המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מאמר ביומון סעודי: שגרירי ארה"ב במדינות ערב - שתלטניים
12/8/2010

 

מאמר ביומון סעודי: שגרירי ארה"ב במדינות ערב מתנהגים כבעלי הבית

 

מיסר אל-שמרי, בעל טור ביומון אל-חיאת במהדורתו הסעודית, תוקף בחריפות, במאמר שפרסם[1], את מעורבותם של שגרירי ארה"ב בענייניהן הפנימיים של מדינות ערב בהן הם משרתים. אל-שמרי מותח ביקורת חריפה במיוחד על שגרירת ארה"ב במצרים, מרגרט סקובי, המכונה בפיו "זקנה בלה", וקורא למדינות הערביות בכלל ולמצרים בפרט לשים גבול לחוצפתה של ארה"ב.

 

להלן קטעים מן המאמר:

 

"מדוע שגרירי ארה"ב במדינות ערב משתוללים מבחינה פוליטית או בניסוח אחר, מדוע הם [מבצעים] סחיטה פוליטית? מדוע השגרירים האמריקאים בדרום אמריקה שומרים על הגבולות המקובלים, בעוד עמיתיהם במדינות ערב מתגרים בריבונותן של המדינות בהן הם עובדים? שאלות אלה ורבות אחרות שאיני מעז להעלות [על הכתב] פותחות את השער לרווחה לנושא שעבודן של 'ממשלות' [ערביות] למערב בכלל ולארה"ב בפרט ומעידות על הזלזול של וושינגטון באותן 'ממשלות', אשר ויתרו על ריבונותן על מנת לרצות את שגרירי ארה"ב.

 

אתמול פרסמה העיתונות המצרית ידיעה אודות ביקורה המפתיע של שגרירת ארה"ב בקהיר, מרגרט סקובי, במטה המועצה הלאומית  [המצרית] לזכויות אדם, שם דרשה מסגן ראש המועצה, מוקבל שאכר, הבהרות בנוגע למותו של הבחור המצרי ח'אלד סעיד ב-6 ליוני [2010] בתחנת משטרה באלכסנדריה.  השתוללותה של הזקנה הבלה, סקובי, לא פסקה [עם אותו ביקור]. היא גם ביקרה אצל השר המצרי לענייני חוק ופרלמנט, ד"ר מופיד שיהאב, מאותה סיבה בדיוק. זוהי פגיעה בריבונותה של מצרים והתערבות בענייניה הפנימיים. משרד החוץ המצרי היה צריך לבקש מעמיתו האמריקאי להעמיד את הזקנה הבלה הזו במקומה!...

 

ח'אלד סעיד הוא אזרח מצרי ושני השוטרים החשודים בהריגתו גם הם אזרחים מצריים, ונושא זה נמצא בטיפולה של מערכת המשפט המצרית... על כן, אין זו זכותה של סקובי להתערב בענייניה של מצרים. זוהי יהירות ויותר מכך - זוהי טיפשות אמריקאית שצריך לשים לה סוף.

 

הטיפשות האמריקאית המכאיבה יותר מכל יצאה מפיו של דובר משה"ח האמריקאי, פיליפ קראולי, כאשר נדמה היה לממשל האמריקאי שתהליך הפיוס הערבי התחדש. קראולי אמר: 'דמשק צריכה להקשיב היטב לצורך להתרחק מטהראן.' אל דבריו של קראולי ניתן להתייחס אך ורק כאל סחיטה פוליטית, מהסוג המאוס ביותר. מטרת [סחיטה זו] היא לחבל ביחסים הבין ערביים ולהשאיר את לבנון חשופה, ללא מטריה ערבית שתגן עליו מפני מלחמת אזרחים ומפניה של ישראל.

 

מאידך גיסא, ארה"ב יכולה, לו רצתה, לפעול לפירוק הברית הסורית-איראנית אם [רק] היתה מבקשת זאת ישירות מסוריה. אלא שקראולי יצא בהצהרה טיפשית זו כדי להרוס את הפיוס הערבי.

 

ובאשר להשתוללות הפוליטית של ארה"ב במצרים ולביקוריה המפתיעים של השגרירה סקובי אצל יותר מבכיר מצרי אחד - אני סבור כי השתיקה המצרית הרשמית מעודדת את סקובי להמשיך בהשתוללותה זו. מדוע משה"ח המצרי זימן את שגרירי האיחוד האירופי בקהיר והביע את סירובו להודעה שפרסם...אודות הריגתו של ח'אלד סעיד? מדוע משה"ח המצרי לא דרש מעמיתו האמריקאי לרסן את פעולותיה של מרגרט סקובי בדיוק כפי שעשה לשגרירי האיחוד האירופי?" 

 [1] אל-חיאת (סעודיה), 2.8.2010