המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 29.4.2010
29/4/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 29.4.2010

 

בתקציר: אל-ספיר: סוריה מארחת שיחות ישירות בין איראן לצרפת * סעד אל-חרירי: נסרב לפיקוח בינ"ל בגבול סוריה-לבנון * פסוקי קוראן המעודדים ג'יהאד יוצאו מתכניות הלימוד במצרים * בכיר סורי: סוריה ותורכיה שואפת להקים גוש אזורי חדש  * ח'אמנאי: הסנקציות לא ישברו את איראן

 

ח'אמנאי: הסנקציות לא ישברו את איראן

בנאום לרגל יום הפועל באיראן, סקר המנהיג עלי ח'אמנאי, הישגי ארצו בתחום תעשיות החלל, הגרעין והמחקר הגנטי ואמר שאיראן הצליחה לייצר צנטריפוגות מתקדמות מדור שני ושלישי, טילים מתקדמים ונושאי לוויינים. לדבריו, הסנקציות לא ישברו את רוחה של איראן כפי שלא שברו ב-30 השנים האחרונות.

אתר המנהיג (איראן), 28.4.10

 

אל-ספיר: סוריה מארחת שיחות ישירות בין איראן לצרפת

היומון הלבנוני אל-ספיר, המקורב לסוריה, דיווח כי מזה כמה חודשים מארחת סוריה שיחות ישירות בין איראן לצרפת שעוסקות בחילופי עצורים בין שתי המדינות; בתפקידה של איראן באפגניסטן; במצב בעיראק; בתיק הגרעין האיראני ובאיומיה של ישראל לתקוף את מתקני הגרעין של איראן. על פי הדיווח הפגישה האחרונה התקיימה בדמשק לפני כשלושה שבועות בין שליחים של סרקוזי ושל אחמדי-נז'אד ונראה כי בקרוב מאוד צפויה התקדמות שתוביל לשחרור עצורים של שתי המדינות.

אל-ספיר (לבנון), 29.4.10

 

אל-חיאת: דרישה רוסית-אמריקאית לסילוק נשק ביולוגי וכימי ממדינות ערב

ערב ועידת המעקב של אמנת ה-NPT בניו יורק (3-22.5.10), דיווח היומון אל-חיאת כי בכיר במשה"ח הרוסי, אנטולי אנטונוב, העביר לשגרירי מדינות ערב באו"ם מסמך רוסי אמריקאי המתנה את יישום החלטת הוועידה משנת 1995, בדבר פירוז המזה"ת מנשק גרעיני ומנשק להשמדה המונית, בהשגת הסכם שלום ישראלי-ערבי. במסמך יש גם דרישה ממדינות ערב לחתום על כל ההסכמים הבינ"ל בנושא סילוק נשק להשמדה המונית מהאזור ולהעביר את תוכניות הגרעין שלהן לסבא"א, בטרם יבקשו לדון בתיק הגרעין הישראלי. השגרירים הערביים החליטו להקים ועדה שתגבש עמדה לקראת הוועידה.      

אל-חיאת (לונדון), 29.4.10

 אובמה והתקוות הערביות 

אח'באר אל-ח'ליג' (בחריין) 28.4.10 / עבדאללה מחרקי

 

סעד אל-חרירי: נסרב לפיקוח בינ"ל בגבול סוריה-לבנון

בתגובה לפרסומים על כך שארה"ב מקדמת במועה"ב החלטה על הצבת פיקוח בינ"ל בגבול סוריה-לבנון, הדגיש ר"מ לבנון, סעד אל-חרירי, כי ארצו תדחה את הרעיון כיוון שאין לה כל בעיה עם סוריה ויחסיה עימה נמצאים בתהליך שיפור. בתוך כך, דרש חבר סיעת חזבאללה בפרלמנט, חסן פדלאללה, מממשלת לבנון להסביר את הסיבות לסיורה (28.4.10) של משלחת ביטחונית מהלשכה האמריקאית ללוחמה בטרור ומשגרירות ארה"ב בלבנון במעבר הגבול אל-מצנע שבין סוריה ללבנון כדי לבחון את הדרכים לייעול הפיקוח הקיים בו. לדבריו של פדאלללה זו הפרה של ביטחון המדינה ופגיעה בריבונותה.

אל-וטן (קטר), אל-חיאת (לונדון), www.nowlebanon.com, 29.4.10

 

יועץ ח'אמנאי: הבאתי את הצנטריפוגה הראשונה לאיראן ב - 1986-7

בראיון לשבועון האיראני פנג'רה, אמר עלי אכבר ולאיתי, יועצו של מנהיג איראן ח'אמנאי, כי בביקור שערך בפקיסטן כשה"ח האיראני בין השנים 1986-7, הביא עימו לטהראן את מנגנון הצנטריפוגה הראשונה, בלא ידיעת המשטר בפקיסטן. הוא הכחיש כי פגש במדען הגרעין, עבד אל-קדר ח'אן.

פנג'רה (איראן), 22.4.2010  

 

פסוקי קוראן המעודדים ג'יהאד יוצאו מתכניות הלימוד במצרים

מקורות במשרד החינוך המצרי מסרו כי בעצת המופתי של מצרים, ד"ר עלי גומעה, יוצאו מתכניות הלימוד בבתיה"ס כל פסוקי הקוראן הקוראים לג'יהאד והתכניות יתמקדו בחופש נשים, זכויות אדם, עירוב בין המינים ועמדת האסלאם ביחס לאחר. הרקע לצעד הן תלונות על כך שחלק מהתכניות מעודד אלימות וקיצוניות. במקביל הועברו תכניות הלימוד הנוצריות לעיונו של הפטריארך הקופטי, באבא שנודה, ע"מ לבדוק אם גם בהן נדרשים תיקונים. כן הוסכם להוציא לאור ספר לימוד על הערכים המשותפים לכל הדתות המונותיאיסטיות. אחמד גבילי, ראש מפלגת האופוזיציה אל-שעב אל-דימוקראטי, קבל בפני ר"מ מצרים, אחמד נט'יף, כי מקורה של הרוויזיה בלחץ אמריקאי-ישראלי ודרש הבהרות לגבי מטרותיה.

אל-מצריון (מצרים), 29.4.10; אל-גומהוריה (מצרים), 27.4.10

 

בכיר סורי: סוריה ותורכיה שואפת להקים גוש אזורי חדש

עוזרו של סגן נשיא סוריה, חסן תורכמאני, אמר (27.4.10) כי סוריה ותורכיה חותרות להרחבת שתה"פ ביניהן לקראת הקמת גוש אזורי חדש בשם "מזרח תיכון גדול". לדבריו, למרות דמיונו של שם זה לביטוי "מזרח תיכון חדש" של קונדוליסה רייס, הגוש החדש ייבנה על ידי בני האזור ולא ע"י זרים. תורכמאני קרא למדינות הערביות והאסאלמיות להצטרף להסכם שתה"פ האסטרטגי הסורי-תורכי וליצור גוש ערבי-אסלאמי בעל השפעה בינ"ל, שייאבק בניסיונות ההגמוניה על האזור, וזאת כחלק מאסטרטגית "ארבעת הימים" של הנשיא אסד - להקים גוש של מדינות השוכנות לחופי הים התיכון, הים הכספי, הים השחור והמפרץ הפרסי. עוד אמר כי פיתוח היחסים בין מדינות ערב לתורכיה – ירע את יחסיה עם ישראל.

אל-וטן , אל-ת'ורה (סוריה), 28.4.10 

 

יומון איראני: רוסיה אימצה קו אנטי איראני

היומון טהראן-י אמרוז טען כי ביקורו הקרוב של נשיא רוסיה מדבדב בתורכיה נועד לשכנעה לתמוך בסנקציות על איראן וננקט במסגרת העמדה האנטי איראנית שאימצה רוסיה לאחרונה. היומון העריך כי המאמץ הרוסי ייכשל נוכח קשריהן הפוליטיים והכלכליים של תורכיה ואיראן.

טהראן אמרוז (איראן), 28.4.10

 

מחלוקת בין ארה"ב לכווית על שחרור עצורי גואנטנמו

חילוקי דעות נתגלעו בין כווית לארה"ב בנוגע לעצורים הכוויתים בגואנטנמו. הרקע לכך: דרישה של ארה"ב מכווית להטיל מגבלות על העצורים שכבר שוחררו ובהן שלילת דרכוניהם ומעקב מתמיד אחריהם, כתנאי להחזרת האסירים הכוויתים הנותרים לארצם. מקורות דיפלומטיים בכווית אמרו כי עמדתה של ארה"ב מוזרה ומפתיעה וכי כווית מתנגדת להתערבות חיצונית בענייניה הפנימיים. המקורות הוסיפו כי המחלוקת תידון בשבוע הבא, בביקורו של שר החוץ הכוויתי, השיח' מחמד אל-צבאח, בוושינגטון.

אל-ג'רידה (כווית); אל-ראי (כווית), 28.04.10

 

ישראל, ארה"ב, פת"ח וחמאס פוגעים בשלום

אל-וטן (קטר), 26.4.10 / אילי צליבא

 

אתר איראני: ארה"ב תחולל רעידת אדמה באיראן כדי להסיט העולם נגדה

אתר האינטרנט האיראני חקיקת-ניוז, המזוהה עם תומכי הנשיא אחמדי-נז'אד, טען כי ארה"ב עלולה לחולל רעידת אדמה בטהראן באמצעות נשק אקלימי מתוחכם היוצר תופעות טבע בנקודות מוגדרות (HAARP), כדי להעליל על איראן כי ביצעה ניסוי גרעיני תת קרקעי באתר לויזאן (צפון טהראן) וכדי להסית את דעת הקהל העולמית נגדה.

חקיקת ניוז (איראן), 25.4.10

 

איראן: המשטר מונע תפילות ציבוריות של הסונים

היומון אל-שרק אל-אוסט דיווח מפי מקורות סוניים בטהראן כי המשטר האיראני החליט (27.4.10) לאסור על האזרחים הסונים לקיים תפילות ציבוריות באוניברסיטאות בטהראן ובערים נוספות, במחנות הצבא ותפילות יום שישי בבתים פרטיים. בתגובה פנה בכיר אנשי הדת הסונים באיראן, השיח' עבד אל-חמיד זהי, למנהיג איראן ח'אמנאי וקבל על דיכוי חופש הפולחן של הסונים במדינה.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 28.4.10 Abdol Hamid Zehi

 

שה"ח ברזיל: פועלים עם תורכיה למנוע סנקציות על איראן

שה"ח הברזילאי, סלסו אמורים, אמר לסו"י האיראנית פארס כי ברזיל ותורכיה פועלות יחדיו למציאת דרך שתמנע סנקציות על טהראן. לדבריו, תמיכתה של ברזיל בתכנית הגרעין של איראן היא "עמדה עקרונית."

פארס (איראן), 26.4.10

 

בכיר איראני: ישראל ובסיסי צרפת וארה"ב יושמדו בתגובה למתקפה גרעינית ישראלית

יועצו של יו"ר המג'לס האיראני, חוסין שיח' אל-אסלאם, אמר בתגובה לדברי נשיא צרפת סרקוזי, אודות תקיפה ישראלית אפשרית, כי מתקפה גרעינית ישראלית על איראן, תביא למחיקת המשטר הציוני בירי של עשרות אלפי טילים וכי בסיסי ארה"ב וצרפת וצייהן יושמדו, כיוון שמתקפה ישראלית כזאת תהיה רק באישור ארה"ב ובהסכמה בשתיקה של צרפת.

איסנא (איראן), 26.4.10

 

הסנקציות הבינ"ל רק מחזקות את חתירתה של איראן לכוח גרעיני

אל-חיאת (לונדון), 26.4.10 / חביב חדאד