המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
יומון סעודי על האפשרות לשימוש באופציה צבאית מול איראן
19/8/2010

 

יומון סעודי: אפשר והאופציה הצבאית מול איראן תסומן כפתרון הטוב ביותר

 

מאמר מערכת ביומון אל-מדינה, שפורסם בעקבות ההכרזות באיראן וברוסיה על חנוכתו הקרובה של הכור בבושהר, ביטא הקשחה בעמדה הסעודית כלפי תכנית הגרעין האיראנית. במאמר נטען כי אפשר והאופציה הצבאית עשויה להיות הדרך הטובה ביותר להתמודד עם תכנית זו. במאמר ניכר גם המתח הגובר במדינות המפרץ מתכנית הגרעין האיראנית, בשל קרבת המתקן בבושהר למדינות אלה. להלן תרגום המאמר:

 

"ההודעה של טהראן [מתאריך 13.8.10], שאושרה בידי רוסיה, לפיה בחודש הנוכחי ייחנך בבושהר שלחופי המפרץ הערבי הכור הגרעיני האיראני, שיצויד בדלקים ויפעל כמתקן גרעיני, מעידה על כך שהאזור נכנס לשלב חדש.

 

בפעולה זו מתעלמת טהראן מכל העצות, האזהרות והבקשות לעצור את תכניתה הגרעינית, או לפחות להשתדל להמשיך אותה תחת פיקוח בינלאומי ברור וגלוי שיערוב לכך שאין לה פן צבאי. אם היא תתעקש להתקדם ללא הסכמה הקהילה הבינלאומית, היא תגרום לכך שכל מי שתמך בזכותה לאנרגיה גרעינית לצורכי שלום יהיה במצב של מבוכה וחשד.

 

חשוב מכך, בפעולה זו מעבירה טהראן את העימות שלה עם הקהילה הבינלאומית לשלב מתקדם, בו אפשר שהאופציה הצבאית תסומן בידי כמה [גורמים] כפיתרון הטוב ביותר, [אופציה שדחייתה] עשויה להביא לנקודה שבה השימוש בה יהיה בלתי אפשרי במידה וטהראן תצליח לייצר את הפצצה הגרעינית שלה.

 

מה שמדאיג הוא שהכור בבושהר קרוב לכמה בירות מפרציות יותר מאשר לבירה האיראנית עצמה, כמו גם העובדה שהוא קרוב מאוד למעברים החיוניים של הנפט העובר במפרץ הערבי, מה שמציב אותו בעמדה המסכנת מאד את המדינות השכנות, בין במקרה של התקפה ובין במקרה של דליפה רדיואקטיבית ממנו. כמו כן, עשוי [הכור בבושהר] להיות אתר שבו טהראן תפתח את הנשק הגרעיני שלה, בו היא עלולה להשתמש כדי לכפות דרישות או להפעיל לחצים על סביבתה האזורית, וזהו חשד שאיראן לא הצליחה כלל להפריכו עד עתה.

 

אם טהראן חפצה בהצלחת תכנית הגרעין למטרות שלום שלה, ואם היא רוצה להתקדם בה באופן שיבטיח לעמה רווחה – הרי שעליה להגביר למקסימום את שיתוף הפעולה שלה עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. על הסוכנות מצידה לגלות מעט גמישות עם טהראן, מאחר שטעינת הכור... בדלק גרעיני הינה צעד שאין ממנו חזרה, וכשזה יקרה ניתן יהיה להגדיר את כור בושהר כמתקן לאנרגיה גרעינית.

 

על כל הצדדים להיות חכמים בהתנהלותם מול המצב החדש בצורה נכונה, ולהיזהר שחנוכת בושהר לא תהיה מבוא לאי-סדרים או זעזועים באזור."[1]

 [1]  אל-מדינה (סעודיה), 15.8.2010

תגיות