המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 11.5.2010
11/5/2010


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 11.5.2010

 

בתקציר:  תיקון חוק החירום במצרים * סוריה ורוסיה יגבירו שתה"פ המדיני, הצבאי והכלכלי ביניהן * סו"י איראנית: תוקם קרן לחיסול ישראל * אל-קרדאוי: כך נגיב לאיסור החג'אב * אל-שרק אל-אוסט: ערבויות אמריקאיות לפלסטינים במו"מ * פסגה קטרית-תורכית-סורית להידוק השת"פ האסטרטגי

 

סוריה ורוסיה יגבירו שתה"פ המדיני, הצבאי והכלכלי ביניהן

בהודעה לסיכום ביקורו ההיסטורי של נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, בסוריה, נאמר כי שתי המדינות יקימו ועדה משותפת לנושא מדיניות חוץ ויגבירו את שתה"פ ביניהן בתחומי הצבא, האנרגיה והתעבורה האווירית. ההודעה קוראת לחידוש תהליך השלום במזה"ת, לנסיגה של ישראל מהגולן ומכל האדמות הכבושות ולהצטרפותה ל-NPT. המדינות הביעו תמיכה בזכותה של איראן לפתח אנרגיה גרעינית למטרות שלום ובפתרון דיפלומטי של משבר הגרעין האיראני והבטיחו לפעול לפירוז המזה"ת מנשק להשמדה המונית. במסע"ת משותפת הודיע הנשיא אסד כי המדינות יבחנו הקמת מועצה לשת"פ אסטרטגי ביניהן וקרא לרוסיה, כאחת מנותנות החסות לתהליך השלום, למלא בו תפקיד מרכזי. מדבדב הזהיר כי המתיחות המחריפה במזה"ת עלולה להוביל לפיצוץ נוסף, וציין כי ארצו תפעל בנחישות לקידום תהליך השלום במזה"ת, בעת שהממשל האמריקאי לא עושה די בנושא.

www.sana.sy,  11.5.10

 

אחמדי-נז'אד: הילארי קלינטון נבהלה מנאומי

בכנס בטהראן (10.5.10) אמר נשיא איראן אחמדי-נז'אד כי לאחר נאומו בוועידת הגרעין בניו-יורק, נראתה הילארי קלינטון נפחדת, וכי אחד הנציגים שעזבו את האולם בעת שנאם, התוודה בפניו כי עשו זאת עפ"י הוראה מגבוה, ואולם הם האזינו לנאומו בסתר. יועץ התקשורת של אחמדי-נז'אד, עלי אכבר ג'ואנפכר, אמר בתכנית טלוויזיה כי [בעת נאום אחמדי-נז'אד] בניו יורק, אלוהים סטר לאמריקה בפניה.

אילנא (איראן), www.khaandaniha.com , 10.5.10

 

תיקון חוק החירום במצרים

ר"מ מצרים, אחמד נט'יף, יציג היום (11.5.10) בפני מועצת העם החלטה נשיאותית להאריך בשנתיים את תוקפו של חוק החירום הנהוג במצרים כ-30 שנה, ולתקנו כך שיוגבל לפשעי טרור וסחר בסמים. מן החוק יוסרו סעיפים המגבילים את חופש הביטוי ופוגעים בזכויות אדם, כגון סעיפים המאפשרים פיקוח על עיתונים ועל פרסומים למיניהם, השתלטות על נכסים והפקעת קרקעות.

אל-גומהוריה (מצרים), 11.5.10

 

סו"י איראנית: תוקם קרן לחיסול ישראל

סו"י פארס דיווחה כי מחר (12.5.10) יוכרז על הקמת 'קרן להשמדת ישראל', במסגרת 'כנס אסתשהאד כלכלי' באוניברסיטת טהראן, שנועד לסייע לפלסטינים. בכנס ישתתף בכיר חזבאללה בטהראן, עלי זעיתר.

פארס (איראן), 11.5.10

 

אל-קרדאוי: כך נגיב לאיסור החג'אב

בדרשת יום השישי (7.5.10) במסגד אבן ח'טאב בדוחה איים השיח' יוסף אל-קרדאוי, ראש איחוד חכמי הדת המוסלמים, כי נשים מערביות יחויבו להסתובב בלבוש צנוע בעת ביקורן במדינות מוסלמיות אם מדינות אירופה יאסרו את חבישת החג'אב, שהיא חובה דתית. לדבריו, איסור כזה פוגע בזכויות אדם ומבטא את רצונו של המערב להשליט את תרבותו בעולם.

אל-ראי (קטר), 8.5.10

  

בלוגרים איראנים פועלים להשלטת המונח "המפרץ הפרסי" בגוגל

במסגרת המאבק על שמו של המפרץ פרסי/ערבי, דיווח האתר אל-ערביה על מאמץ מרוכז מצד בלוגרים איראניים ואתרים דוברי פרסית להחליף את המונח "המפרץ הערבי" בגוגל ל"מפרץ הפרסי".

www.alarabiya.net,  10.5.10

 

אל-שרק אל-אוסט: ערבויות אמריקאיות לפלסטינים במו"מ  

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח כי אש"פ הסכים למו"מ עקיף בין ישראל לפלסטינים לאחר שארה"ב העניקה לפלסטינים ערבויות בדבר הפסקת ההתנחלויות בירושלים והסכימה לראות בהחלטות מועה"ב 242 ו 338, במפת הדרכים וביוזמה הערבית- מקורות סמכות למו"מ.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 10.5.10

 

שתיקת ראשי תנועת המחאה (מוסוי, ח'אתמי וכרובי)

למול ההוצאות להורג  שמבצע  המשטר האיראני

http://www.khodnevis.org 10.5.10

 

שיח' אל-אזהר שוקל לשלב שיעים בתפקידים בכירים באל-אזהר

שיח' אל-אזהר, ד"ר אחמד אל-טיב, שוקל לאפשר התמודדות של דמויות שיעיות דתיות מתונות לחברות באקדמיה למחקרים אסלאמיים - הגוף העליון באל-אזהר - במטרה להשיב למוסד אל-אזהר את צביונו העולמי ולקרב בין אסכולות ההלכה המוסלמיות.

אל-מצריון (מצרים), 9.5.10

 

פסגה קטרית-תורכית-סורית להידוק השת"פ האסטרטגי

בפגישתם באיסטנבול (9.5.10) דנו אמיר קטר, חמד בן ח'ליפה אל ת'אני, ר"מ תורכיה, רג'פ טיפ ארדואן, ונשיא סוריה, בשאר אל-אסד, בדרכים להשגת שת"פ אסטרטגי בין מדינות האזור. השלושה הביעו תמיכה בזכות איראן לאנרגיה גרעינית למטרות אזרחיות וקראו לפרק את מדינות האזור, ובראשן ישראל, מנשק להשמדה המונית. בת'ינה שעבאן, יועצתו המדינית של הנשיא אסד, תיארה את יחסי שלוש המדינות כאבן היסוד המרכזית לבניית עתיד טוב יותר לאזור.

סו"י סאנא (סוריה), אל-וטן (סוריה), 10.5.10  

 

שליחו של אובמה: הנשיא רוצה בחיזוק הקשרים עם מדינות האסלאם

במסע"ת בג'דה הביע רשאד חוסיין, שליחו של הנשיא אובמה לארגון הוועידה האסלאמית, את רצונו של אובמה בהידוק הקשרים עם מדינות הארגון במחויבותו לפתרון הסכסוך במזה"ת ובהתנגדותו התקיפה להתנחלויות. חוסיין, אמר כי "פלסטין הייתה כיוון התפילה הראשון והיא יקרה ללבו של כל מוסלמי".

עכאט' (סעודיה), 10.5.2010

פורום בוגרי אל-אזהר: השיעיזציה האיראנית - סכנה לאומה המוסלמית

בכנס הפורום העולמי של בוגרי אל-אזהר, אמר שר ההקדשים המרוקאי לשעבר, ד"ר עבד אל-כביר אל-עלוי, כי איראן מפיצה את השיעה במדינות ערב כחלק מיצוא המהפכה, וזהו איום על האומה האסלאמית. לדבריו, איראן תומכת במיעוטים השיעים במדינות המפרץ, מארחת אלפי סטודנטים סונים באוניברסיטאות שלה ומנהלת תעמולה בעזרת שגרירויותיה בעולם ובשידורים אנטי סוניים. לדבריו, הפערים בין משטרי המדינות הסוניות מציבים את הסונים בנחיתות מול המשטר האיראני שהפך את השיעה לדת המדינה.

אל-מצרי אל-יום, אל-מצריון (מצרים), 10.5.10

 

בוש מפרסם את זיכרונותיו

אל-וטן (סעודיה), 8.5.10 / ג'האד עורתאני