המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 22.6.2010
22/6/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 22.6.2010

 

בתקציר: הספינה הלבנונית "גוליה" קיבלה אישור הפלגה לקפריסין * הפצה מכוונת של ידיעות סותרות בנוגע לאוניה "מרים" ונוסעיה * יומון כוויתי מדווח על כוונת חזבאללה לפגוע בבכיר ישראלי בחו"ל * דיווח על ביקור קרוב של ראש תנועת האחים המוסלמים בארה"ב

 

דיווח: המדריך הכללי של תנועת האחים המוסלמים לביקור קרוב בארה"ב

היומון הירדני האסלאמי אל-חקיקה אל-דוליה דיווח מפי מקורות בתנועת האחים המוסלמים כי המדריך הכללי החדש של התנועה, ד"ר מחמד בדיע, יגיע בקרוב לארה"ב וייפגש עם כמה חברי קונגרס. על פי הדיווח, לבדיע יתלוו גם חברי הפרלמנט מטעם התנועה סעד אל-כתאתני ומחמד אל-בלתג'י שהשתתף במשט החירות לעזה. לדברי המקורות חברי משלחת האחים המוסלמים לא נתקלו בבעיות בקבלת הוויזות.

אל-חקיקה אל-דוליה (ירדן), 20.6.2010.

על התבטאויותיו של אל-בדיע ראה דו"ח ממרי: http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/4254.htm

 

יומון כוויתי: חזבאללה תכנן לפגוע בבכיר ישראלי בחו"ל

היומון אל-ראי דיווח כי חזבאללה תכנן לפגוע בבכיר ישראלי ששהה בחו"ל, אך בעקבות אירועי המשט בוטלה הפעולה מחשש שישראל תנצל זאת להסטת דעת הקהל מאירועים אלה. לדברי היומון, חזבאללה יגיב בירי טילים אל עבר ישראל אם זו תפגע במי מבכיריו. 

אל-ראי (כווית), 22.6.10 

 

ספינה לבנונית קיבלה אישור יציאה לעזה דרך קפריסין

שר התחבורה הלבנוני, ר'אזי אל-ערידי, אמר כי הוא אישר לספינה "ג'וליה" [הקרויה גם "נאג'י אל-עלי"] להפליג מנמל טריפולי לכיוון קפריסין ומשם לכיוון עזה, כשעליה אזרחים לבנוניים וזרים. ג'מאל אל-ח'ודרי, ראש "הוועדה למאבק במצור על עזה" וחבר המועצה המחוקקת הפלסטינית, אמר כי על הספינה יהיו 12 בכירים אמריקאים לשעבר וכי ספינה זו וספינת הנשים "מרים" - שטרם קיבלה אישור הפלגה - צפויות לצאת מלבנון בתוך כמה ימים. סמר אל-חאג', ממארגנות האונייה 'מרים' אמרה כי הם מפיצים ידיעות סותרות אודות משט הספינה כדי לבלבל את השלטונות הישראליים. במקביל הוחל בהכנות למשט נוסף (נועד ל-15.7.10) של כ-15 אוניות ממדינות ערב, מלזיה, דרום אמריקה ואוסטרליה. 

אל-נהאר, אל-ספיר (לבנון); אל-וטן (סוריה), 21.6.10, אל-שרק אל-אוסט, אל-חיאת (לונדון) 22.6.10

 

פת"ח בג'נין: משלחת של התנועה תצטרף ל"משט החירות 2"

מזכ"ל תנועת הפת"ח באזור ג'נין, עטא אבו ארמילה, מסר (20.6.10) כי משלחת של הפת"ח, שבראשה יעמדו הוא ועמיתיו לתנועה באזור, מתכוונת להגיע ללבנון ולהצטרף שם ל"משט החירות 2" שאמור לצאת לעבר רצועת עזה. הוא אמר כי המשלחת תצא במסגרת החלטה של התנועה להשתתף במאמצים לשבירת המצור, וקרא לאזרחים המעוניינים להשתתף להגיע למטה התנועה ולהירשם.

אל-איאם (רש"פ) אל-קדס (ירושלים), 21.6.10

 

לבנון: דיווחים על ניסיון לפגוע בפטריארך המרוני

ל ביקורתו9.6.10, ערב ביקורו של הפטריארך המרוני הלבנוני, נאסרללה בוטרוס צפיר, בעיר זחלה שבבקאע, אירע פיצוץ גדול במוסך בעיר שגרם למותו של אדם אחד ולפציעתם של שניים נוספים. היומון אל-ספיר דיווח (21.6.10) כי מהחקירות הראשוניות עולה שמדובר בניסיון לבצע פיגוע טרור נגד הפטריארך עצמו וכי ההרוג, הפצועים וכמה עצורים בפרשה חשודים בהשתייכות לארגון סלפי קיצוני. מנגד, דיווח היומון אל-אח'באר כי כוחות הביטחון הודיעו לגורמים בכנסיה המרונית כי לא נמצא כל קשר בין הפיצוץ לביקורו של הפטריארך. יצוין כי העיתונות הערבית מדווחת לאחרונה על מתיחות בין חזבאללה לפטריארך צפיר בשל ביקורתו על הנשק של חזבאללה ועל נאמנותו של הארגון לאיראן.

אל- חיאת, אל-שרק אל-אוסט (לונדון); אל-ספיר, אל-אח'באר (לבנון), 21.6.10,  www.alarabiya.net, 17.6.10, www.moqawama.org, 18.6.10

 

מונדיאל הטרור בעיראק

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 21.6.10 / עמאד חג'אג'

 

איראן: ג'נדאללה מאיים לנקום את חיסול מנהיגו

ארגון האופוזיציה הסוני-בלוצ'י באיראן, ג'נדאללה, הודיע כי הוצאתו להורג של מנהיג הארגון, עבד אל-מאלכ ריגי, בידי המשטר האיראני, לא תפסיק את דרכו והגותו. הארגון איים בביצוע פעולות נקם.

אתר ג'נדאללה, 20.6.10

 

ביקורת על נאסרללה במהלך דרשת יום שישי בירדן

בדרשת יום שישי במסגד בעיר ארבד שבירדן, תקף הדרשן, עלי אל-מקדאדי, את השיעים וטען כי הם מתירים את דמם של הסונים ורואים בהם כופרים. אל-מקדאדי מתח ביקורת על חסן נאסרללה, מזכ"ל חזבאללה, והטיל ספק שהוא ישחרר את פלסטין עבור המוסלמים. בעקבות דברים אלה החלו כמה מתפללים לקלל אותו ולאיים להכותו, דבר שחייב התערבות של כוחות הביטחון.

אל-ע'ד (ירדן), 20.6.10

 

חבר הוועד הפועל של אש"ף: זכות השיבה של הפליטים - לבתיהם משנת 1948

לרגל יום הפליט העולמי (20.6.10) אמר חבר הוועד הפועל של אש"ף וראש המחלקה לענייני פליטים, זכריא אל-אר'א, כי בעיית הפליטים היא לב הסכסוך הערבי-ישראל וכי יש לפתור אותה בהתאם להחלטות הבינ"ל, המורות על שיבת הפליטים לבתים שמהם גורשו בשנת 1948. הוא אמר כי אש"ף לא יסכים לפתרונות הפוגעים בזכויות הפלסטינים או באים על חשבון מדינות ערב המארחות את הפליטים, כגון יישוב מחדש של הפליטים.

www.wafa.ps, 20.6.10

 

ישראל דורשת ממצרים סיוע באיתור קצינים נאציים בשטחה

היומון אל-ג'רידה מסר כי שגרירות ישראל בקהיר הגישה בקשה לרשויות מצרים לסייע באיתור שלושה קצינים נאציים המתחמקים מעונש מוות מאז משפט נירנברג, ומתגוררים, לטענתה, במצרים מאז 1960, ואולם רשויות מצרים לא שיתפו פעולה.

אל-ג'רידה (כווית), 21.6.10

 

בכיר צבא איראני: מערכות המכ"מ שלנו מכסות את כל שטח מדינות המפרץ

מפקד יחידת ההגנה האווירית של דרום מזרח איראן, גנרל חביבאללה עליזאדה, אמר כי כל מדינות המפרץ נכללות בטווח הכיסוי של מערכות המכ"מ של בסיס ההגנ"א של איראן בדר' המדינה.

פארס (איראן), 21.6.10

 

הארגונים האסלאמיים הקיצוניים רוצחים אוהדי כדורגל בסומליה 

אל-אמאראת אל-יום (איחוד האמירויות הערביות), 21.6.10 / עמאד חג'אג'