המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 3.9.2010
3/9/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 3.9.2010

 

בתקציר: יומון סעודי: "פעולת חברון" מותרת עפ"י החוק הבינ"ל * גדודי אל-קסאם: "זרם האש" יצלה את חיילי הכיבוש והמתנחלים * אל-אזהר: כ-400 נוצרים התאסלמו במהלך אוגוסט 2010 * אתר איראני מציג: השמחה בעזה בעקבות הפיגוע באזור חברון * סעודיה: נסגרו אתרי אינטרנט שחרגו מהוראות השלטונות

 

שעת': הנושאים הראשונים שיידונו במו"מ - הגבולות והביטחון

היומון אל-קדס טען מפי חבר המשלחת הפלסטינית לוושינגטון, נביל שעת', כי ישראל והרש"פ הסכימו ביניהן שהנושא הראשון עליו ידונו יהיה הגבולות, בהיותו קשור להתנחלויות ולשטחיc . היומון אל-איאם טען מפי שעת' כי העניין הביטחוני יהיה הנושא הראשון שיוסכם עליו בהסכם המסגרת.

אל-איאם (רש"פ), אל-קדס (ירושלים), 3.9.10 

 

מפקד הבסיג': לישראל נותרו לכל היותר 15 שנות קיום

מפקד ארגון הבסיג' (מיליציה סמי-צבאית) באיראן, מוחמד רזא נקדי, אמר בטקס השקת משחקי מחשב חדשים של הארגון, בשם 'קן השטן 2', ו'משט החירות', כי לפי התסריט של איראן, ישרוד המשטר הציוני עוד 10-15 שנים ואולי אף פחות מכך.

http://alef.ir/ , 2.9.2010  

 

אתר איראני מציג: השמחה בעזה בעקבות הפיגוע באזור חברון

האתר האיראני קודסנא פרסם (1.9.10) תמונות ממחנה הפליטים ג'באליה ברצועת עזה, המציגות את  שמחת התושבים בעקבות הפיגוע באזור חברון שביצעו גדודי אל-קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס, שבו נהרגו ארבעה ישראלים (31.8.10). בתמונות נראים התושבים יוצאים לרחובות ומחלקים ממתקים, ילד על כתפי אביו אוחז ברובה צעצוע וצעדת תמיכה בחמאס.

     

 

    

קודסנא (איראן), 1.9.10

 

יומון סעודי: "פעולת חברון" מותרת עפ"י החוק הבינ"ל

היומון הסעודי אל-מדינה טען כי "פעולת חברון" - הפיגוע בו נהרגו ארבעה ישראלים (31.8.10) - מותרת עפ"י החוק הבינ"ל ואמנות ז'נבה, כיוון שהתרחשה באדמה כבושה, כנגד כובשים. מנגד, תקף מנכ"ל אל-ערביה, עבד אל-רחמן אל-ראשד, במאמר ביומון אל-שרק אל-אוסט את החמאס וטען כי הפיגוע משרת את האינטרסים הישראליים, והופך את חמאס ל"שותפה של ישראל." לדבריו, פעולות דומות של התנועה בעבר, גררו צעדים נגד הפלסטינים וגרמו להם נזק שאת מחירו הם משלמים עד היום.

אל-מדינה (סעודיה), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 2.9.10

 

גדודי אל-קסאם: "זרם האש" יצלה את חיילי הכיבוש והמתנחלים

הזרוע הצבאית של החמאס, גדודי עז אל-דין אל-קסאם נטלה אחריות לפיגוע הירי מזרחית לרמאללה שבו נפצעו שני ישראלים (1.9.10), יממה לאחר הפיגוע שביצעה באזור חברון. בהודעתה נאמר כי "זרם האש" הקסאמי, המתקדם בדרכו, ישרוף את יהירותם ועריצותם של הציונים ויצלה את חיילי הכיבוש והמתנחלים, המשחיתים את כל רחבי הגדמ"ע וירושלים. בכיר חמאס, ח'ליל אל-חיה, אמר כי זכותו של העם הפלסטיני הנתון לכיבוש להסלים את ההתנגדות בכל מקום והדגיש שהפלסטינים ימשיכו את דרך הג'יהאד ושחרור האדמה עד שיבת הפליטים. תנועת החמאס גינתה את גל המעצרים הנרחב שמנגנוני הרש"פ ביצעו בגדה בעקבות הפיגוע באזור חברון, וקראה להם להפסיק את השת"פ הביטחוני עם הכיבוש.

www.alqassam.ps, www.palestine-info.info, 1.9.10

 

דף הכניסה לאתר של גדודי אל-קסאם: לא ניתן לברוח מזרם האש

www.alqassam.ps

 

סעודיה: נסגרו אתרי אינטרנט שחרגו מהוראות השלטונות

רשות התקשורת הסעודית סגרה (2.9.10) את אתר האינטרנט הפופולארי של השיח' מוחמד אל-מונג'ד, שהמשיך לפרסם בו פסקי הלכה (פתוות), על-אף צו מלכותי שקבע לאחרונה, כי פרסום פסקי הלכה הוא בסמכותם של חברי מועצת אנשי הדת הבכירים בלבד. בנוסף, סגרו השלטונות את אתר הדיינים קאדי-נט, משנחשף כי כמה מחברי האתר הביעו בו דעות קיצוניות וביקרו את מדיניות הממשלה בנושאי דת ומשפט.

www.alarabiya.net,  2-3.9.10

 

איראן: יריות על ביתו של מהדי כרובי

ביתו של מהדי כרובי, מראשי תנועת המחאה, הותקף הבוקר (3.9.10) בידי תומכי המשטר באש חיה, שפרצו למבנה. שומר ראשו נפצע ופונה מחוסר הכרה לביה"ח.
www.sahamnews.org, http://www.kaleme.com  3.9.10

 

אל-אח'באר: אסד שולל כל פגיעה בהתנגדות

היומון הלבנוני אל-אח'באר דיווח כי נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, קרא לאחד את המתקפה המילולית והחמושה נגד ישראל ושלל כל פגיעה בהתנגדות ובנשקה המכוון אליה. עוד דווח כי סוריה פועלת לקיום פגישה בין מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, לר"מ לבנון, סעד אל-חרירי, בניסיון למנוע הידרדרות בלבנון.

אל-אח'באר (לבנון), 2.9.10

 

אל-מאלכי: כעת, בתום הפעילות האמריקאית, עיראק עצמאית וריבונית

אל-מדינה (סעודיה), 2.9.10/ עלאא אל-לקטה

 

יומון איראני: המשטר נערך להפגנות מחאה ב'יום ירושלים'

היומון האיראני ג'ואן, המקורב למשמרות המהפכה, טען כי הודעתו של מהדי כרובי, מראשי תנועת המחאה, על כוונתו להשתתף בתהלוכות לרגל 'יום ירושלים' (3.9.10) מעודדת את תומכי התנועה לחולל מהומות ביום זה. לדברי היומון גם קריאתם של תומכי תנועות המחאה להמיר את שם התהלוכות מ'יום ירושלים' ל'יום איראן' מלמדת שירושלים לא נמצאת על סדר יומם. מפקד משטרת טהראן, חוסין סאג'די-ניא, הודיע כי כוחות המשטרה ייערכו מחר בנקודות רגישות ברחבי טהראן .

תאבנאק, ג'ואן (איראן), 2.9.10  

 

אל-אזהר: כ-400 נוצרים התאסלמו במהלך אוגוסט 2010

מקורות באל-אזהר מסרו כי במהלך אוגוסט 2010 נרשמו קרוב ל-400 מקרים של נוצרים שהגיעו לאל-אזהר כדי להתאסלם. המקורות קשרו את התופעה לפרשת התאסלמותה של קמיליה שחאתה, אשת כומר נוצרי שנעלמה לאחרונה לאחר שהתאסלמה. יצוין כי  מאות קופטים הפגינו בדרישה שהכנסייה תחשוף מה עלה בגורלה.

אל-מצריון (מצרים), 1.9.2010

 

ערב יום ירושלים: אתר איראני מציג תמרון של הג'יהאד האסלאמי בעזה

ערב יום ירושלים (3.9.10) המצוין כאות לתמיכה בפלסטינים, פרסמה סו"י האיראנית קודסנא תמונות מתמרון שערכה הזרוע הצבאית של הג'יאהד האסאלמי 'פלוגות אל-קודס' בח'אן יונס, ב-30.8.10.

קודסנא (איראן), 2.9.10

 

מקורות בתימן: החות'ים נערכים לחידוש הלחימה

מקורות עיתונאיים ושבטיים בתימן מסרו שהמורדים החות'ים התפרשו מחדש לאורך הגבול עם סעודיה, והחלו להיערך לסבב מלחמה שביעי עם ממשלת תימן.

אל-וטן (סעודיה), 2.9.10