המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 30.5.2010
30/5/2010

 

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 30.5.2010

 

בתקציר: יומון איראני: האסטרטגיה שהציג אובמה – המשך דרכו של בוש * בכיר בחמאס: לא נוותר על גרגר מאדמת פלסטין  * יו"ר המג'לס הכוויתי: לא נתיר לתקוף את איראן משטחנו * ויכוח בסעודיה בתגובה לתלונות על מניעת חירויות חברתיות * אל-אח'באר : סוריה לא תמנע נשק מחזבאללה

 

אל-אח'באר : סוריה לא תסגור מחסני הנשק בפני חזבאללה

היומון הלבנוני אל-אח'באר, המקורב לחזבאללה, העריך כי סוריה לא סגרה ולא תסגור שום מחסן נשק בפני הארגון וכי חזבאללה מעוניין בטילים לטווח קצר הנוחים לשימוש (לעומת טילי הסקאד), כמו טילי גראד משופרים. לדברי היומון, מקורבים לחזבאללה סבורים שבמקרה של מלחמה נגד לבנון, סוריה תהיה יותר מאשר הבסיס האחורי של חזבאללה.      

אל-אח'באר (לבנון), 28.5.10

 

יומון איראני: האסטרטגיה שהציג אובמה – המשך דרכו של בוש

היומון ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי אסטרטגית הביטחון הלאומי שהציג (28.5.10) ממשל אובמה היא ניסיון לבצע "ניתוח יופי בפניה המצולקות של אמריקה", אך בפועל זהו המשך דרכו של ממשל בוש. לדברי היומון, דרך הרמייה של אובמה נועדה להתמודד מול ביקורת על כישלונו בתחום הכלכלי והבינ"ל.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 29.5.10

 

ציר מג'לס איראני: רוסיה  סיפקה ציוד כימי לעיראק נגד איראן

על רקע המתיחות בין מוסקבה לטהראן, חשף חבר ועדת המג'לס לביטחון לאומי באיראן, חשמתאללה פלאחת-פישה, כי במלחמת איראן-עיראק סיפקה מוסקבה לעיראק ציוד כימי. הוא טען כי התייחסותו הלעגנית של הקרמלין לתלונתו של הנשיא אחמדי-נז'אד על אי תמיכת רוסיה מהצהרת טהראן היא 'צעד פזיז', וקרא לרוסים לא להקריב אינטרסים ארוכי הטווח עם איראן לטובת פלירט קצר עם ארה"ב.

Irinn.ir, 27.5.10

 

בכיר בחמאס: האסטרטגיה שלנו – התנגדות; לא נוותר על גרגר מאדמת פלסטין

בכיר חמאס בעזה, צלאח אל-ברדויל, אמר בדיון עם בכירי דת של החמאס (27.5.10) כי התנועה לא תוותר על הנשק ולא תנהל מו"מ על גרגר מאדמת פלסטין וכי האסטרטגיה שלה נשענת על ההתנגדות. לדבריו, חמאס פועלת לקידום ההתנגדות בגדמ"ע והיא יצרה לאחרונה קשרים בינ"ל רבים כדי להקל את המצור על עזה. עוד אמר שמסמך הפיוס המצרי אינו ניתן ליישום וחמאס השהתה מהלכיה בנושא זה.

www.palestine-info.info, 29.5.10

 

מאמצי ישראל למען הפיוס

ג'ואן (איראן),  25.5.10  /  חוסין כשתכאר

 

יו"ר המג'לס הכוויתי: לא נתיר לתקוף את איראן משטחנו

בראיון לטלוויזיה האיראנית אל-עאלם, אמר יו"ר המג'לס הכוויתי, ג'אסם אל-חראפי, כי אחדות בין מדינות האזור נגד "הכובשים" תשנה את התנאים לרעת ארה"ב וישראל. לדבריו, לאיש אין יכולת או כוח לתקוף את איראן, וכווית לא תתיר לתקוף את איראן מאדמתה.

אל-עאלם (איראן), 26.5.10

 

ויכוח בסעודיה בתגובה לתלונות על מניעת חירויות חברתיות

בסעודיה פרץ ויכוח בעקבות תכנית ששודרה בערוץ האמריקאי MTV ואשר בה התרעמו צעירים סעודיים מן העיר ג'דה על כך שנמנעות מהם חירויות חברתיות בנושאי לבוש, אופנה והאזנה למוזיקה. המגיבים לתכנית נחלקו בין מי שתמכו בצעירים, לבין מי שטענו שזהו סילוף דמותה של סעודיה ופגיעה באסלאם.

www.alarabiya.net, 27.5.10

 

דיסידנט איראני: על אנשי הדת באיראן לצאת בגלוי נגד המשטר

האינטלקטואל והדיסידנט האיראני עבד אל-כרים סורוש, המזוהה עם תנועת המחאה, קרא לאנשי הדת באיראן, במלאת שנה למחאות נגד הבחירות לנשיאות, לצאת בגלוי נגד המשטר או לעזוב את המדינה, כדי ששתיקתם לא תתפרש כתמיכה במשטר. לחכמי ההלכה בנג'ף [העיר השיעית הקדושה בעיראק]  קרא לפעול לשחרור עיר הדת הממסדית קום שבאיראן מעריצותו של המשטר.

www.drsoroush.com,  מאי 2010

 

איראן: הבחנו בצוללת גרעינית אמריקאית במצרי הורמוז

מקורות איראניים דיווחו שחיל הים האיראני הבחין בצוללת גרעינית אמריקאית בקרבת מיצרי הורמוז והזהירו מפני אסון אקולוגי במקרה של תקלה או זיהום גרעיני במעבר זה שדרכו יוצאים 90 אחוזים מהנפט שמייצרות מדינות המפרץ לאסיה, אירופה ולאמריקה.

פרס טי וי (איראן), 27.5.10

 

יחסו של פוטין לאחמדי-נז'אד

רוז (איראן), 27.5.10/ ניק-אהאנג כות'ר