המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? סיכום יומי 4.2.2008
4/2/2008

מה חדש? סיכום יומי 4.2.2008

 

בתקציר: הצעה איראנית: שיבת היהודים לאיראן, שיבת הפלסטינים לישראל * חזבאללה: לא נשתוק על הארוע בע'ג'ר * החמאס משבח את הפיגוע בדימונה *  בסיוני מכחיש הבנות עם החמאס בנושא המעברים * האפוזיציה הסורית קוראת לסיוע בינ"ל

 

איראן: נדחה ערעור על עונש מאסר של איש דת רפורמיסטי

בית המשפט המיוחד לענייני אנשי דת בקום שבאיראן, דחה את ערעורו של איש הדת הרפורמיסטי, האדי קאבל, על עונש מאסר של שלוש שנים וארבעה חודשים שנגזר עליו בגין  פעילות נגד הביטחון הלאומי, תעמולה נגד המשטר, העלבת מנהיג איראן ח'אמנאי ובכירי משטר אחרים. קאבל יחל לרצות את עונשו היום (4.2.08) ויסיר את לבושו הדתי.

נו רוז ניוז (איראן), 2.2.08

 

הצעה איראנית: שיבת יהודים לאיראן, שיבת הפלסטינים לישראל

בפגישה עם נשיא מצרים, חוסני מובארכ ביום חמישי (31.1.08) בקהיר, אמר עלי אכבר נאטק נורי, יועצו הבכיר של המנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, כי במסגרת פתרון לבעיית פלסטין, מוכנה איראן לקלוט בחזרה את יהודי איראן שהיגרו ממנה לפלסטין, במקביל  לשיבת כל הפליטים הפלסטינים לאדמתם.

כיהאן, טהראן טיימס, אפתאב-י יזד (איראן), 2.2.08

 

חריגה גדולה בתקציב יבוא מוצרי הדלק באיראן

אתר האינטרנט האיראני אלף, המזוהה עם אחמד תואכלי, העומד בראש 'המרכז למחקרים אסטרטגיים של המג'לס', חשף כי בישיבת המג'לס בשבוע שעבר דיווחו אנשי משרד הנפט כי בהוראת אחמדי-נז'אד חרגה הממשלה בעשרת החודשים האחרונים ב-2.3 מיליארד דולר בתקציב ייבוא מוצרי הדלק. בתגובה הזכיר מאמר מערכת ביומון הרפורמיסטי אפתאב-י יזד, כי טרם נחקרה פרשת היעלמם של 380 מליון דולרים מקופת העיר טהראן בעת כהונתו של אחמדי-נז'אד כראש העיר. שר הנפט האיראני, מוחמד רזא נעמאת-זאדה, אישר כי התקציב בסך 2.5 מיליארד דולר עבור הדלק אזל כבר בספטמבר 2007, וציין כי הממשלה טרם הגישה למג'לס בקשה לתוספת תקציב בנושא.

אלף (איראן), 30.1.08; אפתאב-י יזד, אפתאב (איראן), 2.2.08

 

מרחיבים את ההפרדה המגדרית באיראן 

יומון האינטרנט הרפורמיסטי רוז דיווח כי בנוסף להפרדה המגדרית באוטובוסים, במוניות, בבתי הספר ובפארקים, מקדמת ממשלת אחמדי-נז'אד הפרדה דומה גם בבתי החולים. שלשום (2.2.08), בטקס פתיחת בית חולים מיוחד לנשים בטהראן, אמרה עוזרת הנשיא לענייני נשים, זהרה טביב זאדה, כי מעתה תוכלנה "נשים לקבל טיפול מרופאות בנחת."

רוז (איראן), 4.2.08

 

ביקורת באיראן: הסיוע הכספי לפלסטינים מוגזם

בראיון ליומון האופוזציוני אעתמאד-י מלי, טען חוסין מרעשי, דובר מפלגת כארגוזאראן, התומכת בהאשמי רפסנג'אני, כי אחמדי-נז'אד לא נבחר הודות להצהרותיו בנושא ישראל והשואה וכי "מזה שנים רווחת בציבור התחושה שאיראן משלמת לשווא כספים לפלסטינים" וטען כי בעיותיה של איראן עם הערבים גדולות יותר מאשר עם עמים אחרים. בתגובה אמר מזכ"ל 'האגודה האיראנית לתמיכה באנתיפאדה הפלסטינית', עלי אכבר מוחתשמי-פור, כי מי שסבור שהסיוע הכספי לפלסטינים גורם אי נחת לציבור באיראן לא מכיר את המהפכה האסלאמית. לדבריו, אין לאיראן בעיה עם האומות הערביות, אלא עם המשטרים הערביים המשתפים פעולה עם ישראל.

אעתמאד-י מלי (איראן), 28.1.08; כיהאן (איראן), 3.2.08

   

מגמות סותרות ביחסים הכלכליים בין איראן לסין

בפגישתו עם השגריר הסיני החדש הצהיר האשמי רפסנג'אני, הנחשב למספר שתיים בהירארכית השלטון באיראן, כי עם העמקת השת"פ הכלכלי בין שתי המדינות, מצפה איראן כי סין תעמוד בלחץ האמריקאי ותימנע משיתוף פעולה עם "האויבים הקולוניאליים." מאידך,  מדיווחים מערביים עולה כי הבנקים הסיניים הודיעו על הקפאת קשריהם המסחריים עם הבנקים ועם מוסדות האשראי האיראנים למשך ארבעה חודשים.

אירנא (איראן), 3.2.08; רוז (איראן), 4.2.08

 

חזבאללה: האירוע בע'ג'ר לא יעבור בשתיקה

בתגובה לאירוע שהיה אתמול בערב (3.2.08) בכפר ע'ג'ר, בו נפגעו מספר לבנונים, כנראה סוחרי סמים, מירי כוחות צה"ל, אמר חוסיין אל-חאג' חסן, חבר הסיעה של חזבאללה בפרלמנט הלבנוני, כי תוקפנות ישראלית זו לא תעבור בשתיקה ולחזבאללה שמורה הזכות להגיב עליה במקום מסוים ובזמן מסוים.

אל-אנתקאד (לבנון), 4.2.08

 

דובר החמאס: להמשיך בדרך הפיגועים

תנועת החמאס קידמה בברכה את הפיגוע שהיה (4.2.08) בדימונה. דוברה, סאמי אבו זוהרי קרא לזרועות הצבאיות הפלסטיניות להמשיך בדרך זאת.

www.palestine-info.info   4.2.08

 

בסיוני: אין הבנות בין חמאס למצרים בנושא המעברים

שגריר מצרים בישראל לשעבר, מחמד בסיוני, המכהן כיום כיו"ר הוועדה לביטחון לאומי במועצת השורא במצרים, הכחיש את טענת החמאס בדבר קיומן של הבנות בין החמאס לבין מצרים בנושא המעברים. לדבריו, זהו נושא הקשור לריבונותה של מצרים והיא תפעל במסגרת הסכם המעברים בלבד.

אל-חיאת (לונדון), 4.2.08 

 

בנות ריאצ' – בקרוב הסרט   

הבמאי האמריקאי, טוד נימס, הודיע כי בכוונתו לצלם סרט המבוסס על ספרה השנוי במחלוקת של הסופרת הסעודית, רג'אא' אל-צאנע, "בנות ריאצ'", וכי הוא מחפש מקורות מימון לסרט בקרב חברות הפקה סעודיות. יצוין כי הספר, המביא את סיפורן של ארבע נערות סעודיות המחפשות אהבה, עורר סערה בסעודיה ובעולם הערבי וכי אזרחים סעודים אף הגישו בזמנו תביעה נגד הסופרת באשמת פגיעה בשמן הטוב של בנות ריאצ'.

www.alarabiya.net, 4.2.08

 

האופוזיציה הסורית בצרפת קוראת לסיוע בינ"ל

ועדת "הצהרת דמשק" בצרפת קראה לאו"ם למנוע את חיסול האופוזיציה והדעה האחרת בסוריה. בשביתת הזדהות עם עצירי האופוזיציה, שהתקיימה בפריז,  קראו השובתים לקהילה הבינ"ל לפעול כדי לשחרר את יו"ר המזכירות הכללית של "הצהרת דמשק", חבר הפרלמנט הסורי לשעבר, ריאצ' סיף, וכדי לאפשר לו לצאת לחו"ל לטיפול במחלת הסרטן. דווח כי סיף נתון במעצרו להשפלות ועינויים ובהם גילוח השיער ושינה על הרצפה.

www.thisissyria.net , 3.2.08