המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 2.6.2010
2/6/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 2.6.2010

 

בתקציר: המל"פ: נמשיך בהתנגדות בכל צורותיה; לנתק את הקשרים עם ישראל * כיהאן: ארה"ב מתמוטטת בדומה לבריה"מ * בכיר בליע"ר: מדינות ערב לא יצאו למלחמה למען הסרת המצור בעזה * יועצת לנשיא סוריה: נוצרה הזדמנות להסרת המצור בעזה * חמאס: על מדינות ערב לחקות את תורכיה

 

בכיר בליע"ר: מדינות ערב לא יצאו למלחמה למען הסרת המצור בעזה

השאם יוסף, מנהל לשכתו של מזכ"ל הליע"ר, עמר מוסא, אמר כי שרי החוץ הערביים שיתכנסו (2.6.10)  לישיבה דחופה במטה הליע"ר בקהיר, "יבחנו את דרכי התגובה לפשע הישראלי" נגד המשט לעזה וצעדים מעשיים להסרת המצור מעליה. לדבריו, מדינות ערב יעדיפו מהלך מדיני להסרת המצור ולא יצאו למלחמה למטרה זו. שגריר תורכיה בקהיר השתתף בישיבה שלא מן המניין (1.6.10) של נציגי מדינות ערב בליע"ר, בה הודה המזכ"ל עמר מוסא לתורכיה, על היותה שותפה לערבים בריסון הברבריות הישראלית.

אל-חיאת, אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 2.6.10 

 

המל"פ: נמשיך בהתנגדות בכל צורותיה; לנתק את הקשרים עם ישראל

בגילוי דעת לסיכום ישיבה שקיימה בעמאן (1.6.10) בעקבות אירועי משט הסיוע לעזה, קראה המועצה הלאומית הפלסטינית למדינות ערב והאסלאם להפסיק את כל סוגי ההתקשרות עם ישראל והדגישה כי הפלסטינים ימשיכו בהתנגדות בכל צורותיה עד לעצמאות. בנוסף, הביעה המל"פ גאווה על עמדת תורכיה וראש ממשלתה ארדואן שטיפל בשליחת המשט, וקראה לשלוח שיירות נוספות לשבירת המצור על עזה.

www.wafa.ps, 1.6.10

 

חמאס: על המשטרים הערביים והאסלאמיים לחקות את תורכיה

בעקבות נאומו של ר"מ תורכיה ארדואן, שבו תקף את ישראל סביב אירוע המשט לעזה, קראה תנועת החמאס למשטרים הערביים והאסלאמיים להתגבר על חוסר האונים והפחד מפני האויב [ישראל] ולחקות את תורכיה בעמדותיה האמיצות כלפי ישראל ובתמיכתה בפלסטינים ובהסרת המצור מעל עזה.

אל-חיאת (לונדון), 2.6.10

 

כיהאן: ארה"ב מתמוטטת בדומה לבריה"מ

היומון האיראני כיהאן, המקורב למנהיג עלי ח'אמנאי, טען כי ארה"ב עיוורת לשינויים המתחוללים בעולם וצועדת לעבר קריסתה, כמו בריה"מ בשעתה. לדברי היומון, אסטרטגית הביטחון הלאומי של ארה"ב נועדה להמשיך את התערבות ארה"ב בענייני מדינות אחרות, להפיץ את נשקה הגרעיני לאזורים נוספים בעולם ולשמר האינטרסים של ישראל, שאת קשריה העמוקים עימה היא לא תצליח להסתיר.

כיהאן (איראן), 2.6.10

 

יועצת לנשיא סוריה: נוצרה הזדמנות להסיר את המצור מעל עזה

בות'ינה שעבאן, יועצתו המדינית של נשיא סוריה, קראה בראיון לערוץ אל-מנאר של חזבאללה, לשלוח אוניות נוספות לעזה עד להסרת המצור וטענה כי נוצרה עתה הזדמנות להסרה מוחלטת של המצור  ולהטלת עונש על ישראל בשל פשעיה.

אל-ת'ורה (סוריה), 2.6.10

 

התוצרת של הליגה הערבית: מילים, מילים, מילים

אל-וטן (קטר), 2.6.10 / סלמאן אל-מאלכ

 

  האח"ס: לבטל היוזמה הערבית; איגוד חכמי הדת: לבטל את הסכמי השלום

בתגובה לאירועי המשט לעזה קרא ארגון האח"ס במצרים למדינות ערב לסגת מיוזמת השלום הערבית, שנדחתה, כדבריו, בידי האויב הציוני ודרש ממשלת מצרים להותיר את מעבר רפיח פתוח באופן קבוע. איגוד חכמי הדת המוסלמים בראשות השיח' יוסף אל-קרדאוי הכריז על קיום "יום זעם" (4.6.10) בו נקראים המוסלמים למחות על הפשע הציוני וללחוץ על הממשלות הערביות כדי שתפעלנה למניעת האסון שנגרם לתושבי עזה. האיגוד אף קרא לממשלות ערב לבטל את הסכמי השלום עם מדינת ישראל.

www.palestine-info.info, 2.6.10

 

רל"ש אחמדי-נז'אד: נותיר בידינו יותר אורניום מועשר מזה שנעביר לתורכיה

ראש לשכתו של נשיא איראן אחמדי-נז'אד, אספנדיאר רחים משאי, אמר כי בידי איראן תיוותר כמות אורניום גדולה יותר מזו שתעביר לתורכיה במסגרת "הצהרת טהראן". יצוין כי הכמות שאמורה איראן להעביר היא 1200 ק"ג והכמות שתיוותר בידה - לפחות 1200 ק"ג - מספיקה לייצר פצצת גרעין.

פארס (איראן), 18.5.2010 

 

התובע הכללי של טהראן: נחון את עצורי מהומות אם יביעו חרטה

לקראת יום השנה למהומות הבחירות באיראן, הודיע התובע הכללי של טהראן, עבאס ג'עפרי דולתאבאדי כי מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, יכריז על חנינה לעצורי המהומות אם יביעו חרטה על מעשיהם. ראשי תנועת המחאה, מיר חוסין מוסוי ומהדי כרובי ביקשו היתר להפגין ביום השנה למותו של איתאללה רוחאללה ח'ומיני, החל ב-4.6.

איסנא (איראן), 1.6.10, סהאם ניוז (איראן), 31.5.10

 

אל-סיאסה: אסד רואה בחזבאללה חלק מצבא סוריה

היומון אל-סיאסה, הנוקט קו אנטי סורי, דיווח כי בפסגה המשולשת בדמשק (25.2.10) אמר הנשיא אסד לנשיא איראן אחמדי-נז'אד ולמזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, כי הוא רואה בחזבאללה חלק בלתי נפרד מצבא סוריה ויספק לו את כל הציוד הדרוש, תוך שמירה על עצמאות הארגון. עפ"י הדיווח הקצה אסד לארגון שני בסיסי צבא, אחד ליד העיירה עדרא, סמוך דמשק, והשני ליד אתר הנופש בלודאן, בגבול סוריה-לבנון, ואף הבטיח כי במקרה של מתקפה על לבנון תשלח סוריה לחזבאללה 5000 לוחמים מהכוחות המיוחדים, כולל מומחים לטילים ומערכות להגנה אווירית, שיפעלו תחת פיקודו של חזבאללה.

אל-סיאסה (כווית), 30.5.10 

 

ערוצי הטלוויזיה: "משבר דיפלומטי", "ביקורת רחבה על ישראל", "גירוש השגריר",

 "הרוגים ופצועים במשט"; אסמאעיל הנייה: "[משט] הסיוע הצליח מעבר למצופה"

paltimes.net, 1.6.10