המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 16.4.2010
16/4/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 16.4.2010

 

בתקציר:  בכיר במשה"ח האמריקאי: חימוש חזבאללה - סכנה ליציבות האזור * מאמר בשבועון משה"מ למפרציות: הצטרפו להרתעה גרעינית מול ישראל  * עריקאת: עבאס לא נכנע לתכתיבי ארה"ב * יועצו של מובארכ: גמאל מובארכ לא רוצה לרשת את אביו  * בקשה לזימון ביידן לעדות בירדן

 

מאמר בשבועון משה"מ למפרציות: הצטרפו להרתעה גרעינית מול ישראל

מאמר בשבועון משמרות המהפכה האיראניים, צבח-י צאדק, קרא למדינות המפרץ הערביות לשתף פעולה עם תוכנית הגרעין של איראן, כדי לחסן את האזור מפני המשטר הציוני וכדי לבסס מאזן בטחון מול תל-אביב. המאמר קרא למדינות המפרץ לעבור ממצב של עוינות לאיראן למצב של שת"פ עימה, שהוא עדיף על-פני שת"פ עם וושינגטון.

צבח-י צאדק (איראן), 12.4.10

 

בכיר ממשה"ח האמריקאי:  חימוש חזבאללה - סכנה ליציבות האזור

מקור ממשה"ח הסורי דחה את הטענות בדבר העברת טילי "סקאד" לחזבאללה וציין כי האשמות אלה נועדו להגביר את המתח באזור ולהכשיר את הקרקע לתקיפה ישראלית. בכיר במשה"ח האמריקאי אמר ליומון אל-חיאת כי ארה"ב העבירה מסר לשגריר הסורי בארה"ב, עימאד מוצטפא, לפיו העברת נשק לחזבאללה היא בעיה עקרונית וכי חימוש חזבאללה מהווה סכנה ליציבות האזור. קודם לכן כתב יו"ר מועצת המנהלים של היומון הלבנוני אל-אח'באר, אבראהים אל-אמין, המקורב לסוריה ולחזבאללה, במאמרו כי האיומים ששיגרה ישראל לסוריה, לבל תעביר נשק לחזבאללה גרמו לה להאיץ את מאמצי העברת הנשק לארגון ולהדק את התיאום עם איראן וכוחות ההתנגדות.

אל-חיאת (לונדון), 16.4.10; אל-אח'באר (לבנון), 10.4.10, 20.3.10

 

אחמדי-נז'אד קורא לאחווה מלאה עם מדינות המפרץ

נשיא איראן אחמדי-נז'אד קרא בפגישתו עם הנציג המיוחד של שליט כווית, מוחמד עבדאללה אבו-חסן, המבקר בטהראן, ל"אחווה מלאה" במזה"ת בין איראן לשכנותיה הערביות כדי לסכל את מזימות האויב. הוא ציין במיוחד את מודל השת"פ בין איראן לכווית וקרא לחזקו.

פרס טי וי (איראן), 16.4.10

 

סעד אל-חרירי: כל הדרכים מובילות לדמשק

אל-בלד (לבנון), 15.4.10 / סתאפר ג'ברא

 

עריקאת: עבאס לא נכנע לתכתיבי ארה"ב

ראש מחלקת המו"מ באש"פ, צאיב עריקאת, אמר בריאיון לשבועון כול אל-ערב כי בשנת 2008 הציעה ארה"ב לאבו מאזן סיוע שנתי של  חצי מיליארד דולר אם יימנע מהשתתפות בוועידת הפסגה הערבית בדמשק, אך עבאס סירב. עוד אמר עריקאת כי למרות האיום האמריקאי להחרים את הפלסטינים אם יחתום עבאס על הסכם הפיוס, הוא הסמיך את נציגו לעשות כן.  

כול אל-ערב (ישראל), 16.4.10

 

לבנון: ארגון התנגדות דרוזי הודיע על תחילת פעילותו

היומון הלבנוני אל-אח'באר דיווח כי באזור הכפר ראשיא שבמחוז הבקאע בלבנון, הופץ גילוי דעת המודיע על תחילת פעילותה של "חזית ההתנגדות הדרוזית" שתפעל לצד חזבאללה  נגד "האויב הציוני העושק" ותגן בכל הכוח והנחישות על שעריה של סוריה הגדולה.

אל-אח'באר (לבנון), 16.4.10

 

סגן ר"מ עיראק: טהראן צריכה להשתתף בהרכבת הממשלה שלנו
סגן ר"מ עיראק, ראפע אל-עיסאווי, חבר מפלגתו של איאד עלאווי, שזכתה ברוב קטן בבחירות בעיראק, קרא בטהראן לבכירי המשטר האיראני ליטול חלק פעיל בהרכבת הממשלה בעיראק, כדי לסייע לה בפתרון בעיותיה, וציין כי הפלגים שניצחו בבחירות מכירים בצורך ביחסי ידידות עם טהראן. היומון האיראני ג'ומהורי-י אסלאמי קרא לשיעים בעיראק להתאחד כדי להשיג עוד ארבעה מושבים בפרלמנט, שיאפשרו להם לקבוע מי יהיה ראש הממשלה.

פארס, מהר, ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 14.4.10

יועצו של מובארכ: גמאל מובארכ לא רוצה לרשת את אביו

יועצו המדיני של הנשיא מובארכ, ד"ר אוסאמה אל-באז, אמר בתכנית טלוויזיה כי מצרים אינה הולכת בכיוון של הורשת השלטון, וכי בנו של הנשיא, גמאל, אינו רוצה להפוך לנשיא. לדבריו, אין לחשוש מאיראן כיוון שהיא אינה עוינת את מצרים ואינה מאיימת על ביטחונה, אך עם זאת, מדיניותה בימי הנשיא ח'אתמי, הייתה טובה ממדיניותה הנוכחית.

אל-מצריון (מצרים), 15.4.10

 

נז'אד על הסנקציות נגד ארצו: מנגינה ישנה

אל-מסתקבל (לבנון), 15.4.10 / חסן בליבל

 

ממשל החמאס: הפסקת ירי הטילים היא אינטרס לאומי

בדו"ח שהגיש משרד התכנון בממשל החמאס נאמר כי בעקבות המלחמה האחרונה בעזה פועלת חמאס להשיג הסכמה לאומית, ביחד עם שאר פלגי ההתנגדות, להפסקת ירי הטילים לעבר ישראל וליצירת התנגדות מושכלת ומתוכננת היטב שתכאיב לישראל. על הפסקת הירי נאמר שהיא אינטרס לאומי וצורך מוסרי, כלכלי וחברתי ונועדה לשקם את היכולות הצבאיות, ולכן יש לטפל בקבוצות המפרות את ההסכם. הדו"ח קורא להרחיב את דרכי ההתנגדות הן באמצעות הנשק והן באמצעות הפוליטיקה ולשקם את הקשר בין התנועה לבין הציבור, ולהקפיד על שיח פרגמאטי מול הקהילה הבינ"ל.

www.alresalah.ps, 13.4.10

 

מאמר ביומון איראני תוקף את שה"ח המצרי

מאמר ביומון ג'ומהורי-י אסלאמי תקף את דברי שה"ח המצרי, אחמד אבו אל-ר'יט, נגד איראן וטען כי במצרים לא מבינים את הנעשה במזה"ת. לטענת המאמר חידוש יחסים עם מצרים מותנה בין השאר בהתייצבותה לצד איראן בחזית ההתנגדות נגד המערב והוא תלוי כולו ברצונה של איראן.  

ג'ומהורי-י אסלאמי (איראן), 14.4.10

 

נשיא איראן לשעבר, ח'אתמי, לא הורשה לצאת מהמדינה

נשיא איראן לשעבר, מוחמד ח'אתמי, לא הורשה לעזוב את איראן כדי להשתתף בוועידה לפירוק נשק גרעיני שאמורה להתקיים בהירושימה, יפן, ב-22.4.10 .

פרלמן ניוז (איראן), 15.4.10  www.parlemannews.ir

 

שגריר סוריה בקהיר: אסד יבקר במצרים בקרוב

שגריר סוריה בקהיר, יוסף אחמד, אמר כי הנשיא אסד יבקר במצרים בקרוב, בתום תקופת החלמתו של הנשיא מובארכ. לדבריו, הביקור ישים קץ לכל אי ההבנות בין הצדדים ויבוא לפתרון המחלוקות ביניהם.

אל-מצרי אל-יום (מצרים), 13.4.10

 

בקשה לזימון ביידן לעדות בירדן

העו"ד הירדני, סאמי אל-רקאד, ביקש מבית המשפט לביטחון המדינה לזמן את סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, להעיד במשפט נגד אווה אבו חלאוה, מנהלת מרכז 'מיזאן' לזכויות אדם, אותה תבע בגין הצהרות שהשמיעה בפגישתה עם ביידן בירדן (12.3.10), אשר פגעו, לטענתו, באחדות הלאומית של המדינה.

אל-ריאד (סעודיה), 13.4.10

 

צאלחי: יש לנו 20 שנות ניסיון בטכנולוגית היתוך

ראש הארגון לאנרגיה אטומית של איראן, עלי אכבר צאלחי, אמר כי לאיראן ניסיון של 20 שנה בטכנולוגית היתוך גרעיני, אך הישגיה איטיים. לדבריו, איראן איבדה את אמונה במערב, אך היא מוכנה להחליף טון אורניום מועשר ברמה של 3.5% בתמורה ל-100 ק"ג אורניום מועשר ברמה של 20%, תחת ערבויות אמינות. שר ההגנה האיראני, אחמד וחידי, אמר שייצור טילים ארוכי טווח מצוי על סדר היום של משרדו.

אילנא, פארס, איסנא (איראן), 13.4.10

 

המערב וזכויות האדם

אל-שביבה (עומאן), 13.4.10 / עלאא' אל-לקטה