המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 24.6.2010
24/6/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 24.6.2010

 

בתקציר: *איראן: העשרנו 17 ק"ג אורניום לרמה של 20%* דיווח סורי: סעודיה ומצרים סירבו להשתתף בתקיפה על איראן* בכיר מצרי: לא נמנע מספינות איראניות לעבור לעזה* מקורות תורכיים: המוסד מאחורי פיגועי ה-PKK * דיווחים סותרים על המשט הלבנוני לעזה

 

בכיר איראני: העשרנו 17 ק"ג אורניום לרמה של 20%

ראש הארגון האיראני לאנרגיה גרעינית, עלי אכבר צאלחי, אמר כי זכותה של איראן להעשיר אורניום לכל רמה שתחפוץ, וכי עד כה העשירה יותר מ-17 ק"ג אורניום לרמה של 20%. לדבריו, יכולה איראן לייצר 5 ק"ג אורניום מועשר ברמה זו מדי חודש.

כיהאן (איראן), 24.6.10

 

אחמדי-נז'אד: תקיפת של ארה"ב וישראל באיראן - כמו יתוש שתוקף אריה

נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, אמר לטלוויזיה התורכית, כי אם ארה"ב וישראל יתקפו את איראן, הדבר יהיה בבחינת יתוש שתוקף אריה וקרא לשגר עוד משטים לעזה, כדי להכות בישראל. הוא שיבח את ר"מ תורכיה ארדואן על קידום מעמדה הבינ"ל של ארצו והזהיר כי איראן, עיראק ותורכיה יפעלו בנחרצות נגד כל מי שיתמוך בארגונים הכורדים ה-PKK ו-PJAK. היומון אבתכאר הזהיר כי מתקפה ישראלית או אמריקאית על איראן תגרור תגובה חובקת עולם מצד איראן נגד אינטרסים אמריקאיים וישראליים ותביא לנפילתם של המשטרים הערביים המתונים בשל התמרדות עמיהן.

אבתכאר (איראן), 24.6.10; מהר, אתר המנהיג (איראן), 23.6.10

 

יומון סורי: סעודיה ומצרים סירבו להשתתף במתקפה נגד איראן

היומון אל-וטן דיווח כי מצרים וסעודיה דחו בקשה של ארה"ב להשתתף בפעולה צבאית נגד איראן, וכי הן וכמה מדינות נוספות במפרץ מתנגדות גם לשימוש במרחב האווירי ובמים הטריטוריאליים שלהן לשם כך.

אל-וטן (סוריה), 24.6.10

 

איראן: הסנקציות בסל ניירות הפסולת

אל-וטן (קטר), 22.6.10  / אילי צליבא

 

דיווחים סותרים על המשט הלבנוני לעזה

שר התחבורה הלבנוני, ר'אזי אל-ערידי, אמר כי אינו יודע דבר על ספינה בשם "מרים" העומדת להצטרף למשט מלבנון לעזה, וכי עד כה לא קיבל במשרדו בקשה של ספינה בשם זה לעגון בלבנון. לדבריו, הספינה נאג'י אל-עלי [המכונה גם ג'וליה] היא היחידה שמארגני המשט ביקשו עבורה עגינה בנמל טריפולי. מנגד דיווח היומון אל-לואא' כי ממשלת לבנון מחפשת יחד עם חזבאללה עילה להסברת ביטול המשט הלבנוני לעזה מבלי שהדבר יתפרש כתבוסה לישראל. על פי הדיווח, ההחלטה על הביטול נבעה מלחצים של מדינות אירופאיות, מהחלטה של איראן לבטל את המשט שלה לעזה ונוכח העובדה שסוריה לא שולחת משט משלה.

אל-לואא' (לבנון), 24.6.10; אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 23.6.10

 

בכיר בהנהלת תעלת סואץ: מצרים לא תמנע מעבר ספינות איראניות לעזה

מקור בכיר בהנהלת תעלת סואץ אמר כי לא התקבלה בקשה מאף מדינה, ובכלל זה איראן, לאפשר מעבר ספינות בתעלה בדרכן לעזה. לדבריו, המעבר בתעלה מותר לספינות מכל מדינה והנהלת התעלה אינה רשאית לנקוט צעדים נגד אף ספינה איראנית.

אל-אהראם (מצרים), 23.6.10

 

אחמדי נז'אד: שת"פ סורי-איראני סיכל תוכניות המערב

נשיא איראן אחמדי-נז'אד וסגן נשיא סוריה, פארוק אל-שרע, סיכמו בפגישתם שהמשך קיומה של ישראל מוטל בספק. אחמדי-נז'אד הוסיף כי שתה"פ בין שתי המדינות סיכל את תוכניות המערב באזור ויוביל לניצחונן. מוחמד רזא רחימי, סגנו של נשיא איראן, הביא באוזני אל-שרע תקווה שתורכיה ועיראק יצטרפו לציר ההתנגדות.

אילנא, פארס (איראן), 22.6.10

 

 כיהאן: איראן תירש את ישראל כמתאמת מדיניות המערב באזור

בתגובה לאזהרתו של של ר"מ ספרד לשעבר, חוזה מריה אסנר, מפני השלכות קריסתה של ישראל, טען היומון האיראני כיהאן, המקורב למנהיג עלי ח'אמנאי, כי במקרה כזה תירש איראן את ישראל כמעצבת  מדיניות המערב במזה"ת.

כיהאן (איראן), 23.6.10

 

דיווח: המתווך האיראני-אמריקאי שב לטהראן

איש העסקים האמריקאי ממוצא איראני ונשיא המועצה האמריקאית-איראנית, הושנג אמיר-אחמדי, שנשא ונתן בעבר בשם ארה"ב עם ממשלת אחמדי-נז'אד, הגיע לטהראן בפעם השלישית בחודשים האחרונים לפגישות עם בכירים במשטר.

רסאלת (איראן), 22.6.10

 

מקורות תורכיים: המוסד מאחורי פיגועי  ה-PKK ותוכנית להתנקש בארדואן

מקורות תורכיים מסרו לעיתון הירדני אל-מג'ד כי מנגנוני הביטחון התורכיים חוקרים חשד לפיו המוסד קשור לפיגוע בבסיס חיל הים התורכי בעת המשט לעזה (31.5.10), עליו נטלה אחריות מפלגת הפועלים של כורדיסטן (PKK). לדברי המקורות, מנגנוני הביטחון התורכיים סיכלו תוכנית של חוליות תורכיות וכורדיות הקשורות למוסד להתנקש בארדואן, ומינוי ראש חדש למודיעין התורכי נועד לחזק את ההגנה על ראשי המשטר, עקב ידיעות על כוונת המוסד להתנקש בהם. היומון הקטרי אל-שרק מסר כי גורמים בתורכיה טוענים לקשר בין הסלמת פיגועי ה-PKK לבין העמדה התורכית כלפי המצור בעזה וכלפי תיק הגרעין האיראני, וכי בכירים במשטר התורכי בטוחים שהמוסד עומד מאחורי הסלמה זו.

אל-שרק (קטר), 23.6.10; אל-מג'ד (ירדן), 21.6.10

 

יומון סעודי: ישראל מלבה את המלחמה בכורדיסטן כדי לפגוע בתורכיה

אל-וטן (סעודיה), 21.6.10 / ג'יהאד עורתאני

 

רפורמיסט איראני: החשש המערבי מפני פצצה איראנית - מוצדק

האקדמאי הרפורמיסט האיראני, צאדק זיבא כלאם, הצדיק את החשש במערב מפני פיתוח נשק גרעיני ע"י איראן למרות הכחשותיה, והזהיר כי היותה של איראן מדינת סף גרעין עלול להאיץ מרוץ חימוש גרעיני במזה"ת. לדבריו, הנזקים הכבדים הנגרמים לאיראן בשל הסנקציות אינם מצדיקים את מדיניות העשרת האורניום של המשטר.

פארארו (איראן), 24.6.10