המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
בעל טור סעודי: אין אסלאם ללא ג'יהאד
8/8/2010

 

בעל טור סעודי: אין אסלאם ללא ג'יהאד

 

אנס זאהד, בעל טור ביומון הסעודי הממסדי אל-מדינה, תקף את אנשי הרוח הערבים והמוסלמים המצמצמים את מושג הג'יהאד למאמץ רוחני-אישי בלבד ושוללים ממנו את המובן של לחימה בכובשים, שהוא מובנו העיקרי. להלן תרגום המאמר:

 

"אסלאם ללא ג'יהאד הוא תוצר קולוניאליסטי שאין לו קשר כלשהו לאסלאם של מוחמד. ללא ספק, הג'יהאד הגדול ביותר הוא הג'יהאד האישי, ובכך טמונה ההוכחה לכך שמושג הג'יהאד באסלאם אינו מצטמצם ללחימה [בלבד]. אין פירוש הדבר שמושג הג'יהאד אינו כולל היבטים רבים אחרים, בהם [היבטים] הנוגעים לחובות היחיד כלפי החברה, והקשר בין החברה והאומה [האסלאמית] לבין חברות ומדינות המכריזות מלחמה על מדינה אסלאמית כלשהיא.

 

מאז [הכרזת] המלחמה האמריקאית על מה שמכונה הטרור, הופיעה קבוצה של סופרים וחוקרים ערבים ומוסלמים המנסה לצמצם את הג'יהאד למימד אחד והוא הג'יהאד האישי. זה בדיוק מה שקרה בהודו בימי הקולוניאליזם הבריטי, כאשר הופיעה כת הקאידאניה, הידועה גם בשם אחמדיה, אשר שללה את הפעולה לפי עיקרון הלחימה בקולוניאליסט וביטלה את חובת הג'יהאד במימד המלחמתי שלו, כשהיא מסתפקת בהטפה לג'יהאד האישי. מה שבולט הוא שההטפות האלה, שנועדו להסיר את חובת הג'יהאד מן האסלאם, התקיימו בו זמנית עם הימצאות של אימפריאליזם וכיבוש מהסוג האכזרי ביותר שידע העולם האסלאמי והעולם הערבי בפרט. עובדה זו מטילה צל של ספק על כוונותיהם של ההוגים, הסופרים ואנשי התקשורת שנטלו על עצמם להפיץ אסלאם 'ידידותי' המחייב את הדבקים בו לחיות עם כיבוש, טרנספר, יישוב מחדש של האדמה וגירוש התושבים ממנה בכוח הנשק.

 

אני מבין לחלוטין שאנו כמוסלמים נדרשים לעיין מחדש במושג הג'יהאד לאחר שהכנופיות הטרוריסטיות הקיצוניות ניסו לגנוב את המונח הנאצל הזה. כמו כן, אני מבין לחלוטין שאנו מחויבים לתנאים ולמגבלות של [הכרזת] ג'יהאד, שהם גירוש [מוסלמים] מאדמתם וכפיית דת [אחרת עליהם].

 

אולם אינני מבין כלל את הקריאות למוסלמים לעיין מחדש במושג הג'יהאד מנקודת מבט הדוחה הכרזת מלחמה על מי שכובש את אדמתם, הורג חפים מפשע, הורס בתים ומגרש מיליונים. האסלאם הוא דת צדק, והעיקרון הפשוט ביותר של צדק קובע שהכרחי להתנגד לרשע ולא להיכנע לו. מובן מאליו שכיבוש הוא הצורה החמורה ביותר של רשע. אם נוסיף לכיבוש גם את היישוב מחדש של האדמה ואת גירוש העם, הרי שאנו מגיעים לדרגה הגדולה ביותר של רשע שעשויה ליפול על האדם. אין אסלאם ללא ג'יהאד."[1]

 

 

 [1] אל-מדינה (סעודיה), 24.7.10