המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 3.5.2010
3/5/2010


מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 3.5.2010

 

בתקציר: קמפיין באיראן להשבת איחוד האמירויות הערביות לריבונותה * אל-וטן: חזבאללה יגיב בדרך לא קונבנציונאלית על מתקפה ישראלית * מקורות ערביים: ההצעה האמריקאית להסדר הקבע דומה להצעתו של קלינטון * הקלות באמברגו האמריקאי על סוריה * יומון סורי ממסדי: ישראל היא דרקולה

 

כיהאן: איראן תדרוש תאריך יעד לפרוז המעצמות מנשקן הגרעיני

היומון כיהאן דיווח כי נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, יציע בוועידת ה-NPT בניו יורק (3.5.10) לקבוע תאריך יעד לפרוז חמשת המעצמות מנשקן הגרעיני. כן תציע איראן לפרז את המזה"ת מנשק גרעיני, ולכלול סעיף באמנה המחייב מדינות בעלות טכנולוגיה גרעינית להציגה ליתר המדינות. דיפלומטים איראניים מסרו ליומון כי איראן תפעל למנוע מארה"ב לכפות את השקפותיה על שאר משתתפות הוועידה.

כיהאן (איראן), 3.5.10

 

קמפיין באיראן להשבת איחוד האמירויות הערביות לריבונות איראן

האתר האיראני שפאף דיווח על כוונה במדינה לצאת בקמפיין '9 מליון חתימות' להשבת איחוד האמירויות הערביות (מחוז ג'לפאוה בפרסית) לריבונותה של איראן. לדברי מובילי המהלך, שאה פאהלוי לא הוסמך ע"י העם לוותר בשעתו על האדמה האיראנית שעליה הוקמה מדינת האמירויות. הקמפיין, שנועד להשיג מספר חתימות כפול ממספר תושבי האמירויות, הוא תגובה לדרישת האמירויות לריבונות על איי המריבה במפרץ הפרסי - אבו מוסא, טנב הגדול וטנב הקטן. האתר עסר-י איראן איים כי איראן תפעיל נשק נגד האמירויות אם זו לא תיסוג מדרישותיה. נמסר כי המג'לס האיראני פועל להורדת דרג היחסים בין איראן לאיחוד האמירויות.

פרס טי וי (איראן), 3.5.10; www.shafaf.ir, 2.5.10; עסר-י איראן (איראן), 26.4.10

 

שגריר איראן בגרמניה: הסנקציות לא השפיעו על הסחר עם גרמניה

שגריר איראן בגרמניה, עלי רזא שיח' עטאר, אמר כי הסנקציות שמופעלות ע"י גרמניה נגד איראן הן בגדר סיסמא בלבד ולא השפיעו על היקף הסחר בין שתי המדינות. לדבריו, גרמניה עודנה שותפתה המסחרית הגדולה ביותר של איראן באירופה וקיים בה חשש לאבד את השוק האיראני נוכח המשבר הכלכלי העולמי.

אירנא (איראן), 3.5.10

 

אחמדי-נז'אד נושא מסר השלום לוועידת ה-NPT

רוז (איראן), 3.5.10 / ניק-אהאנג כות'ר

 

אל-וטן: חזבאללה יגיב בדרך לא קונבנציונאלית על מתקפה ישראלית

מקורבים לחזבאללה אמרו ליומון הכוויתי אל-וטן כי הארגון יגיב בדרך בלתי קונבנציונאלית על מתקפה של ישראל וזו תופתע מסוג ומאיכות האמל"ח שיופנה נגדה. עם זאת, הם הדגישו כי הארגון מקפיד שלא לספק לישראל עילה לתקיפה.

אל-וטן (כווית), 1.5.10

 

מקורות ערביים: ההצעה האמריקאית להסדר הקבע דומה להצעתו של קלינטון

ועדת המעקב של היוזמה הערבית השייכת לליע"ר אישרה (1.5.10) קיום מו"מ עקיף בין ישראל לפלסטינים, בניגוד לעמדתה של סוריה. ר"מ קטר ושה"ח שלה, חמד בן ג'אסם, אמר כי המו"מ העקיף אמור להתחיל בקרוב וכי ועדת המעקב לא תעניק ארכה נוספת מעבר לזו המסיימת בעוד חודשיים. מקורות שהשתתפו בפגישה אמרו ליומון אל-שרק אל-אוסט כי ההצעה האמריקאית הנוכחית להסדר הקבע, מזכירה את הצעותיו של נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון שכללו: חילופי שטחים בין ישראל לפלסטינים, פיצוי כספי לפלסטינים בתמורה לויתור על מימוש זכות השיבה לתוך ישראל וחלוקת ירושלים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), אל-וטן (קטר), 2.5.10

 

אל-סיאסה: הרשת האיראנית שנתפסה תכננה פיגועים במפרץ אם תותקף איראן

היומון הכוויתי אל-סיאסה דיווח כי שבעת חברי רשת הריגול האיראנית שנתפסו בכווית הודו כי תכננו לפגוע במתקנים צבאיים כוויתיים ואמריקאיים בכווית ובמדינות נוספות במפרץ, במידה ואיראן תותקף. נמסר כי הרשת מומנה על ידי אנשי עסקים כוויתיים המזוהים עם איראן. דובר משה"ח האיראני, ראמין מהמאן פרסת, הכחיש לערוץ "אל-עאלם" את הדיווח על חשיפת הרשת והממונה על יחסי הציבור במשמרות המהפכה, רמזאן שריפ, טען כי הדיווח הוא מזימה של התקשורת הציונית וגרורותיה באזור ומהווה המשך לדיווח הכוזב על רשת הלבנת ההון האיראנית שנתפסה בבחריין. לדבריו, ידיעות אלה נועדו להטיל דופי במהפכה האסלאמית שעמי האזור הערביים הסוניים נוהים אחריה.

פארס (איראן), אל-סיאסה (כווית), 2.5.10 ; אל-עאלם (איראן), 1.5.10

 

הזרעים הישראלים שזורעת ארה"ב מניבים נאציזם

אל-אקתצאדיה (סעודיה), 28.4.10 / פהד אל-ח'מאיסי

 

עבאס: שולל הכרזה חד-צדדית על מדינה; לא נחזור לאינתיפאדה חמושה

יו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס אמר כי ארה"ב התחייבה למנוע כל פעילות פרובוקטיבית מצד ישראל, דבר שיכשיר את חידוש המו"מ, והדגיש כי הוא שולל הכרזה חד צדדית על מדינה פלסטינית משום שהוא מעוניין בהסכמה בין-לאומית להקמתה, או בהכרה של מועצת הביטחון במדינה כזו. להערכתו, אם ישראל תפסיק את ההתנחלויות ותכיר בהחלטות האו"ם על הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67, אפשר יהיה להגיע להסדר בתוך כמה חודשים. עבאס הוסיף כי הפלסטינים מאמינים במו"מ ובשלום ואינם חושבים לחזור לאלימות או לאינתיפאדה חמושה, אך יממשו את זכותם למאבק עממי בלתי אלים.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 30.4.10

 

הקלות באמברגו האמריקאי על סוריה

מנכ"לית חברת התעופה הסורית, ר'ידאא' עבד אל-לטיף, אמרה שארה"ב אישרה לחברת "לופטהנזה טכניק" לשפץ את המנועים של מטוסי האירבאס 320 והבואינג 747 של חברת התעופה הסורית. יצוין כי מדובר בהקלה באמברגו האמריקאי על סוריה, אך עדיין חל איסור על מכירת מטוסים אירבאס חדשים.

www.alwatanonline.com, 2.5.10     

 

יומון סורי ממסדי: ישראל היא דרקולה

מאמר מערכת של היומון הסורי הממסדי תשרין, תאר את ישראל כדרקולה הניזונה מדמם ומאיבריהם של ילדים ואזרחים.

תשרין (סוריה), 2.5.10  

 

סטודנטים באונ' טהראן נגד אחמדי-נז'אד: "מוות לדיקטטור"

מאות סטודנטים באונ' טהראן הפגינו (1.5.10) נגד הנשיא אחמדי-נז'אד שבא במפתיע לאוניברסיטה, קראו סיסמאות "מוות לממשלה המרמה את העם", "מוות לדיקטטור", "הניצחון מן האל והוא קרוב", והביעו תמיכה במנהיגי תנועת המחאה, מיר חוסוי מוסוי ומהדי כרובי. אתר תנועת הסטודנטים טען כי יכולתה של התנועה לארגן הפגנה בהתראה קצרה מעידה על עוצמתה.

www.rahesabz.net, www.daneshjoonews.com, 1.5.10

 

 

בחריין: איראן נותנת הקלות למבריחי סמים לשטחנו

בנאום בכנס בינ"ל למאבק בסמים שהתקיים בסעודיה, טען (29.4.10) מנהל מנגנון המאבק בסמים של בחריין, מובארכ בן עבדאללה אל-מרי, כי איראן מקלה על מבריחי סמים לחדור משטחה לתחומי בחריין  וסעודיה ומתחמקת מאחריותה למעשה בתירוצים מופרכים. לדבריו, שישה מבריחי סמים איראניים נתפסו בבחריין מתחילת השנה ובחקירתם הצביעו על הקלות שיש להם מצד הגורמים הרשמיים באיראן. נציגי איראן השתתפו בכנס, אך הם נעדרו מן האולם בעת נאומו של אל-מרי.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 30.4.10

 

נשים סעודיות משבחות את המלך הפועל לקידומן

הכנס השנתי של "השיח הלאומי" בסעודיה שנערך ע"י "מרכז המלך עבד אל-עזיז לשיח הלאומי", התקיים לאחרונה בעיר נג'ראן בהשתתפות 32 נשים ודן בקשר בין החברה למוסדות הבריאות. בתום הכנס נפגשו המשתתפות עם המלך הסעודי (בתמונה למטה, משמאל) ושיבחוהו על קידום מעמד האישה במדינה.

אל-וטן (סעודיה); אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 30.4.10