אבתכאר, טען כי הספקות שמטיל הנשיא אחמדי-נז'אד בכוונות המערב, ערב חידוש השיחות (ב-15.11.10) עם מדינות ה-5+1, ודרישתו מארה"ב שתתנצל בפני איראן ותחדש את היחסים עימה, מדאיגים ומיותרים ומעוררים חשש שאיראן אינה מתכונת להפגין גמישות בשיחות חרף הסנקציות עליה, ובכך היא מפחיתה את סיכויי הצלחתן.

אבתכאר (איראן), 20.10.10

 

בכיר איראני: הפתרון היחיד עבור צרפת - הדחת סרקוזי

סגן מפקד מטה הכוחות המזוינים של איראן, מסעוד ג'זאירי, טען כי המשבר בצרפת נגרם בשל ציותו העיוור של הנשיא סרקוזי לישראל וארה"ב ורק סילוק ממשלתו ישים קץ למשבר. הוא קרא לאליטה בצרפת למנוע מבובה אמריקאית כסרקוזי לפגוע במוניטין ובכבוד הצרפתי ע"י מדיניותו השגויה.

בורנא ניוז (איראן), 19.10.10

 

מצרים: נייל סט סגרה 12 ערוצים נוספים

החברה המצרית ללוויינים, נייל סט, החליטה להפסיק את שידוריהם של 12 ערוצים, ביניהם ערוץ אל-רחמה, במסגרת "המאמצים לנקות את שמי מצרים" מערוצים דתיים קיצוניים, ערוצים של רופאי אלילים ואחיזת עיניים, וערוצים המשחיתים את בני הנוער. קודם לכן נסגרו ארבעה ערוצים, בהם ערוץ אל-נאס.

אל-חיאת (לונדון), 20.10.10

 

אתר איראני רומז: צ'אבז יעביר לאיראן טילים שרוסיה מונעת ממנה

האתר האיראני פרארו העריך כי אחת ממטרות ביקורו של נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבז, בטהראן, מייד לאחר ביקרו במוסקבה, היא הפגת המתח ביחסי טהראן-מוסקבה, שהתגבר בעקבות סירובה של  רוסיה להעביר לאיראן את מערכת טילי האס-300, בשל הסנקציות עליה. האתר העלה אפשרות שצ'אבז יעביר לטהראן  את מערכות האס-300, שמוסקבה הסכימה למכור לו, לפי דיווחים במערב. צ'אבז דן בטהראן גם בנושאי אנרגיה המשותפים לשתי המדינות ובהרחבת שתה"פ ביניהן

פרארו (איראן), 18.10.10

 

אתר סורי: שיקום קוניטרה במסגרת תוכנית החומש הקרובה

האתר הסורי "כלנא שרכא" דיווח כי תוכנית החומש ה-11 של סוריה כוללת סעיף בדבר שיקומה של העיר קוניטרה ויישובם מחדש של תושביה שנמלטו ממנה במלחמת 1973, אולם הדיונים בתכנית פסחו על סעיף זה מפאת רגישותו. . עד כה נמנע המשטר הסורי משיקום העיר כדי להציגה כסמל ל'תוקפנות הישראלית'. לדברי האתר, אחת ממטרות השיקום העיר היא לדלל את כמות האוכלוסייה בדמשק. 

www.all4syria.info, 18.10.10

 

כל הידיים בוחשות בלבנון

אל-אהראם אל-מסאאי (מצרים), 17.10.10 / גומעה

 

ראש הארגון לאנרגיה אטומית באיראן: אנחנו פועלים לגילוי מרבצי אורניום

ראש הארגון לאנרגיה אטומית של איראן, עלי אכבר צאלחי, הודיע כי הוחל בפעילות נרחבת לגילוי מרבצי אורניום במרכז איראן ובדרומה.

מהר (איראן), 18.10.10

 

ח'אמנאי בקום: המשטר לא יעמוד מול אויביו אם יש שסע בין העם למשטר

בנאום בעיר הדתית קום, אמר מנהיג איראן עלי ח'אמנאי, כי אויבי המשטר חותרים לפגיעה בדת ובדבקות העם בעקרונות המהפכה. לדבריו, משטר האוחז בדת לא ייכנע ללחץ האויב והעם האיראני תמך תמיד במהפכה האסלאמית. הוא הזהיר כי המשטר האסלאמי באיראן לא יוכל לעמוד בפני אויביו במצב של  שסע בין העם לראשי המשטר. על מהומות 2009 אמר, שהן חיסנו את החברה מפני חיידקים פוליטיים.

פארס, פרס טי וי (איראן), 19.10.10