המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 25.8.2010
25/8/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 25.8.2010

 

בתקציר: השגריר הפלסטיני בקטר: ירושלים ופלסטין ישוחררו בכוח הנשק * סעודיה תומכת במו"מ ישיר * משעל: המו"מ יחסל את העניין הפלסטיני * אל-קרדאוי: מותר להרוג ישראליות משום שהן נלחמות נגד האסלאם * שר מצרי: נשק גרעיני בידי איראן – סכנה לאזור כולו * מצרים: ראש מפלגת אל-ופד רכש יומון

 

סעודיה תומכת במו"מ ישיר

ממשלת סעודיה שיבחה את קריאתה של ועדת הרביעייה הבינ"ל לחדש את המו"מ הישיר בין ישראל לפלסטינים, ב-2 בספטמבר בוושינגטון.

אל-ריאד (סעודיה), 24.8.10

 

משעל: המו"מ יחסל את העניין הפלסטיני

ראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל, אמר לעיתונאים בדמשק כי המו"מ בין ישראל לפלסטינים איננו לגיטימי - הוא נכפה ע"י ארה"ב נגד עמדת רוב הפלגים הפלסטינים, והוא יחסל את העניין הפלסטיני. משעל קרא למלך ירדן ולנשיא מצרים להחרים את פתיחת המו"מ בוושינגטון (2.9.10) ואיים שהדבר יפגע בביטחונן של שתי המדינות ושל יתר מדינות האזור. הוא גם קרא לחזק את אופציית ההתנגדות, לבצע שינויים  באש"ף כך שיכלול את כל הכוחות הפלסטיניים, והאשים את הרש"פ ברדיפת ההתנגדות ופירוק נשקה בגדמ"ע, בסגירת מסגדים ובמעצר אמאמים. משעל הזהיר מפני תוקפנות ישראלית בעזה שתמשיך, כדבריו, לעמוד איתן ולהיות קוץ בגרונה של ישראל; ראש מחלקת המו"מ באש"ף, סאיב עריקאת, אמר כי ירדן ומצרים יהיו שותפות פעילות במו"מ הישראלי - פלסטיני, במיוחד בענייני הגבולות, הביטחון וירושלים, והסביר שמאז המו"מ בתקופת אולמרט שתי המדינות מילאו תפקיד חלוצי בכל מה שקשור למו"מ.

www.palestine-info.info, www.aljazeera.net, www.maannews.net, 24.8.10

 

השגריר הפלסטיני בקטר: ירושלים ופלסטין ישוחררו באמצעות הנשק

בכנס בקטר לכבוד ירושלים ואל-אקצא שיבח שגריר פלסטין בדוחה, מוניר ר'נאם, את היוזמה הקטרית לבניית הבניין הגבוה במדינה שהכנסותיו יוקדשו לירושלים, ואמר שהסיוע הקטרי לפלסטין הוא מופת שכל מדינות ערב והאסלאם צריכות לחקות עד לרגע בו תוכל האומה תוכל לשלוף את נשקה ולשחרר את ירושלים. לדבריו, פלסטין לא תשוחרר באמצעות מו"מ וירושלים תוחזר [לאומה] רק ע"י הבסת האויב.

אל-שרק, אל-ראיה (קטר), 25.8.10

 

שר מצרי: נשק גרעיני בידי איראן – סכנה לאזור כולו

סיד משעל, שר המדינה לתעשייה הביטחונית במצרים, אמר כי הנשק הגרעיני שאיראן מפתחת מהווה סכנה למזה"ת כולו, ולא רק לישראל. לדבריו, פיתוח טילים בעלי טווח של  3,000 ק"מ ע"י איראן, גורם לכל מדינות אירופה לגלות איבה כלפיה ולפעול למניעת התפתחותה הצבאית.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 25.8.10

 

הנסיגה האמריקאית מעיראק

אל-אתחאד (איחוד האמירויות הערביות), 23.8.10 / שריף ערפה

 

שליח אמיר כווית בטהראן: שת"פ כוויתי-איראני – הכרחי

מוחמד עבדאללה אבו אל-חסן, שליחו של אמיר כווית, נפגש בטהראן עם הנשיא אחמדי-נז'אד והעביר לו איגרת מהאמיר שתכנה לא נימסר. אבו אל-חסן אמר בפגישה כי המציאות באזור מחייבת את שתי המדינות להגביר את שתה"פ ביניהן; אחמד-נז'אד הצביע על האמון המוחלט שרוחשות המדינות זו לזו. לשה"ח האיראני, מנוצ'הר מותכי, אמר השליח הכוויתי כי איראן היא מעמודי התווך של הביטחון במפרץ.

אירנא, פרס טי וי (איראן) 25.8.10; אתר מוסד הנשיאות (איראן), 24.8.10

 

איראן שדרגה טיל בליסטי לטווח בינוני

איראן ניסתה בהצלחה גרסא משודרגת של טיל בליסטי פאתח-110 מתוצרתה. שר ההגנה אחמד וחידי, אמר כי אחד מיתרונותיו של הטיל שטווחו 250 ק"מ, הוא זמן ההכנה הקצר הנדרש לשיגורו.

www.irinn.ir, פרס טי וי (איראן), 25.8.10

 

מצרים: ראש מפלגת אל-ופד רכש יומון

ראש מפלגת אל-ופד המצרית, אל-סיד אל-בדוי, רכש את היומון העצמאי אל-דוסתור. עפ"י ההערכות במצרים, המהלך נועד לחזק את הזרוע התקשורתית של מפלגתו לקראת הבחירות לפרלמנט בנובמבר.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 25.8.10

 

אל-קרדאוי: מותר להרוג ישראליות משום שהן נלחמות נגד האסלאם

בתוכנית טלוויזיה בערוץ 'אקרא' הסעודי, אמר ראש איחוד חכמי הדת המוסלמים, יוסף אל-קרדאוי, כי הג'יהאד הוא חובה מוסרית באסלאם וכי מותר להרוג את הנשים הישראליות משום שהן משרתות בצבא ומשתתפות במלחמה נגד האסלאם. לדבריו, אין זה סותר את האיסור שהטיל הנביא מוחמד להרוג נשים וחפים מפשע, מכיוון שהחברה הישראלית, בשונה משאר החברות, הגיעה מכל קצוות תבל כדי לפלוש ולתקוף חפים מפשע.

www.moheet.com, 25.8.10

 

פרשית סעודית ראשונה באולימפיאדה לנוער

הפרשית הסעודית בת ה-18 דלמה מוחסן זכתה במדליית ארד בתחרות רכיבה על סוסים באולימפיאדת הקיץ לנוער 2010, המתקיימת בימים אלה בסינגפור. מוחסן היא הספורטאית הסעודית הראשונה שהשתתפה באולימפיאדה.

אל-וטן (סעודיה), 25.8.10

 

כיהאן: איראן עדיין אינה יכולה לסמוך על רוסיה

היומון האיראני כיהאן, המקורב למנהיג עלי ח'אמנאי, הביע חשש כי רוסיה השלימה את הכור בבושהר כחלק מהסכמה עם ארה"ב שנועדה לתבוע מאיראן להפסיק את העשרת האורניום. היומון הוסיף כי הדחיות ביישום עיסקת טילי האס-300 והדיווחים האחרונים ברוסיה כי השלמת הכור נועדה להעניק לרוסיה השפעה גדולה יותר על איראן בשיחותיה העתידיות עם ה-5+1, מוכיחים כי איראן אינה יכולה לתת אמון ברוסיה וחייבת להמשיך להעשיר אורניום בעצמה.

כיהאן (איראן), 24.8.10

 

מזכ"ל ארגון דתות למען שלום: הקריאה לשרוף הקוראן - מגונה

באיגרת ששיגר למרכז המלך עבד אל-עזיז להידברות לאומית, גינה מזכ"ל הארגון "דתות למען השלום", ויליאם ונדלי, את קריאתו של כומר מפלורידה לשרוף עותקים של הקוראן ביום השנה הקרוב לאירועי האחד עשר בספטמבר וציין כי רוב מכריע של בני הדתות והנוצרים בפרט דוחים קריאות מסוג זה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 25.8.10

 

בכרים איראנים: מתקפה על איראן תוביל לפגיעה באינטרסים אמריקאיים

סגן מפקד הבסיג' באיראן, עלי פזלי, איים בכנס של הבסיג' בטהראן, כי ארצו תערער את הביטחון במפרץ הפרסי, אם תותקף; שגריר איראן ברוסיה אמר בראיון לערוץ אל-מנאר של חזבאללה כי מתקפה נגד ארצו תגרום לפגיעה באינטרסים האמריקאיים באזור ותסכן את קיומה של "הישות הציונית."

אילנא (איראן), 24.8.10;  www.almanar.com, 23.8.10

 

אל-ספיר: סעודיה מחפשת מוצא בנושא כתב האישום  

היומון הלבנוני אל-ספיר דיווח על מאמצים סעודיים בצרפת ובארה"ב על מנת למנוע הידרדרות המצב בלבנון בעקבות כתב האישום ברצח ר"מ לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, הצפוי להתפרסם בחודשים הקרובים. לדברי היומון, נפגש ראש המודיעין הסעודי, האמיר מקרן בן עבד אל-עזיז, עם נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, וזה אמר לו כי ההכרעה בעניין זה היא בידי ארה"ב. 

אל-ספיר (לבנון), 24.8.10

 

עורך אל-אח'באר: אל-חרירי עלול לאבד את משרתו

אבראהים אל-אמין, עורך היומון הלבנוני אל-אח'באר המקורב לחזבאללה, טען כי ר"מ לבנון, סעד אל-חרירי, מתקשה לסמוך על ארה"ב, צרפת, ירדן, מצרים וסעודיה, מאחר ותמיכתן בו היא מילולית בלבד. לטענת אל-אמין, כדי ללכד את נאמניו, עלול אל-חרירי להסלים את הוויכוח העדתי והפוליטי במדינה, דבר שיוביל לפגיעה בקשריו עם סוריה ועם חלק מבעלי בריתו הפוליטיים ואף לאיבוד משרתו.

אל-אח'באר (לבנון), 24.8.10  

 

ג'ומהורי-י אסלאמי: השיחות בין ישראל לפלסטינים– הצגה מגוחכת

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי השיחות בין ישראל לפלסטינים שיתחדשו ב-2.9.10, הן הצגה מגוחכת וחסרת תועלת, בין היתר, כיוון שאובמה אינו מתווך הגון. היומון האשים את מצרים בבגידה בשל תפקידה מגעים שהביאו לחידוש השיחות, והוסיף כי הפלסטינים ישיגו את זכויותיהם רק דרך ההתנגדות.

גומהורי-י אסלאמי (איראן), 24.8.10

 

תחילת העבודות בכור הגרעיני בבושהר

אל-וטן (סוריה), 23.8.10 / פארס קרהבית