המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 19.9.2010
19/9/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 19.9.2010

 

בתקציר: יומון איראני: עבדאללה מלך ירדן ומובארכ בוגדים * דיווח: חזבאללה מתאמן בהפעלת טילי קרקע קרקע באיראן * בכיר בחזית העממית: מדינה בגבולות 1967 - שלב בשחרור המולדת כולה * מסמך באיראן: רפסנג'אני עמד בראש התארגנות לביצוע הפיכה  * הסלמה במתיחות הפנימית בלבנון

 

הסלמה במתיחות הפנימית בלבנון

לקראת פרסום כתב האישום ברצח רפיק אל-חרירי, מסלים המתח בלבנון בין כוחות ה-14 במרץ לבין חזבאללה. ההסלמה באה לביטוי במפגן חמוש שערך חזבאללה בבירות, לתמיכה בג'מיל אל-סיד – קצין לבנוני שנעצר בחשד למעורבות ברצח ושוחרר - ונגד מערכת המשפט הלבנונית. אל-סיד זומן לחקירה ע"י התביעה בלבנון, בעקבות קריאתו להוציא להורג את צוות התביעה. לדברי אל סיד, הצוות ורה"מ סעד אל-חרירי הביאו להפללתו. חזבאללה אף העניק לאל-סיד אבטחה חמושה, תבע שלא לחקרו והאשים את כוחות ה-14 במרץ בהסלמה שעלולה להוביל למלחמת אזרחים. מנגד האשימו כוחות ה-14 במרץ את חזבאללה בערעור הלגיטימיות של מוסדות המדינה ובכוונה לבצע הפיכה. היומון אל-סיאסה, הידוע כמתנגד לחזבאללה, דיווח כי סעודיה יעצה לר"מ לבנון, סעד אל-חרירי, להישאר בתחומה מחשש להפיכה נגדו וכי חזבאללה פרש 3500 פעילים חמושים מול ריכוזי אוכלוסיה נוצרית כהכנה לעימות אפשרי.  

אל-מסתקבל, אל-נהאר (לבנון), אל-סיאסה (כווית), 19.9.10

 

חמושי חזבאללה וצבא לבנון ליד ביתו של ג'מיל אל-סיד (בתמונה)

ג'ונבלט: שקט בלבנון עדיף על חיפוש הצדק בנושא רצח אל-חרירי

המנהיג הדרוזי הלבנוני, וליד ג'ונבלט אמר (16.9.10) כי ביה"ד הבינ"ל לחקירת רצח אל-חרירי פועל ממניעים פוליטיים, וטען כי הצורך לשמור על השקט ברחובות חשוב מהשגת הצדק, משום שכתב האישום [נגד חזבאללה] עלול להצית מלחמה בין הסונים לשיעים בלבנון.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 17.9.10

 

בכיר בחזית העממית: מדינה בגבולות 1967 - שלב בשחרור המולדת כולה

ג'מיל מג'דלאוי, חבר הלשכה המדינית של החזית העממית לשחרור פלסטין, החברה באש"ף אך מתנגדת למו"מ הנוכחי עם ישראל, אמר כי ישראל כולה היא התנחלות וכי הכוחות הפלסטיניים מסכימים להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967 ולמימוש זכות השיבה לפליטים כפתרון זמני, כשלב בדרך להשבת כל הזכויות לעם הפלסטיני בעתיד, לאחר שתוסר "התוקפנות הציונית" מאדמות פלסטין.

אל-חיאת (לונדון), 18.9.10

 

יומון איראני: עבדאללה מלך ירדן ומובארכ בוגדים

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי "ראשי ערב הריאקציונרים הבוגדים", מובארכ והמלך הירדני עבדאללה, התעלמו מן המזימה לשריפת הקוראן בארה"ב, משום שאין להם זיקה לספר הקדוש. היומון הוסיף כי המזימה תיכשל, ואהבת הקוראן והאסלאם תתחזק בעולם ותכריע את הבוגדים.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 18.9.10

 

מסמך באיראן: רפסנג'אני עמד בראש התארגנות לביצוע הפיכה

אתר האינטרנט של תומכי תנועת המחאה באיראן, נורוז, חשף (15.9.10) מסמך של המועצה העליונה לביטחון לאומי, המלווה במצגת רחבת היקף, הטוענים כי האשמי רפסנג'אני עמד בראש ההתארגנות (פתנה) שפעלה להפיכה באיראן, בבחירות לנשיאות ב-2009. הדו"ח קובע כי שותפיו של רפסנג'אני ל"קן ההפיכה" הם מהדי כרובי, מוחמד ח'אתמי ומיר חוסין מוסוי, מקורביהם, בני משפחותיהם ופעילים תנועת הרפורמה וכי הם הונחו ע"י בריטניה וישראל. כן מפורטת תכנית הפעולה של האישים ורשימת הגופים והארגונים החוץ ממשלתיים עימם שיתפו פעולה. יצוין כי לאחרונה הודיע משרד התובע הכללי בטהראן על פתיחת חקירה נגד ראשי תנועת המחאה לאחר שנאסף מספיק חומר נגדם. עוד דווח כי כוחות הביטחון פשטו על משרדו של מיר חוסין מוסוי, והחרימו מחשבים ומסמכים.

כלמה (איראן), 16.9.10; נורוז (איראן), 15.9.10

 

סנאטור צרפתי: צרפת מחויבת לחימוש לבנון

אנדריאן גותרון, סנאטור צרפתי וראש אגודת הידידות צרפת-לבנון, אמר לאחר פגישתו (16.9.10) עם שר ההגנה הלבנוני, אליאס אל-מר, כי צרפת מחויבת לחימושו של צבא לבנון, "כך שיוכל להגן על כל שטחי המדינה" וכי מתקיימים מגעים אודות סוגי הנשק בהם יצויד צבא לבנון.

אל-חיאת (לונדון), 17.9.10

 

יחסי הכוחות במו"מ הישראלי-פלסטיני

אל-אהראם אל-מסאאי (מצרים), 16.9.10/ גומעה

 

מבצע חלוקת מאה אלף עותקי קוראן בארה"ב

בתגובה לקריאה לשרוף את הקוראן ביום השנה התשיעי לפיגועי ה-11.9, הכריזה מועצת היחסים האסלאמיים-אמריקאיים על מבצע לחלוקת מאה אלף עותקים של הקוראן בין אזרחי ארה"ב, כדי שיכירוהו. המבצע הוא חלק ממבצע רחב יותר שבו יחולקו מיליון עותקים בשנים הקרובות.

www.islammemo.cc, 18.9.10 

 

יומון כוויתי: חזבאללה מתאמן בהפעלת טילי קרקע קרקע באיראן

היומון הכוויתי אל-ראי דיווח כי יחידות חזבאללה התאמנו לאחרונה באיראן בהפעלת הטק"ק האיראני 'אל-פאתח' שטווחו מגיע ל-200 ק"מ. על-פי הדיווח, חזבאללה נאלץ להתאמן באיראן בשל מחסור בשטחי אימונים בלבנון, המתאימים לצורך זה. עוד דווח, כי חזבאללה הכין בנק מטרות בישראל המכסה מתקני אנרגיה וגרעין במסגרת "תגובה מאוזנת" לבנק המטרות הישראלי בלבנון.

אל-ראי (כווית), 18.9.10