המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
עיירות צרפתיות מעניקות אזרחות כבוד למרואן אל-ברגות'י
9/6/2010

 

עיירות צרפתיות מעניקות אזרחות כבוד למרואן אל-ברגות'י

 

כמה שנים לאחר מאסרו (בשנת 2002) של מרואן אל-ברגות'י - חבר מועצת הפת"ח ומנהיג האינתיפאדות הראשונה והשניה, שנדון לחמישה מאסרי עולם בגין אחריותו לפיגועי התאבדות חמורים – החלו כמה עיירות צרפתיות, שראשיהן חברים במפלגה הקומוניסטית הצרפתית, לפעול למען שחרורו. העיירות הפגינו ומפגינות סולידאריות עימו וכמה מהן אף העניקו לו אזרחות כבוד. בחזית בתי העירייה של עיירות אלו מוצגים פוסטרים עם תמונתו של ברגות'י הכבול בשלשלאות, תחת הסיסמא הצרפתית "חופש, שוויון, ואחווה."

 

בנוסף, נערכו טקסים בהשתתפות ראשי ערים, אשתו של ברגות'י פדווה, הציר הפלסטיני הראשי לצרפת הינד חורי, יושב-ראש הארגון לתיאום בין ערים צרפתיות לבין מחנות פליטים פלסטיניים פרנן טוויל, ועוד מספר בכירים ופעילים ידועים. במסגרת זו הוענקה לפדווה ברגות'י מדליה - כסמל לאזרחות הכבוד של בעלה.[1]

 

להלן סקירה של טקסים אלה שנערכו בעיירות הצרפתיות:

עיירות צרפתיות יוצאות ביוזמה לשחרור מרואן אל-ברגות'י

העיירה הראשונה שהעניקה לברגות'י אזרחות כבוד הייתה פיירט-סור-סן (Pierrefitte-sur-Seine), הנמצאת בצפון פריז, שעשתה זאת ב-11.7.2007, על פי בקשתה של המפלגה הקומוניסטית המקומית. באתר האינטרנט של העיירה נכתב: "רוב מוחלט של נציגי העיר הכיר – ברחשי כבוד - בעוול שנעשה [לברגות'י]."[2]

 

בדצמבר 2008, העיירה סטאן [3] (Stains), בפרבר צפוני אחר של פריז, בראשות מישל בומאל, העניקה גם היא אזרחות כבוד לברגות'י. אתר האינטרנט של "סולידאריות צרפת-פלסטין" דיווח כי "נתלתה תמונה של ברגות'י בחזית בניין העירייה למול קהל גדול, של עובדי העירייה, חברי פרלמנט, וראשי ערים בצרפת."[4]

 

יצוין כי אזרחות כבוד מטעם עיירה זו קיבלו בעבר נלסון מנדלה, אינגריד בטנקור, צרפתייה שהוחזקה כבת-ערובה על ידי הכוחות המזוינים של המהפכה הקולומביאניים, והאסיר האמריקאי מומיה אבו ג'מל, שנידון למוות על הריגת שוטר בפילדלפיה.

 

לאחר החלטת העיירה סטאן להעניק לברגות'י אזרחות כבוד, דרש אוליביה דובו, ראש משטרת המחוז סן-סאן-דניס (Seine-Saint-Denis) אליו שייכת העיירה, מראש העיר לבטל את ההחלטה להעניק אזרחות כבוד לברגות'י "[בגלל ש]היא מבטאת עמדה פוליטית... ומביעה עמדה בעימות לא לנו, דבר המהווה עבירה על החוק." לדבריו, "מתן אזרחות כבוד למי שפעילויותיו ... מעוררות מחלוקת מקומית אלימה, עלול להוביל למהומה ציבורית... בהתחשב בחוסר העניין המקומי במחווה למר ברגות'י, נראה כי העיירה טעתה בוודאות... לכן, אבקש לבטל את ההחלטה על מתן אזרחות כבוד." ראש העיר בומאל דחה את הבקשה ודרש לאשרר את ההחלטה להעניק אזרחות כבוד לברגות'י.[5]

 

המכתב מדובו, מפקד המחוז המשטרתי, לראש-העיירה סטאן

במרץ 2009, יזמה העיירה סטאן את הקמת "קבוצת העיירות למען שחרור מרואן ברגות'י" (Réseau des villes et collectivités pour la libération de Marwan Barghouti). ההתארגנות כללה הקמת אתר אינטרנט המספק עדכונים על התקדמות הפעילות.[6]  דף אחד באתר מציג מכתבי תמיכה, כולל מכתב מפרקליטתו של ברגות'י, ג'יזל חלימי, בו היא מציגה אותו כ"סמל המאבק נגד הכיבוש" ומשווה אותו לנלסון מנדלה. בדף מופיע גם מכתב של פעיל השלום והעיתונאי מיכאל ורשבסקי, המציג את ברגות'י כלוחם חירות.

במאי 2009 העניקה העיירה ולנטון (Valenton) אזרחות כבוד לברגותי ועיירות נוספות הצטרפו ליוזמה.

 

תמונתו של ברגותי על בניין העיירה בוולנטון

 

 

עצומה למען שחרור ברגות'י באתר האינטרנט של ולנטון[7]

 

בכתב העת של ולנטון הוא הוכתר כ"מנדלה הפלסטיני"

 

 

ב-13.5.2009 העניק ז'אק בורגואן, ראש העיר ז'נבילייה (Gennevilliers), אזרחות כבוד לברגות'י ואחריו עשה זאת (28.5.2009) ראש העיר איברי סור-סן (Ivry-sur-Seine). [8] באותו יום העניקה לברגות'י אזרחות כבוד גם העיירה ויטרי סור-סן (Vitry-sur-Seine) וכעבור כחודש (24.6.2009) הלכה בעקבותיה העיירה לה-ורייר (La Verrière); בספטמבר 2009 הצטרפה לחבורה העיירה שאלט סיר-לואן (Chalette sur Loing).

 

תעודת הוקרה מהתנועה לשחרור  ברגות'י ויתר האסירים לראש העיירה איברי סור-סן

 

 

ראש העיר איברי סור-סן,  פייר גוסנט, מאזין לנאומה של פדווה ברגות'י (משמאל)

 

 

 פדווה ברגות'י לוחצת את ידו של פייר גוסנאט בעת קבלת מדליה עבור בעלה

 

 

ב-8.9.2009 ציינה העיירה סטאן עשר שנים לקיומה של ברית עם מחנה הפליטים הפלסטיני אל-'עמרי. האירוע נערך על שמו של מרואן ברגות'י.

 

כרזה לכבוד האירוע ע"ש ברגות'י בסטאן           

       

 

 פוסטר של ברגות'י בשלשלאות  בבניין העירייה בסטאן

 

 

ב20.5.2010 העניקה העיירה מונטאטר (Montataire),[9]  שבצפון המדינה, אזרחות כבוד לברגות'י והעיירה האחרונה שנצטרפה "לחבורה" היא לה קורנב ב-21.5.2010. באותו טקס הוענקה אזרחות כבוד גם לפעיל השלום הישראלי מישל ורשבסקי.[10]  אירוע זה התקיים בתום שבוע הסולידאריות (14-21.5.2010) שצוין בעיירה.

יצוין כי בספטמבר 2009, הגיעה פדווה ברגות'י לעיירות שבהם שולטת המפלגה הקומוניסטית כדי להודות להן על תמיכתן בבעלה מרואן והבטיחה שברמאללה ייקראו רחובות הנושאים את שמן של עיירות אלה.[11]

 

ארגונים הפועלים למען שחרור ברגות'י

בקמפיין למען שחרור ברגות'י פעילים גופים וארגונים ששמותיהם מופיעים באתר ה"חבורה" של העיירות התומכות בו. ארגונים אלה פעילים בגיוס תרומות למען הפלסטינים ובתמיכה פוליטית בפלסטין.

 

* הוועדה הבינ"ל לשחרור ברגות'י (Comité Internationale pour la Libération de Marwan Barghouti)

* האיגוד לסולידאריות צרפתית-פלסטינית (Association France Palestine Solidarité)

* העצומה למען פלסטין (l'Apel des 108 - Signez en Ligne)

* דור פלסטיני (Génération Palestine)

 

 פרויקטים פלסטינים שנתמכים על ידי דור פלסטיני

 

 

* הוועדה לתמיכה בסאלח חמורי (Site du Comité National de Soutien à Salah Hamouri), פלסטיני אזרח צרפת, שנדון לשבע שנות מאסר על ניסיונו, ב-2005, לרצוח את הרב עובדיה יוסף.

* ברית בין ערים צרפתיות עם מחני פליטים פלסטיניים (AJPF] ]Association pour les Jumelages entre les camps de réfugiés Palestinien et les villes Françaises)

 

שמות הבכירים והפעילים שנכחו במסיבת עיתונאים עם פדווה ברגות'י

 [1] ראה את הטקס ב-Ivry-sur-Seine: http://www.youtube.com/watch?v=AJRl1Nx2Y0

 [8]לראות את הטקס ב-Youtube, ראהhttp://www.youtube.com/watch?v=AJRl1Nx2Y0A.