המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 4.8.2010
4/8/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 4.8.2010

 

בתקציר: נאסרללה: בפעם הבאה חזבאללה יגיב על תקיפה ישראלית * סוריה: שביעות רצון מפעילות צבא לבנון * אל-ספיר: צבא לבנון קיבל הוראה להגיב לכל הפרה ישראלית * האח"ס במצרים ישתתפו בבחירות לפרלמנט * סעודיה: הופסק השירות ל"בלאקברי" * מקורות במצרים: חמאס מעורבת בירי הטילים לאילת

 

אחמדי-נז'אד ואסד: נתמוך בחזבאללה מפני תוקפנות ישראל

 נשיא איראן אחמדי-נז'אד ונשיא סוריה בשר אל-אסד הצהירו לאחר שיחתם הטלפונית (3.8.10), כי ישראל פותחת בהרפתקה חדשה נגד לבנון שסופה כשלון וכי הם ימשיכו לתמוך בלבנון ובחזבאללה. הם אמרו כי ציר ההתנגדות והיחסים האסטרטגיים בן סוריה לאיראן איתנים מתמיד, למרות מאמצי האויב לפגוע בהם, וכי סוריה ואיראן יגבירו את התיאום ביניהן נוכח התוקפנות הישראלית.

Irinn.ir (איראן) 4.8.10

 

אל-ספיר: צבא לבנון קיבל הוראה להגיב לכל הפרה ישראלית
מקורות בכירים בצבא לבנון אמרו כי הנהגת הצבא קיבלה לאחרונה החלטה להתנגד לכל פגיעה מצד ישראל בריבונותה של לבנון ובהחלטה 1701, וכי למרות שישראל ידעה זאת, היא פעלה כפי שפעלה ושילמה על כך את המחיר. לדברי המקורות, צבא לבנון יוסיף להתנגד לכל הפרה דומה מצד ישראל, "יהא המחיר אשר יהא", והחיילים קיבלו הוראות לפתוח בירי באופן אוטומטי, בלא אישור ממפקדת הצבא.

אל-ספיר (לבנון), 4.8.10

 

נאסרללה: בפעם הבאה חזבאללה יגיב על תקיפה ישראלית

בנאום (3.8.10) לרגל יום השנה הרביעי לסיום המלחמה עם ישראל ב-2006, אמר מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, כי במהלך התקרית בין צה"ל לצבא לבנון, הועמדו פעילי חזבאללה בכוננות מלאה אך קיבלו הוראה לשמור על איפוק. הוא הזהיר, כי מעתה ואילך חזבאללה לא ישתוק על שום ניסיון ישראלי לתקוף את צבא לבנון - שמגן על חזבאללה ולהיפך - ו"ההתנגדות תקטע את היד הישראלית שתישלח [לפגוע] בצבא הלבנוני". על ביקורם המשותף בלבנון (30.7.10) של מלך סעודיה ונשיא סוריה, אמר נאסרללה כי סוכם לעשות מאמץ כלל ערבי כדי להגן על לבנון, לסכל את מזימותיה של ישראל ולשמור על רגיעה פנימית במדינה. נאסרללה הודיע כי יקיים מסיבת עיתונאים (ב-9.8.10), במהלכה יציג הוכחות שישראל היא שרצחה את רפיק אל-חרירי והוסיף כי  לאור הבקשה הערבית לשמור על רגיעה בתוך לבנון, הוא יימנע מלהתייחס לעבודת בית הדין הבינ"ל.

www.alintiqad.com, 3.8.10

 

שביעות רצון סורית מפעילות צבא לבנון נגד צה"ל

בעקבות התקרית בגבול לבנון-ישראל, הדגיש נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, בפני נשיא לבנון, מישל סולימאן, את תמיכתה של סוריה בלבנון נוכח תוקפנות ישראל, המעידה על כוונתה לזעזע את היציבות והביטחון בלבנון ובאזור. אסעד עבוד, עורך היומון הסורי הממשלתי אל-ת'ורה, הביע שביעות רצון מ"גילויי הגבורה" של צבא לבנון בתגובה לתוקפנות הישראלית, המשקפת רצון כמעט מוצהר במלחמה, וקרא לערבים לתמוך בלבנון הזקוקה לכל רובה שיופנה נגד ישראל.

אל-וטן, אל-ת'ורה (סוריה), 4.8.10    

 

ארה"ב נמנעה מלחתום על האמנה הבינ"ל האוסרת שימוש בפצצות מצרר

ערב ניוז (סעודיה), 3.8.10

 

מקורות מצריים: חמאס מעורבת בשיגור הטילים לאילת

מקור ביטחוני מצרי מסר כי על פי המידע הראשוני של מנגנוני הביטחון של מצרים, פלגים פלסטיניים מרצועת עזה הם העומדים מאחורי שיגור הטילים לאילת ולעקבה. היומון המצרי אל-סאבע היה ספציפי יותר ודיווח כי חמאס מעורבת במעשה. 

אל-אהראם, אל-יום אל-סאבע (מצרים), 4.8.10

 

אחמדי-נז'אד: על ארה"ב לסלק את כל כוחותיה מהאזור

בנאום בהמדאן (מרכז איראן), אמר הנשיא אחמדי-נז'אד, כי אין די בהודעת וושינגטון על הסגתם הקרובה של חלק מהכוחות האמריקאיים מעיראק, וקרא לאובמה להסיג את כל כוחותיו מן האזור. עוד אמר, כי שיחות הגרעין העתידיות עם איראן יתקיימו על בסיס ההצעות שהיא הגישה. ביחס לנושא הפלסטיני, הוא קרא להימנע מוויתורים לישראל וטען כי הפתרון העדיף הוא סילוק המשטר הציוני מהאזור. כן הזהיר את מדינות אירופה, שביטול חוזים קיימים עם איארן בתירוץ של הסנקציות, יביא לסגירת השוק של איראן בפניהן בעתיד.

פארס, פרס טי וי (איראן), 4.8.10

 

עבאס מציג: "כן ולא" של הפסגה הערבית

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, אמר לעורכי העיתונים במצרים, כי בפסגה הערבית האחרונה בסרת [לוב] אמרו הערבים " נילחם" תוך שהם טוענים כי ביכולתם להביס את ישראל, משום שברשותם כמות כפולה של מטוסים. לדבריו, כשאמר להם "אני מאחוריכם", הם השיבו: "איננו רוצים להילחם, לא זאת כוונתנו".

 אל-מצרי אל-יום (מצרים), 30.7.2010

 

הכור בבושהר: משה"מ הפילו שלושה מזל"טים בתרגולת פתע

סגן מושל מחוז בושהר (דר' איראן) אישר ששלושה מזל"טים איראניים הופלו בידי משמרות מהפכה באזור הכור הגרעיני במקום, במסגרת תרגיל פתע שערך המטה הכללי של הכוחות המזוינים של איראן לכוחות ההגנה האווירית באזור הכור. התרגיל בוצע ללא יידוע מראש של מפקד יחידת ההגנה האווירית בבושהר.

פארארו (איראן), 2.8.10

 

יומון איראני: לפקיסטן וסעודיה אחריות לפיגועים באפגניסטן ובעיראק

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי הפיגועים האחרונים שביצעו ארגוני הטאליבן ואל-קאעדה בעיראק ואפגניסטן, נעשו בשליחותן של בריטניה וארה"ב, שהקימו את שני ארגונים אלה, בסיוען של פקיסטן וסעודיה. היומון קרא לפקיסטן לשאת באחריות לפיגועי הטאליבן באפגניסטן, בשל הסיוע שהיא מעניקה לארגון זה. דובר ממשלת אפגניסטן אמר כי הנשיא, חמיד קרזאי, יבקר בקרוב בטהראן.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 4.8.10; irdiplmatic.com, 3.8.10

 

האח"ס במצרים ישתתפו בבחירות לפרלמנט

מקורות באחים המוסלמים במצרים גילו כי האח"ס ישתתפו בבחירות לפרלמנט המצרי שהגשת המועמדות אליהן תחל במחצית חודש אוקטובר 2010.

אל-חיאת (לונדון), 4.8.10

 

וועידת אגודת העולם האסלאמי: תמיכה במוסלמים במדינות לא מוסלמיות

בתאריכים 2.8-31.7 נערכה במכה ועידה בינ"ל של אגודת העולם האסלאמי. בין היתר החליטה הוועידה להקים מכון עולמי ע"ש המלך עבדאללה בן עבד אל-עזיז להכשרת מטיפים אמאמים ומופתים [פוסקי הלכה] במדינות הלא-מוסלמיות. האגודה ציינה לשבח את תורכיה על הגברת התיאום עם מדינות ערב ועל התעניינותה בנושא הפלסטיני. בשולי הוועידה התכנסה המועצה המייסדת של האגודה, שקראה לשים קץ לבידודה של צפון קפריסין ולביצוע החלטות האו"ם בעניין קשמיר. בנוסף דרשה המועצה לאפשר למוסלמים בדרום הפיליפינים להגשים את זכויותיהם הדתיות והלאומיות, וכן להעניק חרות דתית למוסלמים בתורכסתאן המזרחית [חבל שינג'יאנג בסין].

www.themwl.org, 3.8.10

 

סעודיה: הופסק השירות למכשירי ה"בלאקברי"

הרשות הסעודית לתקשורת ולטכנולוגיות מידע הודיעה על הפסקת מתן שירות למכשיר "הבלאקברי" החל מה-6.8.10, מאחר והמכשיר מאפשר גישה לאתרים ותכנים בעלי אופי מתירני. הרשות פועלת עתה בתיאום עם יצרנית המכשיר בקנדה, כדי לצנזור תכנים אלו ובכך לאפשר את חידוש השירות. יצוין כי גם במדינות אחרות במפרץ כגון איחוד האמירויות הופסק השירות למכשיר זה מסיבות דומות. בכווית, לעומת זאת, ימשיכו לספק את השירות, אך כבר הוגשה דרישה ליצרנית המכשיר לחסום אתרים בעלי אופי מתירני. מנכ"ל ערוץ אל-ערביה, עבד אל-רחמן אל-ראשד, הצדיק את המהלך באומרו שגורמי טרור עלולים לנצל את המכשיר, ולכן נאלצה הממשלה להכריע לטובת ביטחון האזרחים ונגד החירות האישית.

אל-וטן (סעודיה), 4.8.10; www.alarabiya.net, 3.8.10

 

פעיל זכויות אדם, סעד אל-דין אבראהים יגיע לביקור במצרים

האופוזיציונר ופעיל זכויות האדם, ד"ר סעד אל-דין אבראהים, יגיע (4.8.10) לביקור משפחתי במצרים למשך שבועיים וזאת לאחר היעדרות של שלוש שנים. אחיו הביע חשש שהוא ייעצר עם בואו באשמת איום על שלום הציבור וביטחון המדינה.

www.alarabiya.net, 3.8.10