המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 18.10.2010
18/10/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 18.10.2010

 

בתקציר: מזכ"ל מועצת מדינות המפרץ מזהיר מפני התגרענותה של איראן * האמיר בנדר בן סולטאן חזר לסעודיה * אל-וטן הסורי: אסד-עבדאללה דנו ב"כיבו השריפות" בעיראק ובלבנון * בירות: תת שרת החוץ האמריקאית בא לביקור פתע * אחמדי-נז'אד: ארה"ב עוד תתנצל בפנינו בהכנעה ותבקש חידוש היחסים

 

אחמדי-נז'אד: ארה"ב עוד תתנצל בפנינו בהכנעה

בנאום בארדביל (צפ'-מע' איראן) טען הנשיא אחמדי-נז'אד (17.10.10) כי מנהיגי ארה"ב, הנבוכים שאינם יודעים כיצד לנהוג מול איראן, עוד יתנצלו בהכנעה בפניה ויבקשו לחדש את היחסים עימה. לדבריו, המערב בראשות ארה"ב, לא יוכל לאיראן לאחר שנאבק בה בכל כוחו וכיום הוא פועל נגדה מתוך חולשה. הוא טען כי קרובה התמוטטות הסדר העולמי הנוכחי, כהבטחת האל, וכי המערב, המכיר בהתגרענותה של איראן, חושש מהתערבותה והשפעתה בסוגיות עולמיות כגון כיבוש פלסטין, אפגניסטן ועיראק. לדבריו, ישנם מגעים כלכליים עם המדינות התומכות בסנקציות נגד איראן, אשר ביקשו לשמור זאת בחשאי.

מהר (איראן), 17.10.10 

 

דיווח: איראן עצרה חיילים אפגנים שחדרו לשטחה

שלטונות איראן הודיעו (16.10.10) על מעצר שבעה חיילים אפגנים חמושים, כולל בטיל RPG, שחדרו לשטחה וכי בחקירתם הם טענו כי חדרו לשטח איראן בטעות, בחפשם אחר פעילי טאליבן.

מהר (איראן), 17.10.10

 

אנגלה מרקל: "החברה הרב-תרבותית בגרמניה כשלה לחלוטין"

אל-מסתקבל (לבנון), 18.10.10/ חסן בליבל

 

מזכ"ל מועצת מדינות המפרץ מזהיר מפני התגרענותה של איראן

בפגישה בין שרי מועצת מדינות המפרץ לבין שה"ח התורכי, במסגרת הדיאלוג האסטרטגי בין הצדדים, הזהיר מזכ"ל המועצה, עבד אל-רחמן אל-עטיה, כי איראן קרובה לייצור ראשי נפץ גרעיניים וכי קיים חשש מפני קצב ההתחמשות באזור כתוצאה מתוכנית הגרעין האיראנית. הוא קרא לבדוק את היבטיה הסודיים של התכנית האיראנית כדי לעמוד על יעדיה ופנה לטהרן בדרישה לפתרון המשבר בדרכי שלום.

אל-סיאסה (כווית), 18.10.10

 

יומון איראני: הצרפתים התייאשו מהשחיתות של סרקוזי

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי הצביע על אפשרות שהפגנות המיליונים בצרפת יהפכו לסופה פוליטית שתגלוש לכל מדינות האיחוד האירופי וטען כי המשבר הכלכלי והשחיתות המוסרית של סרקוזי  גרמו לעם הצרפתי להתייאש ממנו, ולכן מכונה כיום צרפת "רפובליקה חסרת תקווה." היומון ציין כי גם האו"ם הכיר במצב המסוכן בצרפת תחת סרקוזי בשל גזענותה ויחסה לזרים ותהה אם הוא יוכל להשלים את כהונתו.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 18.10.10

 

המשטר באיראן אוסר סיקור של תנועת המחאה

מנהל מחלקת העיתונות במשרד התרבות וההדרכה האסלאמית של איראן, אחסאן קאזי-זאדה, הודיע כי חל איסור על כלי התקשורת באיראן לפרסם או לסקר גילויי דעת מטעם ראשי תנועת המחאה או את תמונותיהם, וכי כלי תקשורת שיעשו זאת צפויים לענישה. הוא הזהיר גם כי יישלל רישיונו של כל כלי תקשורת שייצא נגד שלטון חכם ההלכה, יעליב את האיתאללות הבכירים או את עקרונות המשטר.

סהאם ניוז (איראן), 17.10.10

 

האמיר בנדר בן סולטאן חזר לסעודיה

מזכ"ל המועצה לביטחון הלאומי הסעודי, האמיר בנדר בן סולטאן בן עבד אל-עזיז, חזר (14.10.10) לסעודיה לאחר שנתיים שבהן שהה בלונדון לצורך טיפול רפואי. בקבלת הפנים נכחו בכירים סעודיים בראשם ראש המודיעין הכללי, האמיר מוקרן בן עבד אל-עזיז. בנדר, שעבד במשך 40 שנה לצד שלושה מלכים (ח'אלד, פהד ועבדאללה), ושימש בעבר שגריר סעודיה בוושניגטון, נחשב לאישיות יוצאת דופן ולדברי פרשנים, לחזרתו לסעודיה ופעילותו לצד שר החוץ הסעודי, סעוד אל-פיצל, תהיה חשיבות רבה.

סבק (סעודיה), 14.10.10; www.elaph.com, 14.10.10

 

בירות: תת שרת החוץ האמריקאית בא לביקור פתע

תת שרת החוץ של ארה"ב, ג'פרי פלטמן, הגיע לביקור פתע בלבנון ונפגש עם הנשיא מישל סלימאן ועם מנהיג הדרוזים וליד ג'ונבלאט. לדברי פלטמן, הנשיא אובמה תומך בתקיפות בפעולת ביה"ד הבינ"ל לרצח אל-חרירי וארה"ב נחושה לנצל את השפעתה כדי להפיג את המתיחות במדינה. עוד אמר כי ביקורו של  אחמדי-נז'אד בלבנון הוא עניין לבנוני והביע תקווה שנשיא איראן למד מן הלבנונים משהו על דמוקרטיה.

אל-מסתקבל (לבנון), 18.10.10 

 

אל-וטן הסורי: אסד ועבדאללה דנו ב"כיבו השריפות" בעיראק ובלבנון

בעקבות ביקורו של נשיא איראן בלבנון, נפגשו נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, ועבדאללה מלך סעודיה בריאד במה שתואר ביומון הסורי אל-וטן כ"פסגת כיבוי השרפות", במטרה להפיג את המתיחות בעיראק ובלבנון וכדי לדון בהידוק שתה"פ בין מדינותיהם ובתהליך השלום. יו"ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, ווליד ג'ונבלאט, מנהיג הדרוזים בלבנון, הסבירו כי תיאום בין סוריה-סעודיה יבטיח יציבות בלבנון.

אל-וטן (סוריה), אל-מסתקבל (לבנון),  18.10.2010

 

פסגת אסד-עבדאללה תורמת לצמיחת לבנון

אל-בנאא' (לבנון), 18.10.10