המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 26.5.2010
26/5/2010


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 26.5.2010

 

בתקציר: נאסרללה: נגיב למצור ימי ישראלי על לבנון במצור נגדי * אתר אופוזיציה סורי: כוננות גבוהה בצבא סוריה  * אל-חיאת: ארה"ב לא הציגה לאל-חרירי דרישות בנושא נשק החזבאללה * שר ההגנה בממשלת ח'אתמי: תנועת המחאה לגיטימית * עבאס: הפיוס הפלסטיני תלוי באיראן

 

אל-ספיר: חזבאללה תירגל חטיפה של חיילים ישראלים

היומון אל-ספיר דיווח כי חזבאללה ביצע (24.5.10) תמרון צבאי בבעלבכ שדימה תקיפה של מוצב צבאי ישראלי, כמו תקיפות שבוצעו בעבר. נמסר כי תורגלה בהצלחה חטיפתם של שני חיילים ישראלים וכי בתמרון השתתף, לצד פעילי חזבאללה, גם צוות של ההגנה האזרחית הלבנונית.

אל-ספיר (לבנון), 25.5.10

 

נאסרללה: נגיב למצור ימי ישראלי על לבנון במצור נגדי

בנאום לרגל יום השנה העשירי לשחרור דרום לבנון, אמר מזכ"ל חזבאללה, חסן נאצרללה, כי ההתפתחות  בטכנולוגיית הטילים מקלה מאוד כיום על פיתוח טילים בכוחות מקומיים וכי לעולם הערבי יש את המוחות הנחוצים לכך וכל שנדרש הוא החלטה מדינית. נאסרללה חזר על איומיו כי חזבאללה יפגיז שדה תעופה בישראל בתגובה להפגזת שדה"ת בבירות, וכי הוא יפגיז נמל, מפעל, עיר או כל מתקן אחר בישראל בתגובה להפגזה ישראלית דומה בלבנון. בנוסף איים כי חזבאללה יגיב במצור ימי על ישראל אם היא תטיל מצור כזה על לבנון ואף יפגע בכל ספינה ישראלית – צבאית או אזרחית - שתתקרב לחופי לבנון.

www.alintiqad.com, 25.5.10

 

אתר אופוזיציה סורי: כוננות גבוהה בצבא סוריה

אתר אופוזיציה סורי דיווח כי בשל התמרון הישראלי העלה צבא סוריה את רמת הכוננות והועברו ליחידות הטילים נ.צ. של בסיסי חה"א בצפון ישראל, שיותקפו אם ישראל תפעל מעבר לגבול סוריה.

www.nidaasyria.org, 25.5.10      

 

אל-חיאת: ארה"ב לא הציגה לאל-חרירי דרישות בנושא נשק החזבאללה

היומון אל-חיאת דיווח מפי מקורות במשלחת הלבנונית המלווים את סעד אל-חרירי בביקורו בארה"ב כי הממשל האמריקאי לא הציג בפני אל-חרירי כל דרישה בנוגע להברחות הנשק אל חזבאללה ובנוגע לעמדתה של לבנון במועה"ב בנושא הסנקציות על איראן. לדברי המקורות, ממשל אובמה הבין את המצב הרגיש בזירה הפנים-לבנונית בשתי סוגיות אלה והסתפק בהצגת עמדתו מבלי לתבוע דבר מהלבנונים.

אל-חיאת (לונדון), 26.5.10

 

אחמדי-נז'אד: על רוסיה להכיר בהצהרת טהראן, או שתיחשב לאויב

בנאום בכרמאן (מזרח איראן), קרא נשיא איראן אחמדי-נז'אד לרוסיה לתמוך ב"הצהרת טהראן" ולא – היא תיחשב לאחת מאויבותיה ההיסטוריות של איראן.

פארס (איראן), 26.5.10

 

היהודים שולטים בקהילה הבינלאומית

עכאט' (סעודיה), 25.5.10

 

שר ההגנה בממשלת ח'אתמי: תנועת המחאה לגיטימית

בראיון בשידור חי לטלוויזיה האיראנית (24.5.10) הגדיר שר ההגנה לשעבר בממשלת ח'אתמי, עלי שמח'אני, שמוצאו מהמחוז הערבי ח'וזיסטן (דרום איראן) את תנועת המחאה "תנועת מחאה עממית"  וטען כי היא אינה שואפת לחולל מלחמת אחים במדינה או להיות קשורה לגורמים חיצוניים.

alarabiya.net, 25.5.10

 

הסכם צבאי סעודי-תורכי

בפגישה (24.5.10) במטה משרד ההגנה התורכי באנקרה, חתמו סגן שר ההגנה והתעופה הסעודי, הנסיך ח'אלד בן סולטן, ושר ההגנה התורכי, וג'די גונול, על הסכם בנושאי אימונים, טכנולוגיה וידע צבאי. ח'אלד בן סולטאן הצהיר כי בין סעודיה ותורכיה ישנם יחסי אחווה עמוקים שיתהדקו בעקבות הסכם זה. 

אל-וטן (סעודיה), 25.5.10

 

עבאס: הפיוס הפלסטיני תלוי באיראן

בראיון לערוץ טלוויזיה מצרי אמר יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, כי מצבו של העניין הפלסטיני הוא כמצבו של מטוס חטוף. לדבריו, ההחלטה לגבי הפיוס הפנים פלסטיני נתונה בידי איראן שהחמאס מצייתת לה, ולכן הפיוס לא ניתן להשגה.

 www.maannews.net, 25.5.10

 

מרוקו והאמירויות: הסרט "סקס והעיר 2" פרובוקטיבי

הסרט "סקס והעיר 2" שייצא (27.5.10) לאקרנים בארה"ב עורר תגובות נזעמות בקרב תושבי האמירויות ומרוקו. הסרט, הכולל טיול של ארבע הכוכבות באבו ט'בי, צולם במרוקו, בשל סירובן של אבו ט'בי ושל דוביי לצילומו בשטחן בגלל המילה "סקס" בכותרתו. הצילומים בעיר מרקש, שתוכננו להימשך שבועיים נמשכו כשלושה חודשים בשל מחאות על פרובוקציות שהופיעו בסרט. תושבים שחזו בצילומים טענו, כי המפיקים הפכו שירותים למקום הנראה כמו מסגד לצורך צילום אחת הסצנות וכי טכנאים לא מוסלמים התמקמו על גג מסגד עם מכשירי צילום כבדים. סצינות אחרות שעוררות את חמת התושבים כללו לגלוג על נשים שלבשו בורקע, ושיחה בין שחקניות אודות זהותו המינית של אחד העובדים באתר בו שהו.

www.alarabiya.net , 25.5.10