המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 13.5.2010
13/5/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 13.5.2010

 

בתקציר: אל-קדס אל-ערבי: ההכרה הרוסית בחמאס מחלישה את עבאס * משעל רומז: לא נתערב אם ישראל תתקוף את איראן וסוריה * בכיר בחמאס: מקיימים מגעים עם ארה"ב והאיחוד האירופי * סו"י איראנית: ירושלים כולה של המוסלמים * לשכת הסטטיסטיקה הפלסטינית: פי שמונה פלסטינים בעולם מאז 1948

 

משעל רומז: לא נתערב אם ישראל תתקוף את איראן וסוריה

ראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל, אמר ליומון אל-מצרי אל-יום כי חמאס מסכימה למדינה פלסטינית בגבולות 67' שבירתה ירושלים, כולל זכות השיבה, אך דוחה את פתרון שתי המדינות שפירושו הכרה בישראל. בהתייחסו לאפשרות של תקיפה ישראלית נגד איראן, סוריה או חזבאללה, אמר משעל כי אמנם חמאס היא בעלת ברית של איראן וסוריה וגאה בחזבאללה, אך כל צד לוחם בחזית שלו ע"פ החלטתו.  משעל טען כי ארה"ב וישראל הכשילו את עסקת האסירים כדי למנוע את חיזוקה של חמאס ע"ח הרש"פ.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 13.5.10

 

אל-קדס אל-ערבי: ההכרה הרוסית בחמאס מחלישה את עבאס

היומון אל-קדס אל-ערבי הגדיר את פגישתם של נשיא רוסיה, מדבדב, וראש הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל "היסטורית" ומבטאת הכרה של המעצמה הרוסית בחמאס כגורם פלסטיני משמעותי, בעת שמדינות ערב המתונות מסרבות לארח את משעל בשטחן. הפגישה גם מחלישה את מעמדו של יו"ר הרש"פ,  מחמוד עבאס. חבר הלשכה המדינית של חמאס, עזת אל-רשק, טען כי הפגישה מוכיחה שמדיניות הבידוד של ארה"ב והקוורטט כלפי חמאס נכשלה, לא מייצגת את העמדה הבינ"ל וכי ציר ההתנגדות הולך ומתחזק.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 13.5.10; www.palestine-info.info, 12.5.10

 

בכיר בחמאס: מקיימים מגעים עם ארה"ב והאיחוד האירופי

בכיר במשה"ח של ממשל החמאס בעזה, אחמד יוסף, מסר כי המכתבים שר"מ החמאס, אסמאעיל הניה, שלח לנשיא אובמה עסקו בצורך להסיר את המצור; בצורך להקים מדינה פלסטינית בגבולות 67' ולפעול לשיבת הפליטים הפלסטינים; ובהתחייבות החמאס לקדם את הפיוס הפלסטיני. לדברי יוסף, תנועת החמאס מייצגת את הפלסטינים ואין לבודדה מן התהליך המדיני, והיא נמצאת במגעים עם הממשל האמריקאי, עם האיחוד האירופי ועם המוסדות הבינ"ל. עוד אמר כי גורמים אירופאים פועלים למען הפיוס הפלסטיני.

www.maannews.net, 11.5.10

 

האסלאם במערב: אתמול נאסרו צריחי מסגדים; היום הרעלה; מחר - התפילה

אח'באר אל-ח'ליג' (בחריין), 11.5.10 / עבדאללה מחרקי

 

לשכת הסטטיסטיקה הפלסטינית: פי שמונה פלסטינים בעולם מאז 1948

לשכת הסטטיסטיקה הפלסטינית דיווחה כי מספרם של הפלסטינים בעולם ב-2009 (10.9 מילון) גדול כמעט פי שמונה ממספרם ב-1948 (1.4 מיליון). עוד נמסר כי בשטח שבין הנהר לים חיים כיום 5.2 מיליון פלסטינים לעומת 5.6 מיליון יהודים, וכי מספרם צפוי להשתוות בשנת 2015: 6.2 מיליון יהודים ו-6.2 מיליון פלסטינים.

אל-איאם (רש"פ), 13.5.10

 

אחמדי-נז'אד: איראן – משענת ביטחונית לעמי העולם

בנאום (13.5.10) בעיר יאסוג' (דרום איראן), אמר נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, כי עמי אמריקה ואירופה נואשו ממנהיגיהם ורואים באיראן את תקוותם היחידה. לדבריו, איראן הפכה למשענת בטחונית לכל עמי העולם.

פארס (איראן), 13.5.10

 

סו"י איראנית: "מזרח ירושלים" – המצאה ישראלית

סו"י האיראנית קודסנא טענה כי המונח "מזרח ירושלים" הומצא ע"י הציונים כדי להצדיק את ריבונותה של ישראל על יתר חלקי העיר וכדי לספחו אליה בעתיד, יחד עם מסגד אל-אקצא. לטענת האתר ירושלים היא עיר אחת שלמה שהבעלות עליה צריכה להיות בידי לאסלאם.

קודסנא (איראן), 11.5.10

 

איראן: שביתה בכורדיסטן נגד המשטר

תושבי הערים הגדולות במחוז כורדיסטן האיראנית (צפ'-מע' איראן) פתחו (13.5.10) בשביתה כללית במחאה על הוצאתם להורג של חמישה בדלנים כורדים, בהם אישהבידי המשטר (9.5.10). המשטר תיגבר את נוכחות כוחות הביטחון במחוז ומשדר את נאום מנהיג איראן, עלי ח'אמנאי, בביקורו שם בשנה שעברה.

hra-news.org, 13.5.10; Khaandaniha.comhra-news.org, 12.5.10 

 

רפורמיסט איראני: לא צריך להיות 'יותר פלסטיני' מהפלסטינים

הרפורמיסט האיראני פרופ' צאדק זיבאכלאם מאונ' טהראןטען כי קריאתו של המשטר באיראן להשמדת ישראל עושה אותו 'יותר פלסטיני מהפלסטינים' כיוון שהפלסטינים קיבלו את עיקרון 'שתי מדינות לשני העמים'. הוא גם דחה את טענת המשטר שהקמת ישראל ע"י המערב נעשתה לצורך ביזת מקורות האנרגיה במזה"ת ודיכוי התנועות האסלאמיסטיות וטען כי בעת הקמתה של ישראל תנועות השמאל שלטו במזה"ת ולא שום תנועה אסלאמית. לדבריו, הקריאות להשמדת ישראל והתמיכה בלבנון אינן מועילות לאיראן.

בורנא (איראן), 10.5.10

 

מצרים: ישוחררו העצורים מתוקף חוק החירום

יו"ר מועצת העם המצרית, ד"ר פתחי סרור, הודיע כי במסגרת תיקון חוק החירום שאושר אתמול (12.5.10), החל מה-1.6.10 ישוחררו כל העצורים שנעצרו מתוקף חוק זה, למעט עצורים בעבירות של טרור וסחר בסמים.

אל-אהראם (מצרים), 12.5.10

 

התמרונים האיראניים: אחמדי-נזא'ד מרסס את הכתובת "המפרץ הפרסי"

אל-חיאת (לונדון), 12.5.2010

 

מקורות בסודאן: התחממות ביחסים עם ארה"ב

מקורות בכירים בסודאן אמרו כי ישנם סימנים לכך שבכוונת ארה"ב להחזיר את רמת הייצוג שלה בח'רטום לדרג של שגריר, לראשונה מאז 1996 וכי ארה"ב רוצה בדו-שיח כנה עם סודאן בנושא עתיד דרום סודאן ומשבר דארפור, דו-שיח שעשוי להביא להסרת הסנקציות הכלכליות שארה"ב מטילה על סודאן.

אל-צחאפה (סודאן), 11.5.10

 

בכיר רוסי: סוריה היתה ותישאר שותפה אסטרטגית של רוסיה

מיכאיל מרגלוב, יו"ר הוועדה לקשרי חוץ בפרלמנט הרוסי, אמר כי ביקורו של הנשיא מדבדב בסוריה מהווה מסר לכל המדינות, במזה"ת ומחוצה לו, שסוריה היתה ותישאר שותפה אסטרטגית של רוסיה. הוא תקף את  ניסיונותיה של ארה"ב לכפות במזה"ת דמוקרטיה לפי כלליה ואמר כי ארצו חוזרת כיום למזה"ת, לאסיה, לאפריקה ודרום אמריקה כמדינה חזקה כלכלית, שאין לה עבר אימפריאליסטי ושאינה משפילה את העמים.

תשרין (סוריה), 12.5.10

 

יומון סעודי: דיפלומטיה לא תועיל נגד איראן

היומון אל-ריאד קבע היום במאמר המערכת כי דיפלומטיה גמישה לא תביא לשינויים משמעותיים בעמדה האיראנית הנוקשה בעניין הגרעין והזהיר את איראן כי על אף הערכותיה, ארה"ב מסוגלת לנהל חזית נוספת בעת שהיא נלחמת בעיראק ואפגניסטן.

אל-ריאד (סעודיה), 12.5.10