המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 21.4.2010
21/4/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 21.4.2010

 

בתקציר: סעד אל-חרירי: זכות שיבה לפלסטינים למדינה משלהם *  רחוב ברמאללה ע"ש אבו-ג'יהאד; קריאה להנציח את כל השהידים * בכיר רוסי: דחינו הצעה סעודית לביטול עיסקת הטילים עם איראן * ירדן יוזמת שיקום בתי"ס במזרח ירושלים * ד"ר כבוד לר"מ תורכיה מהאוניברסיטה האסלאמית בעזה

 

משעל: נשבה חיילים נוספים, לא נכיר בישראל

לרגל שבוע האסיר הפלסטיני הבטיח יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, ח'אלד משעל, כי תנועתו תשבה עוד חיילים ישראלים כדי להחליפם באסירים פלסטינים. לדבריו, הוא דחה הצעות של מנהיגים ערבים לקבל את תנאי הקוורטט, בראשם הכרה בישראל תמורת קבלת השינויים שדורשת חמאס במסמך הפיוס הפלסטיני, והדגיש כי חמאס לא תכיר בישראל גם אם פירוש הדבר התארכות המצור והגברת הסנקציות.

www.palestine-info.info, 19.4.10

 

סעד אל-חרירי: זכות שיבה לפלסטינים למדינה משלהם

ר"מ לבנון, סעד אל-חרירי, אמר במסיבת עיתונאים משותפת עם ר"מ איטליה, סילביו ברלוסקוני, כי יש היום הזדמנות אמיתית להגיע לשלום אזורי "שיתבסס על הזכות של הפלסטינים לחזור למדינה משלהם שבירתה ירושלים ועל נסיגה ישראלית מהגולן ומחוות שבעא". יצוין כי דברים דומים שאמר לאחרונה רה"מ הפלסטינית, סלאם פיאד, עוררו סערה תקשורתית תוך האשמתו בוויתור על זכות השיבה.

אל-מסתקבל (לבנון), 21.4.10

 

אל-סיאסה: אנשי חזבאללה וקצינים סורים בחנו את מערכי ההגנה של סוריה

היומון האנטי- סורי אל-סיאסה דיווח כי לאחרונה סיירו במשותף פעילים של חזבאללה וקצינים סורים לאורך הגבול בין סוריה ללבנון במחוז הבקאע ובחנו את מערכי ההגנה הסוריים למקרה של מלחמה. עפ"י הדיווח, פעילי חזבאללה והקצינים הסורים לבשו בגדים אזרחיים והתחזו למודדי קרקע ומתכנני כבישים.

אל-סיאסה (כווית), 20.4.10

 

רחוב ברמאללה ע"ש אבו-ג'יהאד; קריאה להנציח את כל השהידים

בטקס קריאת רחוב ברמאללה על שמו של ח'ליל אל-וזיר (אבו ג'יהאד), מראשי הפת"ח, אמר מזכ"ל נשיאות הרש"פ אל-טיב עבד אל-רחים כי לאל-וזיר היה הכבוד להיות אחד מאבות רעיון המאבק המזוין הפלסטיני לצד ערפאת ומנהיגי פת"ח נוספים. אלמנתו של אבו ג'יהאד, אנתצאר אל-וזיר, קראה להנצחת כל השהידים שהקריבו עצמם למען מולדתם ועקרונותיהם, כולל מייסד החמאס השיח' אחמד יאסין.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 21.4.10

 

איש מחקר רוסי: דחינו הצעה סעודית לביטול עיסקת הטילים עם איראן

בראיון לאתר האיראני עסר-י איראן, אמר רג'ב ספארוב, ראש המרכז לחקר איראן המודרנית ברוסיה, כי ארצו דחתה לאחרונה הצעה מסעודיה לרכישת נשק בשווי 7 מיליארד דולר בתמורה לביטול עסקת האס-300 עם איראן. לדבריו, העיכוב במסירת הטילים נובע מסיבות טקטיות ולא אסטרטגיות.

עסר-י איראן (איראן), 20.4.10

 

הר הגעש האיסלנדי משתק את אירופה... והערבי משתק את השלום

אל-בלד (לבנון), 19.4.10 / סתאפר ג'ברא  

 

משה"ח הסורי הזהיר מפני פגיעה ביחסי ארה"ב-סוריה 

שה"ח הסורי, וליד אל-מועלם, הביע צער על כך שארה"ב קיבלה את טענת ישראל בדבר העברת טילי סקאד מסוריה לחזבאללה והזהיר מפני התעלמות ממניעיה של ישראל. בושרא כנפאני, בכירה במשה"ח הסורי, אמרה כי עמדת ארה"ב פוגעת באמון בין סוריה וארה"ב. היומון אל-דאר דיווח כי בכוונת מצרים לשלוח לסוריה משלחת ביטחונית בכירה לדיון בהתפתחויות, בעקבות הדיווחים על העברת טילי סקאד לחזבאללה. קודם לכן, בוועידת הגרעין באיראן, קרא אל-מועלם לכל המדינות החתומות על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, ה- npt, לחדול משת"פ עם ישראל בתחום הגרעין עד שזו תחתום על האמנה ותתיר פיקוח בינ"ל על מתקני הגרעין שלה.

סו"י סאנא (סוריה), 21.4.10, סו"י ואם (האמירויות), 20.4.10, אל-דאר (כווית), 19.4.10; אל-וטן (סוריה), 18.4.10   

 

שה"ח התורכי בטהראן: מוכנים לסייע בנושא הגרעיני

שה"ח התורכי, אחמד דווד אוע'לו, אמר בטהראן כי ארצו מוכנה לסייע לאיראן בנושא הגרעיני ובכל נושא אחר שיידרש; סגן יו"ר ועדת המג'לס לביטחון לאומי, חוסין סובחאני-ניא, אמר כי הנשיא אחמדי-נז'אד ושה"ח מותכי צפויים לבקר בקרוב באוגנדה ובמדינות נוספות החברות במועה"ב כדי לסכל סנקציות חדשות נגד איראן במועצה, בטרם תעבור הנשיאות הזמנית של המועצה לידי לבנון, ב-1.5.10.

 ח'וראסאן (איראן), 22.4.10; אילנא, irib.ir (איראן), 20.4.10

 

שירין עבאדי: למנוע חברותה של איראן במועצה לזכויות אדם של האו"ם

פעילת זכויות האדם האיראנית, שירין עבאדי, זוכת פרס נובל, קראה למזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, לדחות  את בקשתה של ממשלת איראן להצטרף כחברה במועצת זכויות האדם של האו"ם משום שהיא מפרה את זכויות הפרט במדינה ואת אמנות האו"ם עליהן היא חתומה.

סהאם ניוז (איראן), 21.4.10

 

תמרון צבאי איראני במפרץ הפרסי ובמיצרי הורמוז

סגן מפקד משמרות המהפכה, חוסין סלאמי, אמר כי תמרון "הנביא הגדול 5", שיחל (22.4.10) במפרץ הפרסי ובמיצרי הורמוז, יימשך שלושה ימים ויציג את יכולותיה של איראן בהגנה על שטחה ועל אזור המפרץ הפרסי. הוא הזמין את מדינות המפרץ לתמרונים משותפים ואמר כי התמרון אינו מכוון נגדן.

פארס, איסנא (איראן), 21.4.10

 

ירדן יוזמת שיקום בתי ספר במזרח ירושלים

במסיבת עיתונאים משותפת לראניה מלכת ירדן ולראש הממשלה הפלסטינית, סלאם פיאד, הצהירה ראניה על יוזמתה לשקם בתי ספר במזרח ירושלים ולסייע לקידום החינוך.

אל-חיאת אל-ג'דידה (רש"פ), 19.4.10

 

ד"ר כבוד לר"מ תורכיה מהאוניברסיטה האסלאמית בעזה

האוניברסיטה האסלאמית בעזה העניקה תואר דוקטור כבוד לראש ממשלת תורכיה, רג'פ טייפ ארדואן, בעת ביקור נציגיה בלשכתו שבתורכיה, כאות הערכה לתמיכתו בעם הפלסטיני.

www.iugaza.edu.ps 17.4.10

 

 

בנו של חארת' אל-דארי ברשימת הטרור

ירדן כללה את מת'נא חארת' אל-דארי, בנו של מזכ"ל חכמי הדת המוסלמים בעיראק, חארת' אל-דארי, ברשימת פעילי הטרור, עפ"י בקשת מועה"ב של האו"ם. ארה"ב מאשימה את אל-דארי בסיוע לגורמי ההתנגדות בעיראק.

אל-ע'ד (ירדן), 18.4.10

 

עמר מוסא: הליע"ר נמצאת בקשר עם איראן

מזכ"ל הליע"ר, עמר מוסא, אמר כי מאמצי ארה"ב לקדם את תהליך השלום יוגדרו ככישלון אם לא תושג התקדמות עד חודש ספטמבר. לגבי איראן אמר כי הוא מקיים קשרים עימה והוסיף כי נציגיה ביקרו בליע"ר ונציגה, ואא'ל אל-אסד, השתתף בוועידה לפירוק נשק אטומי בטהראן עפ"י הזמנת שה"ח מותכי. 

אל-שרק אל-אוסט (לונדון), 19.4.10

 

בכיר איראני: לחנך את הגיל הרך למסירת נפש

שר הרווחה האיראני, צאדק מחסולי, קרא לחנך את ילדי הגיל הרך לנכונות להפוך לשהידים בהגיעם לגיל 13, ובכך לחקות את חוסיין פהמידה שבגיל זה קשר לגופו חומר נפץ ונשכב (ב-1980) תחת טנק עיראקי.   פהמידה הפך לסמל תרבות השהאדה באיראן ודמותו מונצחת על גבי בולים ושטרות ובסרטים.

אילנא (איראן), 16.4.10

 

שה"ח הלבנוני: זכותנו לשחרר האדמות באמצעות ההתנגדות

טרם צאתו לוועידת הגרעין בטהראן  אמר שר החוץ הלבנוני, עלי אל-שאמי, כי ללבנון יש זכות לפעול לשחרור האדמה הכבושה בכל האמצעים הלגיטימיים, כולל התנגדות ונשק. בביקורו באיראן הביע אל-שאמי תמיכה בתכנית הגרעין האיראנית למטרות שלום והודה לאיראן על תמיכתה בחזבאללה. מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן, סעיד ג'לילי, אמר לשה"ח הלבנוני, כי לבנון מייצגת את סמל ההתנגדות בכל רחבי העולם ואת מדינות ההתנגדות במועצת הביטחון.

אל-מסתקבל (לבנון), 19.4.10;  www.iribnews.ir, , פרס טי וי, 18.4.10; אל-אח'באר, אל-נהאר (לבנון), 17.4.10

 

אחמדי-נז'אד: להשעות את ארה"ב מסבא"א

אחמדי-נז'אד קרא בבוועידת הגרעין בטהראן (17.4.10), להשעות מסבא"א מדינות המחזיקות, מייצרות ומשתמשות בנשק גרעיני ובהן ארה"ב ולהעניק זכות וטו במועה"ב גם למדינות אפריקה, אסיה ואמל"ט.

פרס טיוי,  פרארו (איראן), 17.4.10

 

סעודיה תפתח אנרגיה גרעינית

עבדאללה מלך סעודיה הורה להקים רשות מדעית למחקר ופיתוח אנרגיה גרעינית, ששמה "קריית המלך עבדאללה לאנרגיה אטומית ומתחדשת", ומרכזה בריאד. ה"קריה" תפקח על כל תחום האנרגיה הגרעינית בסעודיה ועל יישום ההסכמים הבינ"ל עליהם חתומה המדינה בתחום זה. היא תהיה כפופה למועצה עליונה שבראשה יעמוד המלך עצמו, ותנוהל בפועל בידי איש מקצוע שיכהן כנשיאה.

Saudi Gazette (סעודיה), 18.4.10

 

הטרוריסטים מאשימים את הכופרים בהרג נשים

 וילדים בעודם שולחים אותם לפיגועי התאבדות

אל-ע'ד (ירדן), 19.4.10 / אבו מחג'וב