המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 23.4.2010
23/4/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 23.4.2010

 

בתקציר: בכיר לבנוני: בידי חזבאללה נשק מתקדם יותר מטילי סקאד *  דיווחים סותרים על פסגה סורית-סעודית-מצרית * אסד לאחמדי-נז'אד: מחויבים לאיראן * חזבאללה: מהימנות האו"ם מוטלת בספק * עיתונאי לבנוני: מתיחות בין הציר הערבי המתון לציר ההתנגדות * אל-חיאת: טילי s-300 מרוסיה לסוריה

 

אל-חיאת: רוסיה סיפקה טילי s-300 לסוריה

היומון אל-חיאת דיווח מפי מקור רוסי כי נשיא רוסיה, ולדימר מדבדב, יבוא לסוריה ב-11.5.10 כדי לדון בקידום שתה"פ בין המדינות בכמה תחומים ובהם התחום הצבאי. לדברי היומון, בהתאם לחוזים שנחתמו בין המדינות, סיפקה רוסיה לסוריה מערכות טילים מדגם  s-300 ואסכנדר ובין הצדדים מתקיימים מגעים על אספקת דגמים חדשים של מטוסי מיג ומערכות הגנה אוויריות.

אל-חיאת (לונדון), 23.4.10

 

אל-סיאסה: כוננות מלאה בסוריה ובחזבאללה

היומון האנטי סורי אל-סיאסה דיווח על כוננות כללית בצבא סוריה בכל רחבי המדינה וכן בקרב לוחמי חזבאללה בדר"ל, בבקאע ובצ'אחיה, בשל חשש מפני מתקפה ישראלית על רקע טענות אודות העברת טילי סקאד מסוריה לחזבאללה.

אל-סיאסה (כווית), 22.4.10     

 

בכיר לבנוני: בידי חזבאללה נשק מתקדם יותר מטילי סקאד

השר הלבנוני לשעבר, ויאם והאב, אמר בסוריה כי חזבאללה השלים את בניית הארסנל שלו כבר לפני שנתיים והיום הוא אינו זקוק עוד לנשק מסוריה או מכל מדינה אחרת. לדבריו, לחזבאללה יש נשק מודרני וטוב יותר מטילי הסקאד ה"ישנים" והוא לא יהסס לתקוף כל מקום בישראל אם זו תתקוף את לבנון או סוריה. עוד אמר כי סוריה לא מתביישת בתמיכתה בהתנגדות ואסד אמר זאת לבכירים רבים בעולם.

אל-מסתקבל (לבנון), 22.4.10

 

חזבאללה: מהימנותו של האו"ם מוטלת בספק

בדו"ח שפרסם (20.4.10) שליחו של מזכ"ל האו"ם, טרי רוד לארסן, על ההתקדמות ביישום החלטה 1559, הוא קבע כי חזבאללה הוא מיליציה שממשיכה להתחמש ולהוות איום על לבנון. בתגובה תקף חזבאללה את לארסן בחריפות וטען כי ישראל היא המקור העיקרי למידע שלו ולכן יש לפקפק במהימנותם של הארגונים הבינ"ל. חבר סיעת חזבאללה, נואר אל-סאחלי, טען כי לארסן מקבל הוראות מישראל ומשרת את האינטרסים שלה והביע צער על כך שהאו"ם אינו נוהג בצדק.

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 22.4.10; www.moqawama.org , 21.4.10; www.nowlebanon.com, 20.4.10

 

"דגל חדש לישראל"

 

ג'ואן (איראן), 22.4.10 /  מית'ם מוחמד חסני

 

אסד לאחמדי-נז'אד: מחויבים לאיראן

בשיחה טלפונית (21.4.10) בין נשיאי איראן וסוריה, הדגיש אסד את מחויבות ארצו לתמוך באיראן בזירה המדינית והביע תמיכה בזכות איראן לגרעין. הוא מתח ביקורת על מדינות ערביות שפועלות נגד איראן, ומתעלמות מישראל. אחמדי-נז'אד קרא לפעול לחייב את ישראל להתפרק מנשקה הגרעיני.

פארס (איראן), 21.4.10

 

דיווחים סותרים אודות פסגה סורית-סעודית-מצרית

על רקע הפשרת המתיחות הארוכה בין סוריה למצרים, מתרבים הדיווחים בעיתונות הערבית על ביקור קרוב של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, במצרים ועל פסגה סורית-סעודית-מצרית. היומון הסורי אל-וטן מסר ששתי המדינות הכחישו פרסומים אלה ואילו מקור מצרי העריך באוזני היומון הסעודי אל-מדינה כי סוריה נסוגה מן הביקור בלא שהסביר את הסיבה.

אל-וטן (סוריה), אל-מדינה (סעודיה), 22.4.2010;  www.alwatanonline.com , 21.4.10

 

אל-נהאר: ארה"ב קראה למנהיגי לבנון לא להסתיר מידע אודות טילי הסקאד

היומון אל-נהאר דיווח כי שגרירת ארה"ב בלבנון, מישל סיסון, דרשה מהנשיא סוליאמן, ומראש הממשלה אל-חרירי בפגישותיה עימם, לבל יסתירו מידע על העברת טילי סקאד מסוריה לחזבאללה, והזהירה שארה"ב תתייחס בחומרה למסירה של טילים כאלה היות ומדובר בסכנה לביטחונה של ישראל ולריבונותה של לבנון.

אל-נהאר (לבנון), 22.4.10

 

שיירת הסיוע לעזה בהשתתפות מנהיגיהם של ערביי ישראל

בשיירת ספינות הסיוע, שצפויה לצאת ממספר מדינות אירופאיות לרצועת עזה בחודש הבא, תשתתף משלחת של ערביי ישראל ובה יו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, מוחמד זידאן, מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, השיח' ראא'ד צלאח וחברי הכנסת מוחמד ברכה, ג'מאל זחאלקה ואבראהים צרצור. בשיחה עם האתר אל-ג'זירה גינה זידאן את השימוש במצור במטרה להכניע פוליטית את חמאס והבהיר כי ערביי ישראלים עושים הכל כדי לסייע לעזה ולהסיר מעליה את המצור.

www.aljazeera.net, 21.4.10

 

עיתונאי לבנוני: מתיחות קשה בין הציר הערבי המתון לציר ההתנגדות

אבראהים אל-אמין, יו"ר מועצת המנהלים של היומון הלבנוני הפרו-סורי אל-אח'באר, תקף במאמרו את סעודיה, מצרים, ירדן והרש"פ והאשימם בקשירת קשר עם ישראל נגד "כוחות ההתנגדות" באזור. לדבריו, כוחות ההתנגדות הגבירו לאחרונה את הכוננות שלהם בכל החזיתות ואף החלו לגבש תכניות פעולה שיאלצו את ישראל לחתום על הסכם שיוביל לשחרור רוב האסירים מבתי הכלא שלה.

אל-אח'באר (לבנון), 22.4.10

 

סגן נשיא איראן: הנפט – מתנה אלוהית למוסלמים

מוחמד רזא רחימי, סגנו של נשיא איראן, אחמדי-נז'אד, אמר בפתיחת תערוכת הנפט, הגז והתעשיה הפטרו-כימית בטהראן כי העובדה שמרבית עתודות הנפט בעולם מרוכזות באיראן, בעיראק ובערב הסעודית היא הוכחה שהאל העניק את הנצחון למוסלמים בדמות הנפט.

אילנא (איראן), 22.4.10

 

עיראק: 2 בכירי אל-קאעידה חוסלו, עשרות עוד נותרו 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 21.4.10 / אמג'ד רסמי