המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 18.7.2010
18/7/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 18.7.2010

 

בתקציר: IHH מתכנן משטים נוספים ו"הפתעות" לישראל * סודאן: קרבות עזים בדארפור * הרש"פ וחמאס דיכאו פעילות של חזב אל-תחריר * איראן: איומי נקמה בארה"ב על הפיגוע בזאהדאן * עבאס: נתמוך בכל החלטה לבנונית בנושא הנשק במחנות הפליטים * מחנות הקיץ הפלסטיניים בסימן השיבה

 

עבאס: נתמוך בכל החלטה לבנונית בנושא הנשק במחנות הפליטים

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, אמר ליומון הירדני אל-ר'ד כי הפלסטינים בלבנון הם אורחים ולא יישארו בה וכי מתן זכויות כלכליות וחברתיות להם אינה קשורה ליישובם מחדש במדינה זו. עבאס ציין כי הוא תומך במימוש החלטת לבנון ליטול את הנשק הנמצא מחוץ למחנות הפליטים ובכל החלטה שלבנון תקבל לגבי הנשק בתוך המחנות, משום שהם נמצאים בריבונותה. לדבריו, בוועידת סרט בלוב הוחלט להעביר לפלסטינים 500 מיליון דולר לתמיכה בירושלים, אך עד כה לא הועבר דבר.

אל-ר'ד (ירדן), 17.7.10

 

IHH מתכנן משטים נוספים ו"הפתעות" לישראל

ראש הארגון התורכי IHH,  בולנט ילדרים, אמר כי יימשכו מאמצי הסיוע לעזה בים וביבשה וכי במשט הבא ישתתפו בני משפחות הפצועים ממשט החירות (מרמרה). לדבריו, לישראל צפויות "הפתעות". יצוין כי גרמניה הוציאה את הארגון אל מחוץ לחוק בשל העברת כספים לחמאס.

www.arabs48.com , 17.7.10

 

סודאן: קרבות עזים בדארפור

צבא סודאן הודיע כי הרג בדארפור 300 מורדים מהתנועה לצדק ושוויון, וחיסל את הנוכחות הצבאית של התנועה בחבל. נמסר כי 75 חיילים סודאניים נהרגו בקרבות. אתמול נועדו בח'רטום השליחים לסודאן מטעם החברות הקבועות במועה"ב, האו"ם, האיחוד האירופי, קטר ונורבגיה, ודנו במשאל העם המתוכנן לתחילת 2011 על עתיד דרום סודאן ובמצב בדארפור. ממשלת סודאן החרימה את האירוע.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 17.7.10; אל-חיאת (לונדון), 18.7.10

 

הרש"פ וחמאס דיכאו בכוח פעילות של חזב אל-תחריר

הרש"פ והחמאס דיכאו בכוח פעילות של הארגון האסלאמיסטי חזב אל-תחריר, הדוגל בחידוש הח'ליפות האסלאמית, בגדמ"ע ובעזה. בגדמ"ע עצרה הרש"פ פעילים חברי הארגון ומנעה ממנו לקיים כינוס לציון 89 שנים להתמוטטותה של הח'ליפות האסלאמית. בעזה עצרו מנגנוני החמאס והכו באלות פעילים של הארגון שניסו לקיים כינוס דומה בעיר. דובר מנגנוני הביטחון בגדמ"ע הסביר כי הכינוס נאסר בשל אי חוקיותו של הארגון. יצוין כי חזב אל-תחריר הוצא אל מחוץ לחוק ברוב המדינות הערביות והאסאלמיות ובכמה מדינות במערב.

www.pal-tahrir.info, 17.7.10 , 14.7.10 ; אל-אח'באר, (לבנון), 15.7.10

 

פרשת המרגל האיראני: מי משקר יותר? ארה"ב, איראן או אמירי?

אח'באר אל-ח'ליג' (בחריין), 18.7.10 / עבדאללה מחרקי

 

תמרון משותף לחה"א הסעודי והאמריקאי

8 מטוסי F15 של חיל האוויר הסעודי הגיעו לארה"ב להשתתף בתמרון בשם "הדגל האדום 4 - 2010" The Red Flag- 4 2010)).  סעודיה היא היחידה ממדינות ערב המשתתפת בתמרון זה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 17.7.10

 

בנו של אל-קדאפי: הברחתי בעבר כספים לרש"פ דרך פיאד

סיף אל-אסלאם אל-קדאפי, בנו של שליט לוב, אמר כי הסכם בין ישראל למצרים אפשר את העברת הסיוע הלובי לעזה, במסגרתו יקבלו הפלסטינים, דרך אונר"א, 50 מיליון דולר לשיקומה של העיר וחומרי בנייה, שהכנסתם נאסרה עד כה בידי ישראל. הוא ציין כי המוסד שבראשותו סייע לעזה גם בעבר, לאחר המלחמה ("עופרת יצוקה"), וכי לאחר מותו של ערפאת הוחלט בלוב לחדול מסיוע לרש"פ, אך הוא "רקח תחבולות" נגד הממסד הלובי והבריח כספים לרש"פ באמצעות סלאם פיאד, שר האוצר של רש"פ דאז.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 15.7.10        

 

איראן: איומי נקמה בארה"ב בתגובה לפיגוע בזאהדאן

בכיר במשמרות המהפכה האיראניים, מסעוד ג'זאירי, ויו"ר המג'לס, עלי לאריג'אני, האשימו את ארה"ב בפיגוע הכפול בזאהדאן (15.7.10) והבטיחו תגובה קשה. לדבריהם, גם פקיסטן אשמה במעשה בשמשה אכסניה לארגון הסוני-בלוצ'י, ג'נדאללה - שנטל אחריות לפיגוע. בכירי משטר אחרים טענו כי ארה"ב ביצעה את הפיגוע כנקמה על השפלתה בפרשת המרגל האיראני שערק, שהראם אמירי. ארגונים איראנים, בהם מפלגת מושרכאת (ארגון גג של מפלגות רפורמיסטיות) ביקרו את המשטר וטענו כי מדיניותו המפלה של אחמדי-נז'אד במחוז בלוצ'יסתן, הכשירה את הקרקע לפיגוע; היומון ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי הפיגוע הוא נקמה על הוצאתו השגויה להורג של מנהיג ג'נדאללה עבד אל-מאלכ ריגי; שני נציגי מחוז בלוצ'יסטן במג'לס התפטרו מתפקידם בטענה שהמשטר לא נערך ביטחונית לאחר הוצאתו להורג של ריגי. דווח כי לאחר הפיגוע פרצו התנגשויות בין שיעים לסונים בזאהדאן.

אירנא, מהר (איראן), 18.7.10; ג'ומהורי-י אסלאמי, כיהאן, פארס, אילנא, תאבנאק, מהר (איראן), 17.7.10  alarabiya.net , 17.7.10;  נו רוז ניוז (איראן), khaandaniha.com, 16.7.10; אתר ג'נדאללה, 15-16.7.10

 

סעודיה: התארגנות מחודשת של הממסד הדתי

אגודת אנשי הדת הבכירים – המוסד הדתי הרשמי בסעודיה – מינתה 12 אנשי דת שיהיו אחראים  על הפסיקה ההלכתית, כל אחד באזור אחר במדינה. בנוסף, הרכיבה האגודה ועדה בראשות השיח' צאלח אל-לחידאן, שתערוך את פסקי ההלכה טרם פרסומם. צעדים אלו באו במסגרת תקנון שאישרה אגודת אנשי הדת, ומטרתם להתמודד עם עומס פניות הציבור, בעיקר בנושאים הקשורים לגירושים.

עוכאט' (סעודיה), 17.7.10

 

אינטלקטואל איראני גולה: להדיח את ח'אמנאי

האינטלקטואל האיראני הגולה, מוחסין כדיור, קרא להאשמי רפסנג'אני ולמועצת המומחים המפקחת על תפקודי המנהיג, להדיח את מנהיג איראן עלי ח'אמנאי מתפקידו.

האתר של כדיור, 18.7.10

 

מחנות הקיץ הפלסטיניים בסימן השיבה

ב-15 ביולי החלו פעילויות מחנות הקיץ "השיבה" בפיקוח מחלקת הפליטים באש"פ בכל מחנות הגדמ"ע ועזה בהשתתפות 5,000 איש. סיסמת המחנות בגדמ"ע היא "דבקות באדמה – אין חלופה לשיבה" ואילו בעזה: "האחדות הלאומית וזכות השיבה."

ופא (רש"פ), 15.7.10 

 

נתניהו מבקש מאבו מאזן לעבור ממו"מ עקיף לישיר

אל-אהראם אל-מסאאי (מצרים), 14.7.10/ גומעה

 

איראן: ארה"ב  מתכוונת להתערב בהרכבת ממשלת עיראק

איראן דחתה דיווח בעיתונות העיראקית לפיו יו"ר המג'לס האיראני, עלי לאריג'אני, יגיע לעיראק בניסיון להשפיע על הרכב הממשלה החדשה; היומון האיראני, ג'ומהורי-י אסלאמי, טען כי דברי מפקד כוחות ארה"ב בעיראק על כך שאיראן מאמנת לוחמים מהארגון העיראקי "כתאא'ב חזבאללה" כדי לתקוף כוחות אמריקאיים במהלך יציאתם מעיראק, נועדו להכשיר את מעורבותה של ארה"ב בהרכבת הממשלה.

מהר, ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 15.7.10

 

מטיף סעודי: תפילה לעולם שכולו מוסלמי – סותרת את עקרון הצניעות

המטיף האסלאמי הסעודי עאיד אל-קרני, תקף דרשנים המתפללים לסופם של היהודים, הנוצרים והבודהיסטים וטען כי תפילה לעולם שכולו מוסלמי, סותרת את עקרון הצניעות באסלאם.

אל-ריאד (סעודיה), 15.7.10