המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 13.8.2010
13/8/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 13.8.2010

 

בתקציר: עורך יומון לבנוני: התעלמות מטענות נאסרללה תוביל למלחמת אזרחים * עזה: הרשות לזכויות אדם מוחה על הגבלת צעדיה *  בנו של שליט לוב: הישראלי שוחרר בתמורה לשחרור אסירים פלסטינים * לבנון: צונזרה סדרה איראנית שעוררה את זעם הנוצרים * ח"פ לבנוני: מברכים על סיוע צבאי מאיראן

 

סעודיה: המלך שם קץ ל"אנרכיית הפתוות"

בצו מלכותי הורה עבדאללה מלך סעודיה כי מעתה תוגבל הסמכות לפרסם פתוות לחברי מועצת חכמי הדת הבכירים ולפוסקים אחרים שיאושרו בידי הממסד הדתי. לפי האמור בצו, מטרתו למנוע את ניכוס סמכויות המדינה בתחום השמירה על הדת בידי אנשים פרטיים, והעוברים עליו ייענשו בחומרה. עיתוני סעודיה בירכו את המלך על עצירת תופעת "אנרכיית הפתוות".

אל-ריאד (סעודיה), 13.8.10

 

עזה: הרשות לזכויות אדם מוחה על הגבלת צעדיה

סיעת החמאס במועצה המחוקקת הפלסטינית בעזה אישרה בקריאה ראשונה את החוק המסדיר את פעילותה של הרשות העצמאית לזכויות האדם. הרשות טענה כי החוק פוגע בעצמאותה ומחתה על אישורו, וציינה כי כל עוד נמשך הפילוג ברש"פ, לסיעת החמאס אין את סמכות לחוקק חוקים.

אל-איאם (רש"פ), 13.8.10

 

בנו של שליט לוב: הישראלי שוחרר בתמורה לשחרור אסירים פלסטינים

סיף אל-אסלאם אל-קד'אפי, בנו של שליט לוב, אמר כי שחרורו של רפאל חדד (8.8.10), בעל אזרחות ישראלית ותוניסאית, אשר נעצר בלוב בחשד לריגול, נעשה בתמורה לשחרור אסירים פלסטינים ע"י ישראל. לדבריו, לא סביר שחדד עסק בריגול, אך בכל מקרה, הושגה תועלת משחרורו.  

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 13.8.10

 

לבנון: צונזרה סדרה איראנית שעוררה את זעם הנוצרים

האתר הלבנוני   www.nowlebanon.com  דיווח כי מנגנון הביטחון הכללי בלבנון, האחראי על הצנזורה, הורה להפסיק את שידוריה של סדרה איראנית על ישו בערוצים אל-מנאר ו-NBN, בעקבות זעמם של הנוצרים במדינה. אנשי דת נוצרים שתבעו את הפסקת שידור הסדרה, טענו שהיא מסלפת את הברית החדשה ופוגעת בנצרות ובישו, המסביר בה שהוא אינו בנו של אלוהים וכי מוחמד, הנביא האמיתי, יבוא אחריו. לדברי הבישוף הלבנוני בשארה אל-ראעי, הסדרה פוגעת בדו-קיום ומהווה "מלחמת אחים עדתית".

www.nowlebanon.com , אל-נהאר (לבנון), 13.8.10

 

האשם ברצח אל-חרירי: הכובע מתאים לראש היהודי

 

אל-וטן (סוריה), 12.8.10 / פארס קראביט  

 

עורך יומון לבנוני: התעלמות מטענות נאסרללה תוביל למלחמת אזרחים

אבראהים אל-אמין, עורך היומון הלבנוני אל-אח'באר, המקורב לחזבאללה, הזהיר כי אם טענותיו של חסן נאסרללה, מזכ"ל חזבאללה, בדבר מעורבותה של ישראל ברצח ר"מ לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, לא ייבחנו ברצינות, לבנון תמצא עצמה "בלועו של הר געש." לדבריו, כדי למנוע מלחמת אזרחים, יש להביא לשינוי בהרכב הממשלה ע"י הפלתה והקמתה בהרכב אחר, והאופוזיציה כבר פועלת בכיוון זה.  

אל-אח'באר (לבנון), 12.8.10 

 

חבר פרלמנט לבנוני: מברכים על סיוע צבאי מאיראן

בראיון לערוץ האיראני אל-עאלם בשפה הערבית, אמר חבר הפרלמנט הלבנוני מטעם תנועת אל-מוסתקבל, ח'אלד זהרמאן, כי תנועתו מברכת על הצעת איראן לחמש את צבא לבנון, והוסיף כי לבנון מעוניינת להתחמש במגוון אמצעי לחימה מתקדמים להגנתה. היומון אל-קדס אל-ערבי דיווח מפי מקורות סורים על נכונות סורית לעמוד בראש המדינות הידידות ללבנון ולסייע לצבאה ככל שיידרש.

אל-עאלם (איראן), אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 12.8.10

 

מקורות מצריים: הפקחים ישובו למעבר רפיח לאחר הרמדאן

מקורות ביטחוניים מצריים מסרו כי לאחר הרמדאן ישובו הפקחים האירופאים למעבר רפיח וכי משלחת אירופאית רמת דרג תגיע בקרוב למעבר רפיח על מנת לדון עם המצרים והפלסטינים בסידורים לקראת שובם של הפקחים, שישהו בצד הפלסטיני או המצרי. לדברי המקורות, חמאס מסכימה לפיקוח, בתנאי שלא תהיה התערבות ישראלית.

www.paltoday.ps, 11.8.10

 

גדודי אל-קסאם: אנחנו המובילים בפעולות ג'יהאד בחודש הרמדאן

בגילוי דעת של גדודי עז אל-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס, לרגל חודש הרמדאן, התפארו הגדודים בכך שהיו המובילים בביצוע פעולות ג'יהאד בחודש זה - חודש הג'יהאד והניצחונות - שגרמו למותם ולפציעתם של מאות "חיילים ומתנחלים ציונים", והבטיחו להמשיך את הג'יהאד, ההתנגדות והעמידה האיתנה מול "אויבי האל והאנושות". ר"מ החמאס, אסמאעיל הניה, הדגיש בפגישה עם משלחת מלזית בעזה כי הממשל והעם דבקים בהתנגדות כדי לשחרר את האדמה והמקומות הקדושים.

www.palestine-info.info, 12.8.10; www.alqassam.ps, 11.8.10

 

מצרים: המשטר חוסם הופעתם של אופוזיציונרים בתקשורת

בכירים במשרד התקשורת המצרי הזהירו את בעלי ערוצי הטלוויזיה בלוויין לבל יאפשרו הופעה של אנשי אופוזיציה מצריים, בהם מזכ"ל סבא"א לשעבר, ד"ר מוחמד אל-בראדעי; ראש מפלגת אל-ר'ד, ד"ר אימן נור; ומנהיג האח"ס במצרים, ד"ר מוחמד בדיע. בנוסף, הוטל איסור על פרסום מאמרים של כותבים הידועים בביקורתם נגד המשטר בעיתונות הלא ממסדית.

אל-מצריון (מצרים), 12.8.10

 

חייל אמריקאי במדבר, בין בגדאד לקאבול

אל-ערב (קטר), 12.8.10 / פראס חג'אג'