המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 11.6.2010
11/6/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 11.6.2010

 

בתקציר:  תורכיה סירבה להכיר בזכותה של מאע"מ על שלושת האיים *  שר ההגנה הסורי לשעבר: אובמה - סוכן ישראלי * ארדואן הזמין את נאסרללה לתורכיה * שעת': ההחלטה לחדש את המו"מ טקטית * נידחו הבחירות לרשויות המקומיות ברש"פ * לבנון: צלב קרס על חלק מדגלי גרמניה

 

ציר מג'לס איראני: נבקש ממצרים ויזות לעזה 

חבר ועדת המג'לס לביטחון לאומי של איראן, מחמוד אחמדי-ביר'ש, אמר כי יו"ר המג'לס, עלי לאריג'אני, יבקש מיו"ר המג'לס המצרי לקדם הוצאת ויזה עבורו ועבור שלושה מחבריו למג'לס, שתאפשר את כניסתם לעזה דרך מעבר רפיח. לדבריו, יש  סיכוי גדול שבשבוע הבא הם ייצאו למצרים בדרכם לעזה.

אתר המג'לס (איראן), 9.6.10

 

תורכיה איננה מכירה בזכותה של מאע"מ על שלושת האיים

מקורות דיפלומטיים מסרו ליומון רוז אל-יוסוף, כי תורכיה התנגדה להוספת סעיף להודעת הסיכום של הפורום הערבי-תורכי שננעל באיסטנבול, המכיר בזכותן של עיראק וסוריה על מי נהר הפרת ובזכותה של מאע"מ להשיב לידיה את שלושת האיים במפרץ שכבשה איראן. היומון אל-שרק אל-אוסט ציין כי הבכירים התורכיים בפורום השתמשו במונח "מפרץ בצרה" [המופיע במסמכים עות'מאנים] ולא "המפרץ הערבי" כפי שמכנים אותו הערבים או "המפרץ הפרסי", כדרישת איראן. היומון העריך שהצעד התורכי מהווה התחשבות בעמדתה של איראן   

רוז אל-יוסף (מצרים), אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 11.6.10

 

שה"ח התורכי: תפקידנו באזור מגיע עד מיצרי הורמוז ומאוריטניה

שה"ח התורכי, דאודאוגלו, אמר בפתיחת הפורום הכלכלי התורכי-ערבי באיסטנבול כי תפקידה של תורכיה באזור משתרע ממיצר הבוספורוס ועד מיצר הורמוז ומקרס [אזור הגבול בין תורכיה לארמניה] ועד מאוריטניה. 

אל-חיאת (לונדון), 11.6.10  

 

שר ההגנה הסורי לשעבר: אובמה - סוכן ישראלי

מצטפא טלאס, שר ההגנה הסורי לשעבר, אמר כי הוא בז לנשיא אובמה, אותו כינה 'סוכן ישראלי' ו'צבוע'. לדבריו הוא קיווה שבשל  היותו שחור, יגלה אובמה תקיפות כלפי הציונים, אבל במקום זאת הוא חבש כיפה ונותן לישראל כרצונה. טלאס הביע שמחה על אירועי המשט, ששינו את תדמיתה של ישראל בעולם.

www.syriasteps.com, 10.6.10

 

"חששות מפני פיגועי טרור במונדיאל"

אל-ריאד (סעודיה), 11.6.10/ רביע

 

שעת': ההחלטה לחדש את המו"מ טקטית

חבר הוועדה המרכזית של פת"ח. נביל שעת', אמר כי ההחלטה לחדש את המו"מ עם ישראל היא טקטית ולא אסטרטגית ותלויה באפשרות להשיג תוצאות ממשיות עבור הפלסטינים.

אל-דוסתור (ירדן), 10.6.2010   

 

ארדואן הזמין את נאסרללה לתורכיה

חסן חבאללה, ח"פ מטעם חזבאללה, אישר כי ר"מ תורכיה, רג'פ טיפ ארדואן, הזמין את מזכ"ל הארגון, חסן נאסרללה, לתורכיה, בהמלצתו של ח'אלד משעל, יו"ר הלשכה המדינית של חמאס. נמסר כי נשיא איראן, אחמדי נז'אד, בוחן אפשרות להגיע לפגישה כדי להדגיש את הברית האיראנית-תורכית-סורית עם חזבאללה וחמאס. עוד דווח כי חזבאללה התנה את הביקור בערבויות תורכיות לביטחונו של נאסרללה ובאבטחה של משה"מ. לדברי חבאללה, ארדואן יוזמן לדאחיה, לעצרת לכבודו בהשתתפות נאסרללה. 

כל אל-ערב (ישראל), 11.6.10 

 

סו"י של הרש"פ: עימות בין אנשי חמאס לח"פ מצריים בגלל מוצרים ישראליים

סו"י של הרש"פ דיווחה על עימות מילולי (10.6.10) שפרץ בארוחה משותפת של אנשי חמאס וחברי פרלמנט מצריים שביקרו בעזה, שאותה ארגן ר"מ החמאס אסמאעיל הניה. ע"פ הדיווח, האורחים ממצרים זעמו על כך שעל השולחן היו מוצרים מתוצרת ישראל בעת שתושבי הרצועה סובלים מן הכיבוש והמצור.

www.wafa.ps, 11.6.10

 

לבנון: צלב קרס על חלק מדגלי גרמניה

משה"ח הגרמני מחא בפני משה"ח הלבנוני על כך שחלק מדגלי גרמניה הנמכרים בלבנון לרגל המונדיאל, נושאים צלב קרס.

אל-אח'באר (לבנון), 11.6.10 

 

נידחו הבחירות לרשויות המקומיות ברש"פ

ממשלת הרש"פ החליטה לדחות את הבחירות לרשויות המקומיות, שהיו אמורות להתקיים בחודש הבא, למועד בלתי ידוע, על מנת לאפשר פעילות להסרת המצור מעל רצועת עזה ולקידום הפיוס הפלסטיני. יש לציין כי החמאס והג'האד האסלאמי הודיעו בעבר על החרמת בחירות אלה.

www.wafa.ps, 10.6.10; www.maannews.net, 24.5.10