המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 23.5.2010
23/5/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 23.5.2010

 

בתקציר: אל-קרדאוי: רוצה למות כמי שלוחם בציונים והורג אותם * הנייה מבקש קשרים ישירים עם הממשל האמריקני * ירדן: לא נשגר חיילים למדינה הפלסטינית שתקום *  בכיר בפת"ח: אפשרות חזרה למאבק המזוין אם ייכשל המו"מ * מצרים תפסה מצבור נשק בסיני בטרם הועבר לעזה

 

הנייה מבקש קשרים ישירים עם הממשל האמריקני

ממשל חמאס בעזה העביר מסר לממשל אובמה באמצעות משלחת אמריקנית שביקרה בעזה, לפיו אין  התנועה שוללת הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67 שבירתה ירושלים. אחמד יוסף, יועצו של ראש ממשל החמאס, אסמאעיל הנייה, אמר כי הפגישה בין הנייה למשלחת התמקדה בקריאה לדיאלוג ולקשרים ישירים בין חמאס לממשל האמריקני ולהסרת הווטו האמריקני על הפיוס בין פת"ח לחמאס.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 23.5.10

 

איראן: מקדמים יכולות בלוחמת טכנולוגית מידע ואינטרנט

שר ההגנה האיראני, אחמד וחידי, אמר כי איראן תגביר את יכולתה בלוחמת טכנולוגית המידע כתגובה ליכולותיה של ארה"ב בתחום זה. מפקד כוחות משמרות המהפכה בקום, אבראהים ג'בארי, אמר כי משה"מ הם הצבא השני בעולם בתחום לוחמת אינטרנט.

אירנא, פרס טי וי (איראן), 22.5.10; פארס (איראן), 21.5.10

 

אל-קרדאוי: רוצה למות כמי שלוחם בציונים והורג אותם

בעצרת במאוריטניה למען ההתנגדות ואל-אקצא, גינה ראש איחוד חכמי הדת המוסלמים, השיח' יוסף אל-קרדאוי, את דבקותם של הערבים ביוזמת השלום ואת חידוש המו"מ עם ישראל, והודה לתורכיה על תמיכתה בעניין הפלסטיני ולאמיר קטר על תמיכתו בהתנגדות הפלסטינית. לדבריו, על המוסלמים לשאוף למות כשהידים שנלחמים למען אללה והוא אישית מבקש מאללה למות בעקבות לחימה בציונים והריגתם.

www.aljazeera.net, 22.5.10

 

ירדן: לא נשגר חיילים למדינה הפלסטינית שתקום 

שר ההסברה הירדני, נביל אל-שריף, הכחיש ידיעה לפיה חיילים ירדנים ישולבו בכוחות נאט"ו שיישלחו לגדמ"ע לאחר שתוקם שם מדינה פלסטינית. היומון הסעודי אל-מדינה, דיווח מפי מקורבים לרה"מ הפלסטיני סלאם פיאד, כי יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, הודיע לארה"ב על הסכמתו לנוכחות כוחות נאט"ו בגדמ"ע ואולי אף לנוכחות כוחות בינ"ל בדומה לכוחות שבגבול ישראל – מצרים, ובגבול ישראל - לבנון.

 www.maannews.net,  22.5.10; אל-מדינה (סעודיה), 21.5.2010  

 

הסובל העיקרי מהסנקציות – העם האיראני  

אל-וטן (סעודיה), 23.5.10/ ג'האד עורתאני

 

אחמדי-נז'אד לארדואן: הצהרת טהראן – פרק חדש ביחסים הבינ"ל

נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, אמר בשיחת טלפון עם ר"מ תורכיה, רג'פ טיפ ארדואן, כי 'הצהרת טהראן' על חילופי האורניום היא תחילתו של פרק חדש בזירה הפוליטית הבינ"ל. ארדואן התחייב שתורכיה תעשה כל מאמץ לגייס תמיכה בינ"ל בהצהרת הגרעין של איראן.

פרס טי וי (איראן), 23.5.10

 

סוריה התירה מחדש להפיץ את אל-שרק אל-אוסט

האתר www.elaph.com  דיווח כי משרד ההסברה הסורי התיר לחדש את הפצתו בסוריה של היומון הסעודי אל-שרק אל-אוסט היוצא לאור בלונדון, לאחר ארבע שנים. סיבת האיסור - פרסומים ביומון, שהצביעו על חלקו של המשטר הסורי ברצח ר"מ לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי.

www.elaph.com , 23.5.10

 

בכיר בפת"ח: אפשרות חזרה למאבק המזוין אם ייכשל המו"מ

חבר הוועד המרכזי של פת"ח, עבאס זכי, אמר לעיתון הירדני אל-ר'ד כי במקרה של כשלון המו"מ הפלסטינים ידרשו לממש את החלטה 181 של האו"ם (תוכנית החלוקה מנובמבר 1947) ואת החלטה 3236, המעניקה להם את הזכות לכל צורות המאבק, כולל המאבק המזוין. לדבריו, אם ישראל תמשיך במדיניות התוקפנית שלה הפלסטינים ישיבו את המצב למה שהיה לפני הסכמי אוסלו וועידת מדריד.

אל-ר'ד (ירדן), 22.5.10

 

מצרים תפסה מצבור נשק בסיני בטרם הועבר לעזה

מקורות ביטחוניים מצריים מסרו כי נתפס מצבור נשק הכולל טילים נגד מטוסים, פצצות RPG ומטעני נפץ במרכז סיני בטרם הוברח לעזה.

אל-מצריון (מצרים), 21.5.10

 

הנסיך אל-פיצל: על הערבים למנוע מאיראן השגת נשק גרעיני

בהרצאה בבירות (20.5.10) אמר הנסיך תורכי אל-פיצל, לשעבר שגריר סעודיה בארה"ב, כי אם איראן תשיג נשק גרעיני לא תהיה חזרה מכך, ואיומיה על הערבים יגברו, מה שמחייב את הערבים לפעול במידת האפשר כדי למנוע מאיראן נשק כזה. אל-פיצל קרא למדינות ערב ללחוץ על החברות הקבועות במועה"ב לפרז את המזה"ת מנשק גרעיני, וטען שארה"ב אינה עושה די בכיוון זה.

אל-וטן (סעודיה), 21.5.10

סעד אל-חרירי: יום שחרור דר"ל - יום שבתון לאומי

ר"מ לבנון, סעד אל-חרירי, הכריז על ה-25.5.10 בו חל "חג ההתנגדות והשחרור", יום השנה לשחרור דרום לבנון, כיום שבתון לאומי בו ייסגרו כל המוסדות הציבוריים, האוניברסיטאות ובתי הספר, ואף קרא למוסדות החינוך להקצות שיעור מיוחד כדי לעמוד על חשיבות האירוע הלאומי. יצוין כי החלטתו של אל-חרירי מנוגדת להחלטה של ר"מ לבנון לשעבר, פואד אל-סניורה, אשר ביטל בתקופת כהונתו כר"מ את השבתון שחל ביום זה. מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, הודה לאל-חרירי על היוזמה.

אל-מסתקבל, www.elaph.com, 20.5.10

 

אונ' טהראן: ייאכף קוד הלבוש האסלאמי

הנהלת אונ' טהראן הודיעה על איסור כניסתם לאוניברסיטה של סטודנטים וסטודנטיות שאינם מצייתים לקוד הלבוש האסלאמי, על אכיפת לבוש הרעלה ועל נקיטת צעדים נגד מפירי קוד הלבוש האסלאמי. נראה שהכוונה לסטודנטים בעלי שיער ארוך, לובשי שרוול קצר או חולצות מהודרות.

מהר (איראן), 22.5.10