המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מתח כורדי-סוני בשל ביזוי הקוראן בידי כורדים בעיראק ובפזורה
7/5/2010

 

מתח כורדי-סוני בשל ביזוי הקוראן בידי כורדים בעיראק ובנורבגיה

 

בעקבות סדרת התנכלויות לקוראן ולקודשי האסלאם מצד כורדים בחבל כורדיסטן-עיראק ובגולה הכורדית בנורבגיה, גברו לאחרונה הקולות - הכורדים והערבים - המגנים תופעה זו וקוראים למיגורה. כך למשל, האיחוד האסלאמי הכורדי פרסם גילוי דעת בו האשים את המגזין הכורדי "ויראן" כי בגיליון מס' 6 שלו, תקף בצורה בוטה את נביאי האסלאם ופגע בהם. האיחוד קבע כי הפרסומים במגזין הם מתועבים, בלתי מוסריים ועולבים בכל הדתות המונותיאיסטיות - האסלאם, הנצרות והיהדות.[1] 

 

האתר העיראקי  www.iraqirabita.org  האשים גורמים כורדים "ובראשם כוחות הפשמרגה" בניהול "קמפיין מאורגן" נגד  הקוראן וקודשי האסלאם, וציין בסיפוק כי בעקבות מציאת כמה עותקי קוראן קרועים ושרופים בכורדיסטן, "גברו הקולות הטובים" בצפון עיראק השוללים תופעה זו. כדוגמא לכך הביא האתר את השייח' עבד אל-ח'אלק רונאקי, דרשן מסגד רונאקי בארביל, שתבע מנשיא חבל כורדיסטן, מסעוד

ברזאני, שמוצאו כורדי, לפעול בנחישות נגד תוקפי ומעליבי אללה ונביאיו, כשם שתבע בעבר את עלבונם של הפשמרגה.[2]   

 

שתי התייחסויות נוספות ראויות לציון בהקשר זה והן: 

 

א.      פנייתו של נג'ם אל-דין פרג', הידוע בכינוי "מולא קריקאר" (מייסד ארגון הג'יהאד הסלפי הכורדי "אנצאר הג'יהאד" ומפקדו לשעבר, המתגורר מאז 1991 בנורבגיה כפליט  מדיני) אל האומה האסלאמית, שליטיה ואנשי הדת שלה, בה מנה סדרה של התנכלויות לקוראן מצד כורדים בחבל כורדיסטן ובגולה הכורדית בנורבגיה, וקרא להם פעול לאלתר ובנחישות, נגד תופעה זו, בטרם תהפוך לנוהג שכיח.  

ב.      קריאתו של השיח' עבד אל-מונעים מוצטפא חלימה, הידוע בכינוי "אבו בציר אל-טרטוסי" (אדיאולוג בכיר של הזרם הסלפי-הג'יהאדי), לכורדים בכלל ולכורדים בעיראק ובסוריה בפרט, לשים קץ לביזוי הקוראן בשורותיהם, ולהעדיף את חיק האסלאם על פני אימוץ הקנאות הלאומנית הכורדית. בתוך כך, איים אל-טרטוסי על הכורדים  כי אם ימשיכו לחבור ל"צלבנים" ולכופרים כנגד האסלאם והמוסלמים, תקיא אותם האומה האסלאמית מתוכה ותלחם בהם עד חורמה.

להלן תרגום קטעים משתי התייחסויות אלה:

 

מולא קריקאר: לכורדים בעיראק תכנית להשפלת הקוראן

"אל שליטי האומה האסלאמית ואל כל בניה, אל חכמי הדת, הדרשנים והמנהיגים הקנאים [לאסלאם]:

 

הריני להביא לידיעתכם כי לכורדים בעיראק יש תכנית פעולה סדורה [שנועדה] להשפיל את הקוראן, לזהמו ולשרוף אותו, לאחר שהשלטונות הכורדים בכורדיסטן-עיראק הכשירו לכך את הקרקע מבחינה משפטית...

 

התכנית נחשפה ביום בו נמצא עותק של הקוראן בפח אשפה ציבורי בעיר הדתית חלבג'ה. כאשר חכמי הדת הקנאים [לכבוד האסלאם] נסערו [מכך], נאמר להם כי זהו מעשה של אדם בודד. כעבור כמה שבועות נמצא עותק נוסף של הקוראן בשירותי מסגד "ח'מח'אנה" בעיר אל-סלימאניה ושוב אמרו כי זהו מעשה של אדם בודד. בתחילת השנה הנוכחית נמצאו מספר עותקי קוראן קרועים ומבוזים בפרברי [העיר] ארביל ובפעם השלישית אמרו שזהו מעשה של אדם בודד. אח"כ הפכו הדיבורים על מה שקורה לקוראן ועל ההצטדקויות  [הכורדיות בהקשר זה] מאוסים, מרוב שחזרו ונשנו...

 

הסונים בערים הכורדיות המשיכו להגן על הקוראן, למרות חולשתם, והגישו תביעות ותלונות לשלטונות המוניציפאליים הכורדים, אך ללא הועיל... [אדרבא] הכל הופתעו כאשר שוטר, [לכאורה] שפוי בדעתו, בעיר באואה נור נכנס למסגד במהלך תפילה בציבור וקרע את ספרי הקוראן שהיו בו והמשיך להתגרות [במתפללים] ללא חשש וללא בושה. המתפללים התלוננו נגדו במשטרה והוא נעצר ליומיים ואח"כ שוחרר, [רק] כדי לקרוע את הקוראן שוב, כעבור שבוע ימים בלבד, במסגד אחר בעיר קאלאר, במהלך תפילת הצהריים.

 

ב-14.4.2010, יום השנה למבצע שכונה ע"י המשטר העיראקי [של סדאם חוסיין] "מבצע אל-אנפאל",[3]  תקפו כורדים קטועי [גפיים, כתוצאה ממבצע זה] את הקוראן ובפרט את סורת אל-אנפאל בפומבי, בכלי התקשורת המפלגתיים של שתי המפלגות [הכורדיות] השולטות והפכו את האווירה הכללית לטעונה.

 

בהשפעת אווירה זו, שרף אחד הכורדים הגולים בנורבגיה ב- 22.4.10 את סורת אל-אנפאל והמעשה המביש צולם ושודר ביו-טיוב, לאחר ש[מבצעיו] הציגו עצמם והצטלמו כשהם מתגרים ברגשות המוסלמים באופן גלוי... עוד הגולה [הכורדית] שרויה בתדהמה, והינה כורדי אחר, בעיר אוסלו, שרף למחרת את סורות "אל-נסאא'", "אל-אנפאל", "אל-פתח" ו"אל-נצר" וצילם את פעולתו הנתעבת ופרסם אותה באותו אתר... אח"כ ביצע כורדי שלישי את אותה פעולה וקבוצה [נוספת של גולים כורדים בנורבגיה] כבר החליטה לחזור על פעולה זו.

 

הו הקנאים [לדת האסלאם], העניין רציני, ואין הוא דורש אלא עמידה נחושה ורצינית. הרי קטועי [הגפיים] הללו לא היו עושים מה שעשו, אלא לאחר שחשו כי המוסלמים הכורדים הפכו להיות חלשים שאינם יכולים להגן על עצמם ועל דתם.לפיכך, אנו קוראים לכם להתערב [ולערוך] קמפיין של גינוי והוקעה [של תופעה זו] ולהשתמש בהשפעתכם כדי ללחוץ על מנהיגי הכורדים ועל ממשלת נורבגיה למנוע מהללו להמשיך בדרכם הרעה ולהעמיד את הנאשמים שבהם לדין, כדי להרתיע את [האחרים], מחשש שפעולה נפשעת זו תהפוך לנוהג שיחזור על עצמו מידי שנה, ביום השנה ל"מבצע אל-אנפאל"."[4]

 

אבו בציר אל-טרטוסי: בלי האסלאם אינכם שווים דבר

"אל הכורדים בכלל , ואל הכורדים בעיראק ובסוריה בפרט:

 

נודע לנו דבר התקפותיכם החוזרות ונשנות נגד הקוראן, ביזויו ושריפתו, לעיניהם ולאוזניהם של כל האנשים ושל מנהיגיכם... כמו כן, אין להתעלם מנאומיכם ומהודעותיכם הלאומניות הגזעניות והעוינות, החוזרות ונשנות, המבוססות על אתיאיזם ועל זריעת פירוד ושיסוי [אחרים] באסלאם ובמוסלמים. שיסיתם את הלאומיות הערבית ולאומים אחרים [נגדנו] ומיקמתם [את עצמכם] בצד הגרוע ביותר של הקנאות הלאומית הכורדית; חברתם [לצד מסוים, או] נטרתם איבה [לצד אחר] בשם הלאומיות הכורדית שלכם; התרועעתם עם השטן  מתוך קנאות ללאומיות הכורדית והכרזתם מלחמה על האסלאם, על אנשיו, על תרבותו ועל ההיסטוריה שלו, כדי להגן על הקנאות הלאומית הג'אהלית [קרי, הקדם-אסלאמית] שלכם; חברתם לצלבנים וביקשתם מהם עזרה כנגד האסלאם והמוסלמים וסייעתם להם לפלוש ל[עיראק] ולתקוף את האנשים, מתוך קנאות ללאומיות הכורדית המאוסה שאותה אתם מאמצים כיום.

 

חוליה נוספת בעוינות שאתם רוחשים לאסלאם ולמוסלמים, שעליה אתם מודיעים לנו [מעת לעת], היא התנכלויותיכם הגלויות, החוזרות ונשנות לקוראן, [שיש בהן] כדי לומר לנו ולכל המוסלמים שהבעיה שלכם היא עם הקוראן ועם האסלאם ולא עם הלאומיות הערבית כפי שאתם טוענים לשווא, ומסתתרים [מאחורי טענה זו].

 

כדי להדוף מעליכם את העוול ואת התוקפנות [מהם סבלתם] הגנתם על עוול, תוקפנות וכפירה חמורים יותר, אשר השכיחו מאיתנו את העוול שנגרם לכם. הבערתם בלב האומה [האסלאמית] עוינות שיקשה על הדורות הבאים לשכוח אותה.

 

הו הכורדים, באמצעות האסלאם הייתם, עודכם, ותמשיכו להיות, אחינו, ואם נמצא ביניכם מי שיחדש באומה [האסלאמית] את הדרך, את הגבורה ואת הג'יהאד של צלאח אל-דין אל-איובי [הכורדי] המוסלמי, לא נהסס להציבו מעלינו כאדון וכמפקד ולשמש לו כחיילים וכעוזרים.[5]

 

אולם, אם תכריזו בגלוי על קנאות כורדית, תחברו באמצעותה לכפירה ולכופרים, תגלו עוינות כלפי האסלאם והמוסלמים, תשתתפו במלחמה נגדם לצד אויבי האומה [האסאלמית] ותתמכו באתיאיזם ובקומוניזם כנגד האמונה והמונותיאיזם, אני אומר לכם בפירוש - ולא תמצאו מוסלמי שיחלוק על דבריי אלה – כי אין לכם קיום בתוכנו, ולעולם לא תשיגו מהמוסלמים, על כל עדותיהם ולאומיהם, דבר זולת מלחמה, איבה ושנאה.

 

אם תחליטו לצאת מהאומה [האסאלמית ולפעול] נגדה, לא תזכו עוד לחיים שלווים, [שכן] אתם עתידים להיכנס למאבקים ולמלחמות מטורפות עם בני האומה [האסלאמית] ועתידים לקלל את העריצים מביניכם שגרמו לכך.

 

ללא האסלאם, אינכם שווים דבר, [כמוכם] כמו ילד נכה המתנער מאמו ומאביו, כעלה יבש ורקוב הנופל מעץ ששורשיו נעוצים בעומק האדמה ובעומק ההיסטוריה וענפיו בשמיים.

 

אללה יודע שזוהי תוצאה שאיננו מעוניינים בה עבורכם, אדרבא, אנו שואפים לכך שתהיו בני משפחתם, אהוביהם ואחיהם של למעלה ממיליארד וחצי מוסלמים. על חכמיכם לקבל החלטה ולהיטיב לבחור, ולגלות את השקר של הרשעים שביניכם אשר רוצים להפוך אתכם בעולם הזה לחומר הדלק של אש מלחמות שאתם ואנחנו לא זקוקים להן, ולאחר מכן, בעולם הבא, [הם רוצים להפוך אתכם] לחומר הדלק של אש הגיהינום שהיא חזקה וגרועה יותר [מאש המלחמות]." [6]   

 


[3] במסגרת פעולות טבח וגירוש שביצעו כוחותיו של סדאם חוסיין נגד האוכלוסיה הכורדית בצפון עיראק, בין מרץ 1987 לאפריל 1989 הוכרז על מבצע "אל-אנפאל" למיגור המרידות הכורדיות בצפון עיראק, שכלל טבח בנשק כימי של אלפי כורדים בעיר חלבג'ה באפריל 1987. "אל-אנפאל" הוא שמה של סורה מס' 8 בקוראן, שפרושו "השלל".

[5] כאן מוסיף טרטוסי בהערת שוליים: "...יש לי אחים ואהובים מקרב הכורדים אשר עדיין מקיימים את הברית ואת הנאמנות לאללה, לשליחו ולמאמינים. הללו הם [חלק] מאיתנו ואנחנו מהם ודבריי לעיל בוודאי אינם מכוונים אליהם".