המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 16.8.2010
16/8/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 16.8.2010

 

בתקציר: עריקאת: עבאס קיבל גיבוי ממנהיגים ערביים למו"מ ישיר * לאריג'אני: דוחים קריאת ארה"ב לשיחות בנושא אפגניסטן * לבנון: קרן חדשה לגיוס תרומות לחימוש הצבא *  שגריר ונצואלה באיראן: צ'אבס ואחמדי-נז'אד - מנהיגי העולם החדשים * ג'ונבלאט: האשמת חזבאללה תפגע ביציבות בלבנון

 

שגריר ונצואלה באיראן: צ'אבס ואחמדי-נז'אד הם מנהיגי העולם החדשים

שגריר ונצואלה בטהראן, דיוויד ולסקואז, אמר כי הקמת בית זיקוק בסוריה ע"י ונצואלה ואיראן, היא חלק משתה"פ ההדוק בין שתי המדינות בתחום האנרגיה, וציין כי ארצו מוכנה למכור לאיראן עד 20 אלף חביות נפט מזוקק ביום במחיר השוק. לדבריו, נשיאי ונצואלה ואיראן, צ'אבס ואחמדי-נז'אד, הם מנהיגי העולם החדשים; ארגון האופוזיציה האהואזי-סוני באיראן, טען כי איראן הקימה ועדה בראשות מפקד משמרות המהפכה, מוחמד עלי ג'עפרי, הפועלת בחשאי – באמצעות חברות קש – להבטחת אספקת מלאי של תזקיקי הנפט הדרושים למשה"מ ולבסיג' בעת מלחמה וכבר הוכנו מקומות אחסנה חשאיים לתזקיקים.

מהר (איראן), 16.8.10; אל-סיאסה (כווית), 15.8.10; Inn.ir (איראן), 14.8.10

 

לאריג'אני: דוחים קריאת ארה"ב לשיחות בנושא אפגניסטן

יו"ר המג'לס באיראן, עלי לאריג'אני, אמר כי ארצו דוחה את הזמנתה של מזכירת המדינה האמריקאית הילרי קלינטון, לקיים שיחות בנושא אפגניסטן. הוא טען כי ארצו חולקת על המדיניות האמריקאית באפגניסטן ושוללת את הפשעים שארה"ב ונאט"ו מבצעים במדינה זאת.

טהראן טיימס (איראן), 16.8.10

 

עריקאת: עבאס קיבל גיבוי ממנהיגים ערביים למו"מ ישיר

ראש מחלקת המו"מ באש"פ, צאיב עריקאת אמר כי הרש"פ תעשה ככל יכולתה כדי לעבור בתוך יומיים-שלושה למו"מ ישיר עם ישראל וכי יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס קיבל גיבוי ועידוד לצעד כזה מנשיא מצרים חוסני מובארכ, מעבדאללה מלך ירדן ומאמיר קטר. עוד אמר עריקאת, כי עדיין מוקדם לקבוע לו"ז לחידוש המו"מ הישיר עם ישראל, למרות ההתקדמות בשיחות בין מחמוד עבאס לדיוויד היל.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 16.8.10, www.amad.ps

 

העיראקים משלמים בדמם על קשיי הרכבת הממשלה

אל-ביאן (איחוד האמירויות הערביות), 16.8.10 / עאמר אל-זעבי

 

מצרים נגד הצעה סורית-קטרית לפירוק הרש"פ

היומון המצרי אל-מצריון דיווח כי מצרים הודיעה לליע"ר ולכמה ממדינות ערב כי היא דוחה הצעה סורית-קטרית לפרק את הרש"פ ולהעביר את האחריות לבעיה הפלסטינית כולה לידי מועצת הביטחון. עמדת מצרים היא הצעת קטר וסוריה תאפשר לישראל להתחמק מהתחייבויות אוסלו ואף להשתלט על הרצועה והגדה ולשוב לנקודת ההתחלה, בשעה שניתן לפנות למועהבי"ט גם בלא פירוק הרש"פ.

אל-מצריון (מצרים), 15.8.10

 

שר ההגנה הלבנוני: תוקם קרן לגיוס תרומות לחימוש צבא לבנון

שר ההגנה הלבנוני, אליאס אל-מר, הכריז (14.8.10) במהלך תמרון של כוח הקומנדו של צבא לבנון, על הקמת קרן לתמיכה בחימושו וציודו של צבא לבנון, שתנוהל ותפוקח ע"י החברה הבינ"ל Audit , אשר גם תפרסם את שמות התורמים. אל-מר אף הודיע כי הוא תורם לקרן בשמו ובשם אביו, חבר הפרלמנט מישל אל-מר, סכום של מיליארד לירות לבנוניות (כ-665.000 דולר).

אל-מסתקבל (לבנון), 15.8.10

 

תמרון של כוח הקומנדו הלבנוני

 

 

אל-וטן הסורי: הנשיא אובמה מחזר אחרי קולות המוסלמים

היומון אל-וטן הסורי טען כי תמיכת הנשיא אובמה בזכות המוסלמים להקים מסגד ומרכז תרבות אסלאמי באזור הגראונד זירו, נועדה להחיות את הקשר עם המוסלמים בארה"ב ובעולם, לאחר אכזבתם מאי מימוש הבטחותיו מנאומו בקהיר, ולהבטיח את תמיכתם במפלגתו בבחירות אמצע הכהונה בנובמבר.

אל-וטן (סוריה), 15.8.10

 

ג'ונבלאט: האשמת חזבאללה תפגע ביציבות בלבנון

לשכת ההסברה במפלגתו של וליד ג'ונבלאט, פרסמה הודעה בה נאמר כי בפגישתו בשבוע שעבר בפריז עם עוזרה של שה"ח האמריקאית, ג'פרי פלטמן ועם העוזר של יועצו הפוליטי של נשיא צרפת סרקוזי, הזהיר ג'ונבלאט כי אם ביה"ד הבינ"ל לרצח אל-חרירי אכן יטיל את האחריות למעשה על חזבאללה, הדבר יוביל להפרות סדר קשות בלבנון. עפ"י הדיווח שני הבכירים הבהירו לג'ונבלאט שממשלותיהם אינן מתערבות בפעילות ביה"ד, אך הוא שב וביקש מהם להעביר לממשלותיהם את אזהרתו.

אל-מסתקבל (לבנון), 14.8.10

 

יומון איראני: הבטחת ארה"ב לסגת מעיראק – תעמולה

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי התנגדותו של  מפקד צבא עיראק, באבקיר זיבארי, לנסיגת הכוחות האמריקאיים מארצו היא חסרת אחריות כיוון שהנוכחות האמריקאית הזיקה לעיראק ומאיימת על בטחון האזור. היומון טען כי הבטחתה של ארה"ב להסיג את כוחותיה היא תעמולה וקרא לחוגים הפוליטיים בעיראק, ובראשם האיתאללות הבכירים, להתנגד להמשך הנוכחות האמריקאית במדינה. שגריר איראן בבגדאד, חסן דנא-פר, טען כי ארצו אינה מתערבת בענייני עיראק אלא רק מייעצת לה.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 15.8.10; ח'בר און ליין (איראן), 14.8.10