המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 26.4.2010
26/4/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 26.4.2010

 

בתקציר: יומון איראני: אבו אל-ר'יט: מצרים תתמוך בסוריה ובלבנון אם תותקפנה ע"י ישראל *  אל-סיאסה: מגעים ליישוב פליטים פלסטינים מלבנון בברזיל וונצואלה * אל-קדס אל-ערבי: אובמה ביקש מעבאס להסיר הדרישה להפסקת הבנייה בי-ם * ארה"ב כופה דיקטטורה חילונית בעיראק

 

אל-קדס אל-ערבי: אובמה ביקש מעבאס להסיר הדרישה להפסקת הבנייה בי-ם

היומון אל-קדס אל-ערבי דיווח מפי מקורות פלסטינים כי השליח האמריקאי, ג'ורג' מיטשל, העביר ליו"ר הרש"פ, מחמוד עבאס, בקשה מהנשיא אובמה להסכים למו"מ עקיף עם ישראל ולסלק את הדרישה להפסקת הבניה במז' ירושלים בתמורה להתחייבות אמריקאית לקידום הקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל. לדברי המקורות, עבאס התנה את הסכמתו באישור ועדת המעקב הערבית הצפויה  להתכנס ב-1.5.10. מיטשל אמרר לאתר www.elaph.com  כי הוא מצפה שסעודיה תתרום לקידום תהליך השלום.

אל-קדס אל-ערבי (לונדון), 26.4.10; www.elaph.com24.4.10,

 

אבו אל-ר'יט: מצרים תתמוך בסוריה ובלבנון אם תותקפנה ע"י ישראל

שה"ח המצרי, אחמד אבו אל-ר'יט, הגדיר בביקורו בלבנון (24.4.10) את טענת ישראל כי סוריה העבירה טילי סקאד לחזבאללה "שקר גדול" והבהיר כי במידה וישראל תתקוף את לבנון וסוריה, מצרים תעמוד לצד שתי המדינות. הוא אף הכחיש שהוא מביא עימו מסרים מישראל, אותה הגדיר "אויב", ללבנון בעניין טילי הסקאד. בנוגע לפגישה צפויה בין מובארכ לאסד, אמר אבו אל-ר'יט כי טרם נקבע מועד לפגישה, אך הדגיש כי אסד תמיד יתקבל בברכה במצרים.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 25.4.10   

 

אל-ראי: סוריה תגיב בנשק לא קונוונציונלי על שימוש ישראלי בנשק כזה 

בתגובה לאיומי ישראל להחזיר את סוריה לתקופת האבן אם תותקף ע"י חזבאללה, אמרו מקורבים להנהגה הסורית ליומון אל-ראי, שסוריה מכינה לישראל הפתעות והיא תיאלץ להילחם בו זמנית בזירה הלבנונית והסורית. לדברי היומון סוריה יכולה לשגר 60 טילים בליסטיים ו-600 טילים טקטיים ביום ובכוונתה להטיל על ישראל מצור ימי ולהשתמש בטילי קרקע-ים. היומון הזהיר שסוריה לא תהסס להגיב בנשק לא קונוונציונאלי על שימוש ישראלי בנשק כזה.

אל-ראי (כווית), 24.4.10

 

אל-סיאסה: מגעים ליישוב פליטים פלסטינים מלבנון בברזיל וונצואלה

היומון אל-סיאסה דיווח כי מאז דצמבר 2009 מקיימים גורמים לבנוניים בעלי השפעה בברזיל וונצואלה מגעים עם נשיאי שתי המדינות כדי שיסכימו ליישב בארצותיהם כרבע מיליון פליטים פלסטינים מלבנון.  פוליטיקאי ברזילאי ממוצא לבנוני אמר ליומון, כי המגעים מתנהלים בעידודם של בכירים לבנונים וחלק ממדינות ערב וכי ייתכן ושני הנשיאים "כבר שוכנעו לקלוט את הפליטים". עוד טען כי מצרים ולוב הסכימו לקלוט כ-150,000 פליטים פלסטינים בערים שייבנו בגבול ביניהן.

אל-סיאסה (כווית), 24.4.10  

 

מצב הנשים בסעודיה

אל-וטן (סעודיה), 26.4.10/ מוחמד מסעוד

 

יומון איראני: ארה"ב כופה דיקטטורה חילונית בעיראק

היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי טען כי ארה"ב מבקשת להמליך את בעלי בריתה החילונים בעיראק, נורי אל-מאלכי כנשיא ואיאד עלאוי כר"מ כדי לבסס דיקטטורה חילונית בחסותה האימפריאליסטית. היומון קרא לשיעים להתנגד למזימה זו והאשים את האמריקאים ואת עלאוי  באחריות לפיגועים האחרונים.

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 26.4.10

 

דובר משה"ח האיראני: העצורים האמריקאים במצב טוב

דובר משה"ח האיראני, ראמין מהמאן-פרסת, אמר כי תנאי מעצרם של שלושת האמריקאים, העצורים באיראן מזה תשעה חודשים, טובים יותר מן התנאים בהם מחזיקה ארה"ב את עציריה האיראניים. שלושת העצורים נכנסו בטעות לשטח איראן ביולי 2009.

פארס (איראן), 25.4.10

 

כיהאן: על ארה"ב להכיר בהקדם באיראן גרעינית

היומון האיראני כיהאן, המקורב למנהיג עלי ח'אמנאי, טען כי עדיף לארה"ב להקדים ולהכיר באיראן גרעינית כיוון שהזמן פועל לרעתה של ארה"ב בהתנהלותה מול איראן. לדברי היומון מתמקדת וושינגטון עתה בהגברת כושר ההרתעה מול איראן מכיוון שאין ביכולה לבלום את היתגרענותה.

כיהאן (איראן), 25.4.10

 

בכירי משמרות המהפכה: הסנקציות עלינו "מגוחכות"

ראש המחלקה המדינית במשמרות המהפכה, ידאללה ג'ואני, אמר כי למשמרות יכולת למלא בקלות את מקומן של חברות הנפט המערביות 'של' ו'טוטאל' בתחום האנרגיה ולפיכך סנקציות עליהן הן "מגוחכות". הוא התגאה בכך שהמשמרות מוכרים כיום ככוח חמישי בעולם במלחמת רשתות האינטרנט. בכיר במשמרות, מסעוד ג'זאירי, הזהיר שתגובת איראן תגרום לתוקפיה להצטער על מעשיהם.

אילנא (איראן), 24-5.4.10

 

פגישה בין נציג אמריקאי לבין איש חמאס 

בפגישה ברמאללה בין שר האוצר בממשלת החמאס לשעבר, עמר עבד אל-ראזק, לבין סגן הקונסול האמריקאי בירושלים, מתיוס, אמר הנציג האמריקני כי ארה"ב אינה שוללת פיוס בין פת"ח לחמאס, בתנאי שחמאס תקבל את תנאי הקוורטט.

אל-מסתקבל (לבנון), 24.4.10

 

מותכי: אמריקאים טענו שהאיום הגרעיני של אובמה - מקורו בטעות תרגום 
שה"ח האיראני, מנוצ'הר מותכי, המנהל מגעים בווינה בעניין הסנקציות על איראן, אמר כי אישים אמריקאים טענו כי האיום שהשמיע אובמה לגבי שימוש בנשק גרעיני נגד איראן מקורו בטעות בתרגום דברי אובמה ובהעברתם. לדבריו, איראן תקדם בברכה כל הודאה אמריקאית רשמית בטעות זאת.

פארס (איראן), 25.4.10

 

נוכחות קטרית בתמרון הימי האיראני

מפקד חה"א של משה"מ אמר כי בתמרון הימי שקיימו משמרות המהפכה במפרץ השתתפו מל"טים חומקי מכ"מ בעלי יכולת הפצצה, שיוכנסו בקרוב לשימוש מבצעי ומערכות חדשות לאיכון האויב. בתמרון גם נורו טילי ים מתקדמים. נציגו של עלי ח'אמנאי במשה"מ, מוג'תבא זולנור, אמר כי התרגיל נועד להעביר מסר של שלום למדינות השכנות. ראש המשלחת הצבאית הקטרית, עבד אל-רחים אבראהים אל-ג'נאחי, שנכח בתמרון כמשקיף, אמר כי קטר רוצה להיעזר בניסיונה הצבאי של איראן ולקיים עימה תמרונים משותפים.

פארס (איראן), 25.4.10; פרס טי וי, פארס, אירנא (איראן), 24.4.10; אל-עאלם (איראן), 23.4.10

   

   פארס (איראן), 22.4.10