המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.10.2010
1/10/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 1.10.2010

 

בתקציר: נביל שעת': תנועת הפת"ח השיקה קמפיין בינ"ל בנושא ההתנחלויות * אל-אח'באר: האופוזיציה בלבנון נערכת להפגנות המוניות נגד סעד אל-חרירי *  משה"ח האיראני: האמריקאים מסיחים את דעת הקהל מאחריותם לפיגועי ה-11.9 * אל-זהאר: ערפאת הורה לחמאס לבצע פיגועים בתוך ישראל

 

אל-זהאר: ערפאת הורה לחמאס לבצע פיגועים בתוך ישראל

בחמאס מציינים מלאת עשור לאינתיפאדת אל-אקצא: חבר הלשכה המדינית של התנועה, מחמוד אל-זהאר, חשף (28.9.10) בכנס באוניברסיטה האסלאמית בעזה, כי יאסר ערפאת הורה לחמאס, לאחר כישלון המו"מ עם ישראל [בקמפ דיוויד], לבצע פיגועים בלב ישראל, וטען שכניסתו של ערפאת למו"מ הייתה "טעות קשה שהביאה להריגתו". לדבריו, לחמאס יש יכולת גדולה להתחמש כדי להתמודד עם האויב, ותמיכתה של החברה הפלסטינית בדרך ההתנגדות הולכת וגוברת; בגילוי דעת מטעם לשכת ההסברה של ממשל החמאס נאמר כי פלסטין, מהים ועד הנהר, מהדרום ועד הצפון, שייכת לפלסטינים ואין לכיבוש שום זכות בה והוא ייצא ממנה במוקדם או במאוחר. הוא קרא לפלגים הפלסטיניים להתאחד מול הכיבוש ודרש מהרש"פ להפסיק את המעצרים בגדה ולתת להתנגדות יד חופשית למאבק בכיבוש.

אל-חיאת (לונדון), 29.9.10; www.palestine-info.info, 28.9.10

 

הברחת סחורות מעזה למצרים בעקבות ההקלות בסגר

היומונים אל-קדס אל-ערבי ואל-איאם דיווחו כי בעקבות פתיחת המעברים בין ישראל לרצועת עזה הושבתו רוב המנהרות ששימשו להברחת סחורות ממצרים לרצועה, אך כמה מהן החלו לשמש להעברת סחורות בכיוון ההפוך – מעזה למצרים - ומכירתן בשווקים של סיני. בעלי המנהרות אמרו שמדובר בהיקף הברחות נמוך שסכנותיו מעיבות על רווחיותו.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), אל-איאם (רש"פ), 29.9.10

 

נביל שעת': תנועת הפת"ח השיקה קמפיין בינ"ל בנושא ההתנחלויות

הממונה על היחסים הבינ"ל בתנועת הפת"ח, נביל שעת', אמר כי ההנהגה הפלסטינית החלה בקמפיין דיפלומטי נרחב, בזירה הערבית והבינ"ל, כדי להבהיר את עמדת הפלסטינים וליצור חזית בינ"ל להגנה על זכויותיהם. במסגרת הקמפיין יתקיימו מגעים עם גופים פוליטיים ואזרחיים וארגוני זכויות אדם בעולם, ויופץ נייר עמדה בנושא ההתנחלויות והיחס של החוק הבינ"ל אליו;  סוכנות הידיעות המצרית מסרה כי ישיבת ועדת המעקב ליוזמת השלום הערבית, שנועדה לקבלת עדכונים מיו"ר הרש"פ מחמוד עבאס אודות המו"מ נדחתה ביומיים ל-6.10.10, וכי מצרים ביקשה לדחותה פעם נוספת ל-8.10.10, כך שתתקיים בלוב במקביל לפסגה הערבית שצפויה להתכנס שם למחרת.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 1.10.10; www.wafa.ps, 30.9.10

 

אל-אח'באר: האופוזיציה נערכת להפגנות המוניות נגד סעד אל-חרירי 

היומון אל-אח'באר המקורב לגורמי האופוזיציה בלבנון, דיווח כי האופוזיציה נערכת להפגנות המוניות מול מתחם הממשלה והפרלמנט בבירות, במחאה על מעורבותם של כוחות ה-14 במרץ, בראשות רה"מ סעד אל-חרירי, בגיבוש כתב אישום נגד חזבאללה בנושא רצח רפיק אל-חרירי וכדי להעניש את רה"מ על הפרת הבטחותיו לסוריה ולחזבאללה בנושא זה. היומון הגדיר צעד זה כשלב אחרון לפני מלחמת אזרחים. היומון אל-שרק אל-אוסט מסר כי האופוזיציה והקואליציה בלבנון מאשימות זו את זו בחימוש פעיליהן לקראת פרסום כתב האישום ע"י ביה"ד הבינ"ל.

אל-אח'באר (לבנון), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 1.10.10   

 

קלינטון על קברה של עיראק: אין פגיעה ביציבות עיראק

אל-ערב (קטר), 30.9.10 / פראס חג'אג'

 

משה"ח האיראני: האמריקאים מסיחים את דעת הקהל מאחריותם ל-11.9

דובר משרד החוץ האיראני, ראמין מהמאן-פרסת, אמר שהסנקציות שהטילה ארה"ב על שמונת הבכירים האיראנים - בהם מפקד משמרות המהפכה, מוחמד ג'עפרי, ושרים איראנים, בגין אחריותם להרג אזרחים איראנים ועינויים - הן ניסיון להסיח את דעת הקהל בארה"ב ובעולם מדברי הנשיא אחמדי-נז'אד אודות אחריותם של בכירים אמריקאים לאירועי ה-11.9. משרד החוץ האיראני נזף בשגריר שוויץ באיראן, המייצג את האינטרסים האמריקאים באיראן, בתגובה לסנקציות.

אירנא, מהר (איראן), 1.10.10; www.irinn.ir , 30.9.10

 

אחמדי-נז'אד: אנחנו היחידים המעמידים את קיומה של ארה"ב בספק

בפגישתו עם דרשני תפילה באיראן אמר הנשיא אחמדי-נז'אד כי אין מדינה המעזה להעמיד את קיומה של ארה"ב בספק כפי שעושה זאת איראן ועוד על אדמת ארה"ב. לדבריו, הראיונות שהעניק בביקורו בניו יורק שימשו אות אזהרה רציני לבכירים האמריקאים, שכלי התקשורת בארה"ב עושים את דברם. אחמדי-נז'אד גם קרא לדרשנים להיערך לכינון ממשלתו של ה'אמאם הנעלם' (מעין משיח בשיעה).

ח'בר און ליין (איראן), 29.9.10

 

לאריג'אני: נסיגת האמריקאים מעיראק איננה אמיתית

יו"ר המג'לס, עלי לאריג'אני, אמר כי בידיו מידע מהימן שהאמריקאים משקרים אודות יציאתם מעיראק וכי הם מנהלים פעילות בניה נרחבת בששה בסיסים צבאיים בעיראק.

מהר (איראן), 28.9.10

 

חבר מג'לס איראני: מניעת מערכות אס-300 מאיראן – תזיק לרוסיה

חבר ועדת המג'לס לביטחון לאומי של איראן, חסן כאמראן, אמר כי סירובה של מוסקבה לספק לאיראן  מערכות אס-300, יגרום לפגיעה באינטרסים של רוסיה וכי עליה לנהוג עם איראן ביושר אם ברצונה לשמור על מעמדה באזור. הוא קרא למוסקבה לשנות את התנהלותה מול איראן וטען שהיא לא תפיק תועלת מנכונותה לסייע לארה"ב ולישראל.

מהר (איראן), 28.9.10 

 

ארה"ב וישראל מונעות את הפיוס בין הפת"ח לחמאס

אל-וטן (קטר), 27.9.10 / אליוט