המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 25.7.2010
25/7/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 25.7.2010

 

בתקציר: יומון מצרי: בסיס לצי הרוסי מוקם בסוריה * מפקד משה"מ: גורמים במשמרות המהפכה תמכו בתנועת המחאה * עבאס: עמדות ארה"ב בנושא המו"מ מעורפלות * איחוד חכמי הדת המוסלמים: מזימה ציונית-אמריקאית להשתלטות על האזור * הכוויתים -  רק 31% מכלל האוכלוסייה במדינתם

 

נוכח המתיחות בלבנון: הערכות על ביקור משותף למנהיגי סוריה, סעודיה וקטר בבירות

היומון אל-נהאר דיווח כי ייתכן ביקור בלבנון בסוף השבוע הקרוב של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, המלך הסעודי, עבדאללה בן עבד אל-עזיז ואמיר קטר [ביקורו נקבע מראש], שיח' חמד בן ח'ליפה. הביקור צפוי להתקיים בצל המתיחות הפנימית במדינה על רקע כתב האישום שצפוי לפרסם ביה"ד הבינ"ל לחקירת רצח אל-חרירי. היומון אל-חיאת ציין כי לפני הגעתו לסוריה ולבנון, יבקר המלך הסעודי במצרים ובמרוקו.

בשבוע שעבר (22.7.10)  תקף מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, בחריפות את כתב האישום שעומד לפרסם בקרוב בית הדין הבינ"ל לרצח אל-חרירי ושע"פ ההערכות יאשים את חזבאללה ברצח. בנאום שנשא, טען  נאסרללה כי זהו ניסיון לפגוע בארגונו אשר יידע להגן על עצמו מול כל מי שינסה לרקום מזימות נגדו. נאסרללה תקף בצורה חסרת תקדים גם את "כוחות ה-14 במרץ" ודרש מהם להודות פומבית בטעויותיהם בחמש השנים האחרונות ובראשן ההסתה שניהלו נגד סוריה ובעלי בריתה בלבנון. נאסרללה הבהיר לראשי ה-14 במרץ כי לא ניתן להבליג על מעשיהם לכל אורך תקופה זו וסירוב שלהם להיענות לדרישותיו ישפיע על עתידה הפוליטי של לבנון. נאסרללה גם ערער במרומז על הלגיטימיות של  ממשלת אל-סניורה [2005-2009] והחלטותיה. כזכור, החליטה ממשלה זו על הקמת ביה"ד הבינ"ל.

אל-נהאר (לבנון), אל-חיאת (לונדון), 25.7.10; www.moqawama.org, 22.7.2010

 

סעד אל-חרירי: רשת התקשורת של חזבאללה מגנה על לבנון

ר"מ לבנון, סעד אל-חרירי, אמר ליומון הלונדוני אל-חיאת כי בינו לבין נשיא סוריה, אסד, נרקמו יחסים אישיים וכי על הלבנונים להכיר בכך שהישגיו הגדולים של אביו, רפיק אל-חרירי, רה"מ לשעבר, היו כאשר סוריה שהתה בלבנון. על רשת התקשורת של חזבאללה אמר כי היא מגנה על הארגון ולפיכך גם על כלל הלבנונים, וכי איום ישראלי על חזבאללה כמוהו כאיום על לבנון, וכל המדינה - סונים, שיעים, נוצרים - תעמוד מול איום זה. עוד אמר כי הסרת המצור מעל עזה, גרמה לישראל לחפש מקום אחר ליצור בו מתיחות ומצאה אותו בלבנון. לדבריו, בניגוד לרושם שנוצר בקרב האנשים, בין סוריה לארה"ב יש קשר רציף. קודם לכן, בישיבה של ממשלת לבנון (21.7.10), קרא אל-חרירי לעסוק גם בהיבטים החיובים שהיו לנוכחות הסורית בלבנון בנושא היציבות והביטחון במדינה, ולא רק בהיבטים השליליים של נוכחות זו.

אל-חיאת (לונדון), 23.7.2010;  אל-נהאר (לבנון), 22.7.10

 

יומון מצרי: בסיס לצי הרוסי מוקם בסוריה

היומון אל-מצרי אל-יום דיווח כי רוסיה החלה לבצע עבודות הנדסיות בשני רציפים בנמל טרטוס שבסוריה שישמשו כבסיס של הצי הרוסי במזה"ת.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 21.7.10

 

ארה"ב מכה בתופי המלחמה

אל-ח'ליג' (איחוד האמירויות), 25.7.10  / עלי ח'ליל

 

מפקד משה"מ: גורמים במשמרות המהפכה תמכו בתנועת המחאה

מפקד משמרות המהפכה האיראנים, מוחמד ג'עפרי, הודה לראשונה כי גורמים במשה"מ תמכו בתנועת המחאה אך לא סולקו מתפקידם כיוון שהם חזרו בהם בעקבות פעילות הסברתית.

אילנא (איראן), 24.7.10  

 

עבאס: עמדות ארה"ב בנושא המו"מ מעורפלות

בישיבת המועצה המהפכנית של הפת"ח אמר יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, כי עמדתו של הממשל האמריקני הנוכחי לפיה עזה, הגדמ"ע, ירושלים, ים המלח, נהר הירדן ושטח ההפקר הם אזורים שצריך לקיים עליהם מו"מ פחות ברורה ומוגדרת מזו של הממשל הקודם. לדבריו, גם עמדת הממשל הנוכחי  בנושא ההתנחלויות, הכורכת את הקפאת הבניה בהשלמת בנייה שכבר הוחל בה, איננה מספקת.

ופא (רש"פ), 22.7.10

 

אש"פ והרש"פ: התקדמות בשיחות הקרבה - תנאי למו"מ ישיר

מוסדות אש"פ ופת"ח הביעו תמיכה בעמדתו של יו"ר הרש"פ, שלא לעבור למו"מ ישיר בטרם הושגה התקדמות בנושאי הביטחון והגבולות.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 23.7.2010

 

איחוד חכמי הדת המוסלמים: מזימה ציונית-אמריקאית להשתלטות על האזור

איחוד חכמי הדת המוסלמים בראשות השיח' יוסף אל-קרדאוי גינה- בגילוי דעת שהוציא- את הפיגוע

נגד השיעים בזאהדאן שבאיראן (15.7.10) ואת נקמתם האלימה של כמה שיעים נגד אזרחים סונים, המהווה פגיעה באזרחים חפים משפע. גילוי הדעת מזהיר מפני תוכנית ציונית-אמריקאית להבערת האזור באמצעות מלחמות אזרחים, במטרה להקל את השליטה על האומה האסלאמית, לגזול את הונה ולמצוץ את דמה, וקרא למוסלמים להכשיל תוכנית זו ולכונן פיוס בין העמים, העדות והאסכולות.

אל-ראיה (קטר), 22.7.10

 

הכוויתים -  רק 31% מכלל האוכלוסייה במדינתם

אתר ערביה נט דיווח כי שיעור הכוויתים מהווים כ-31% מכלל תושבי מדינתם והרוב הם עובדים זרים ממדינות אסיה וממדינות ערב. ד"ר ח'לדון אל-נקיב, סוציולוג כוויתי, האשים את ממשלת כווית בהזנחת הטיפול בבעיה וציין כי זו נובעת גם מן הירידה בריבוי הטבעי בעשור האחרון, מ-6 ל-3.6 ילדים בממוצע למשפחה, תופעה הרווחת בכלל מדינות המפרץ. 

www.alarabiya.net  , 21.7.10

 

עיראק בהמתנה להרכבת הממשלה

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 20.7.10 / אמג'ד רסמי

 

המופתי של מלזיה אסר ללבוש את חולצת מנצ'סטר יונייטד

המופתי של מלזיה, השיח' דאתוכ סירי הארוסאני זכריא, קרא לבני ארצו שלא לעודד את קבוצת הכדורגל מנצ'סטר יונייטד ולא ללבוש את חולצתה, מכיוון שסמל הקבוצה המודפס עליה כולל תמונה של השטן, אויב המוסלמים. לדבריו, לבישת בגדים עם סמלי דת אחרת, מבטאת את העדפתה על פני האסלאם וזהו חטא גדול. בכך גיבה זכריא את דברי המופתי של מדינת פראק במלזיה שהזהיר מפני לבישת חולצות עם ציורי צלב, שטן או יין. הדברים הציתו ויכוח בין המלזים, הנחשבים לאוהדים גדולים של מנצ'סטר יונייטד.

www.alarabiya.net, 22.7.10

 

מקור איראני: לא ידוע על  ביקור של צירי מג'לס בעזה

מקור דיפלומטי במשרד האינטרסים האיראניים בקהיר מסר כי לא ידוע לו על כוונתם של ארבעה צירי פרלמנט איראניים לערוך ביקור סולידאריות בעזה ולעבור לשם כך דרך מצרים.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 23.7.10

 

איראן תוחבת אפה למלאכת הרכבת הממשלה בעיראק

אל-וטן (סעודיה), 22.7.10/ ג'האד עורתאני