המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 23.8.2010
23/8/2010


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 23.8.2010

 

בתקציר: הרש"פ: חידוש הבנייה יפסיק את המו"מ; כל הסכם- למשאל עם * איראן: נתגונן גם במחיר של מאות אלפי חללים * יומון לבנוני: שגרירויות זרות סייעו למשת"פים של ישראל לברוח  * גורמים ב-14 במרץ: חזבאללה מתסיס את המחאה נגד הפסקות החשמל * יומון איראני: המונים מחללים את הרמדאן

 

איראן: נתגונן גם במחיר של מאות אלפי חללים

בכנס בטהראן, אמר שר ההגנה האיראני אחמד וחידי, כי ארצו מוכנה להלחם במשך שנים ולהקריב מאות אלפי אנשים בהתגוננות מפני מתקפה נגדה והטיל ספק אם אויביה של איראן יוכלו לשלם מחיר כזה. היומון ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי אחת הסיבות להימנעותה של ארה"ב מהתקפה על איראן היא הכרתה את יכולתה של איראן להפעיל גורמים נאמנים לה, שיכו בכל מדינה שתתקוף אותה.

פארס (איראן), 21.8.10; ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 21.8.10

 

אחמדי-נז'אד: תגובה למתקפה עלינו תהיה חובקת עולם

בראיון לשני יומונים קטריים הכחיש נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, כי חזבאללה וארגוני ההתנגדות הפלסטינים נתונים למרותה של איראן, אך הביע את תמיכתה בכל הארגונים המתנגדים לישראל. הוא שיבח את מדיניותה האזורית של קטר וטען כי הפיקחים מבין מנהיגי המפרץ לא ירשו למערב לסכסך בינם לבין איראן. עוד אמר כי האשמותיה של ארה"ב בדבר מעורבות איראן בעיראק נועדו לכסות על כישלונה שם, וכי איראן מוכנה לסייע לה לתקן את מדיניותה באפגניסטן, כדי שתוכל להסיג את כוחותיה מהאזור. על ביקורו של ר"מ קטר באיראן אמר כי הוא התקיים במסגרת ההתייעצויות השוטפות בין  המדינות. יצוין כי היומון פנינסולה ציטט מפי אחמדי-נז'אד את איומו כי התגובה האיראנית למתקפה עליה תהיה "ללא גבולות", ואילו היומון אל-שרק הוסיף שהיא תהיה "חובקת עולם", מונח בו השתמש גם ראש המחלקה המדינית במשמרות המהפכה, ידאללה ג'ואני.

אל-שרק, thepeninsulaqatar.com (קטר), פארס (איראן) 21.8.10

 

הרש"פ: בנייה בהתנחלויות תפסיק את המו"מ; כל הסכם יובא למשאל עם

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, שיגר אגרת לארה"ב, לרוסיה, לאו"ם ולאיחוד האירופי המבהירה כי החלטה ישראלית על המשך הבנייה בהתנחלויות, פירושה החלטה להפסיק את המו"מ. יועצו של עבאס, נביל אבו רדינה, אמר כי כל הסכם יובא למשאל עם. מזכ"ל הליגה הערבית, עמר מוסא, אמר כי דרישתו של בנימין נתניהו מהפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית, מגבירה את הספקות לגבי הסיכויים להגיע להסכם.

בכירים פלסטיניים ובעלי טורים העניקו גיבוי ליו"ר הרש"פ להשתתף במו"מ הישיר, אך הביעו ספקנות לגבי סיכויי הצלחתו.   

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 21-3.8.10; אל-קדס (ירושלים), 22.8.10;  www.alaad.com   21.8.10

 

בכיר איראני: לא נפסיק ההעשרה לרמה של 20%

ראש הארגון האיראני לאנרגיה גרעינית, עלי אכבר צאלחי, אמר כי ארצו לא תפסיק בשום תנאי להעשיר אורניום לרמה של 20%. בעקבות תחילת העבודות בכור הגרעיני בבושהר, טען היומון הסורי אל-וטן כי איראן נכנסה לעידן הגרעיני, לאחר שנים של עיכוב ולמרות חשש בינלאומי שמטרתה היא לייצר פצצה גרעינית ולא רק חשמל.

אילנא (איראן), 21.8.10 ; אל-וטן (סוריה), 22.8.10   

 

שד המשאלות: הכל חוץ מאחדות ערבית

אל-אתחאד (איחוד האמירויות הערביות), 19.8.10 / שריף ערפה

 

היומון אל-ראי: ארגון מחדש בקרב תנועת האחים המוסלמים העולמית

היומון הכוויתי אל-ראי דיווח על תכנית לרה-אורגניזציה של תנועת האחים המוסלמים שתכליתה להגביר את פעילות התנועה בזירה הבינ"ל ולהחליש את ההגמוניה של מצרים, כדי לצמצם את הסכנות להן חשופים חבריה במדינה זו. עפ"י המסמך, המדריך הכללי של האח"ס במצרים, מוחמד בדיע, יהפוך להיות המדריך הכללי העולמי והארגון יחתור לשמש חלופה לאל-קאעדה. 

אל-ראי (כווית), 22.8.10

 

בכיר איראני: סירות הטורפדו שלנו המהירות בעולם

בטקס חנוכת פס יצור של סירות טורפדו מסוג סראג'-1 וד'ו-אלפקאר, המצוידת בטיל השיוט נצר-1, אמר מפקד חיל הים במשמרות המהפכה, עלי פדוי, כי סירות הטורפדו האיראניות, שהן המהירות בעולם ומהירותן כפולה משל הסירות האמריקאיות, ינחיתו בעת לחימה מכה מהירה על אוניות האויב.

פארס, אילנא (איראן), 23.8.10  

 

אחמדי-נז'אד: אנחנו חותרים לשיגור אסטרונאוט לחלל

נשיא איראן אחמדי-נז'אד אמר כי ארצו חותרת לשגר אסטרונאוט ראשון לחלל עד שנת 2025 וכי בשנים הקרובות בכוונתה לשגר לחלל לוויינים שיגיעו לגובה 700 ק"מ, 1000 ק"מ ולבסוף ל-35,000 ק"מ. לצד זאת, הציגה איראן את המזל"ט "קראר" מתוצרתה, שהינו בעל יכולת הפצצה ליעדים ארוכי טווח.

פרס טי וי (איראן), 22.8.10; פארס (איראן), 21.8.10

 

יומון לבנוני: שגרירויות זרות סייעו לחשודים בשת"פ עם ישראל לברוח

היומון אל-אח'באר דיווח על חשדות למעורבותן של שגרירויות צ'כיה והונגריה בבירות בהקלה על יציאתם של לבנונים החשודים בשיתוף פעולה עם ישראל מלבנון לאירופה.

אל-אח'באר (לבנון), 23.8.10

  

יומון איראני: המונים מחללים את הרמדאן

היומון האיראני ג'ואן טען כי ציבור עצום בטהראן מחלל את צום הרמדאן והמשטרה מעלימה עין מכך.

ג'ואן (איראן), 23.8.10

 

אתר לבנוני: מפקד משמרות המהפכה האיראניים ביקר בחשאי בסוריה

אתר האינטרנט הלבנוני www.nowlebanon.com  דיווח מפי מקור רשמי בדמשק כי מפקד משמרות המהפכה האיראניים, מחמד עלי ג'עפרי, ביקר שם בחשאי והציע כי בתמורה לסיוע איראני בפתרון משבר הרכבת הממשלה בעיראק, יימנעו מדינות המפרץ מסיוע למתקפה נגד איראן. יצוין כי בסוריה ביקרו לאחרונה גם עלי אכבר ולאיתי, יועצו של מנהיג איראן ושה"ח האיראני, מותכי.

www.nowlebanon.com, 22.8.10 

 

גורמים ב-14 במרץ: חזבאללה מתסיס את המחאה נגד הפסקות החשמל  

גורמים בממשלת לבנון, ב"כוחות ה-14 במרץ" ובמנגוני הביטחון הביעו חשש כי האופוזיציה בראשות חזבאללה מעודדת את גלי המחאה שפרצו לאחרונה במדינה בשל השיבושים באספקת החשמל, במטרה לפגוע בממשלתו של אל-חרירי. גורמים ב-14 במרץ טענו כי לאחר שהתברר לאופוזיציה שאין דרך לבטל את בית הדין הבינ"ל ברצח אל-חרירי ואת כתב האישום שככל הנראה יאשים את חזבאללה ברצח היא גיבשה תכנית להסלמת המחאה שתוביל להפרות סדר שיאלצו את הממשלה להתפטר.

אל-סיאסה, אל-ראי (כווית), סו"י אל-מרכזיה (לבנון),22.8.10.

 

עזה: חמאס סגרה בית מרגוע בגלל עירוב מגדרי

חמאס סגרה בית מרגוע בעזה לשלושה ימים, משום שנערכו בו מסיבות בהשתתפות גברים ונשים ללא הפרדה. בעלי המקום הוזהרו כי אם לא יתקנו את דרכיהם ייסגר המקום לצמיתות.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), אל-קדס (ירושלים), 21.8.10

 

אל-קבס: חוליות טרור יפגעו במדינות המפרץ אם איראן תותקף

היומון הכוויתי אל-קבס דיווח כי בעקבות חשיפתה בבחריין של רשת טרור של 250 איש, הזהיר מנגנון הביטחון הבחריני את מדינות המפרץ מפני קבוצות טרור שיבצעו פיגועים בשטחיהן כתגובה למתקפה על איראן. עפ"י הדיווח הודו אנשי הרשת כי היא קשורה למדינה באזור [כנראה, איראן] וכי יש לה קשרים עם תאי טרור רדומים בכווית ובסעודיה. מנגנון הביטחון הבחריני טען כי הרשת אינה קשורה לאיראן והבהיר כי בין בחריין לאיראן יש הסכם ביטחוני שנועד לחזק את ביטחונן ויציבותן. שה"ח הבחריני, שיח' ח'אלד בן אחמד אאל ח'ליפה, אמר ליומון אל-שרק אל-אוסט שארצו לא תרשה לארה"ב לתקוף את איראן משטחה

סוכנות הידיעות הבחרינית, 22.8.10;  אל-קבס (כווית), 22.8.10, 21.8.10; אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 21.8.10