המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון
THE MIDDLE EAST MEDIA RESEARCH INSTITUTE
מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 2.4.2010
2/4/2010

מה חדש? תקציר ידיעות מהמזה"ת 2.4.2010

 

בתקציר: מצרים: סוכל ניסיון הברחת טילים נגד מטוסים לעזה * רוב מפלגות האופוזיציה בסודאן מחרימות את הבחירות * צרפת תעניק ללבנון טילי נ"ט בחינם * ספינות סיוע מתורכיה לעזה * ג'ונבלאט: דף חדש ביחסי עם אסד; שנינו תומכים בחזבאללה * אבו מרזוק: מדינה בגבולות 67, ללא הכרה בישראל

 

ג'ונבלאט: דף חדש ביחסי עם אסד; שנינו תומכים בחזבאללה

המנהיג הדרוזי, וליד ג'ונבלאט, אמר במסע"ת בלבנון, כי לפגישתו עם הנשיא הסורי, בשאר אל-אסד (31.3.10) יש חשיבות היסטורית והיא היתה כנה, ידידות וחיוביות, ופתחה דף חדש ביחסיהם. הוא הצביע על ההסכמה שהושגה בינו לבין אסד בנושאים כגון: הגנה על ההתנגדות הלבנונית [חזבאללה], תמיכה בתפקידה בשחרור האדמות הכבושות והידוק היחסים בין סוריה ללבנון וציין כי צפויות לו פגישות נוספות עם אסד, וכי שר העבודות הציבוריות והתחבורה הלבנוני, ר'אזי אל-ערידי, יהיה אחראי על הקשר בינו לבין ההנהגה הסורית. בתשובה לשאלה, אמר ג'ונבלאט כי אם יוזמן לבקר באיראן ייענה להזמנה.

אל-ת'ורה (סוריה), אל-אח'באר, אל-מסתקבל (לבנון), 2.4.10

 

מצרים: סוכל ניסיון הברחת טילים נגד מטוסים לעזה

מקורות ביטחוניים מצריים הודיעו כי תפסו מצבור של כ-100 טילים נגד מטוסים, ושל עשרות פצצות ומטעני נפץ במרכז סיני, בטרם הוברח לרצועת עזה. אבו עובידה, דובר הזרוע הצבאית של חמאס, עז אל-דין אל-קסאם, הכחיש כי הנשק שנתפס שייך לחמאס או לפלגים הפלסטינים האחרים, אך הבהיר כי ההתנגדות האסלאמית תמשיך להעביר נשק לרצועת עזה.

אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 2.4.10

 

רוב מפלגות האופוזיציה בסודאן מחרימות את הבחירות

רוב מפלגות האופוזיציה בסודאן הודיעו על החרמת הבחירות לנשיאות, הבחירות לפרלמנט והבחירות המוניציפאליות הצפויות להתקיים ב-11-13 באפריל 2010. המועמדים הבולטים לנשיאות מטעם מפלגות אלו הודיעו על פרישתם מהמרוץ, ולפיכך צפוי נצחונו של נשיא סודאן כיום, עומר אל-בשיר.

www.alarabiya.net  2.4.10

 

ספינות סיוע מתורכיה לעזה

אגודת הסיוע ההומניטארי התורכית הודיעה על שיגור חמש עשרה ספינות סיוע לעזה שעל סיפונן חמישים ח"פ מהאיחוד האירופי, ואיימה בניתוק הקשרים בין תורכיה לישראל אם זו תחסום את דרכה של השיירה.

www.qnaol.net, 29.3.10 

 

איראן: איננו מתערבים בבחירות בעיראק

דובר משה"ח האיראני, ראמין מהמאן-פרסת, דחה האשמות בדבר מעורבות איראנית בבחירות בעיראק והביע את נכונותה של ארצו לארח את כל הקבוצות הפוליטיות בעיראק כדי לקדם הקמת ממשלה חדשה.

אירנא (איראן), 31.3.10

 

"הרכבת הממשלה": איראן מרכיבה את ממשלת אל-מאלכי בעיראק

אל-וטן (סעודיה) , 2.4.2010

 

ח"כ טיבי גינה הנפת תמונות נאסרללה ומור'ניה ביום האדמה

בשיחה עם העיתון הערבי-ישראלי אל-צנארה גינה ח"כ אחמד טיבי את הנפת תמונותיהם של חסן נאסרללה ועימאד מור'ניה בהפגנה בסכנין לרגל יום האדמה. העיתון הערבי-ישראלי כל אל-ערב הדגיש כי מדובר במקרה בודד שאינו מייצג את רוח ההפגנה, שבה התאחדו המפגינים תחת דגל פלסטין.

אל-צנארה, כל אל-ערב (ישראל), 2.4.10

 

ח'אמנאי: מצפה לנכונות להקרבה עצמית כמו במלחמה נגד עיראק

בנאום במחוז ח'וזיסטאן (דרום איראן), אמר מנהיג איראן עלי ח'אמנאי כי הוא מצפה שבעת מלחמה, יפגינו צעירי איראן נכונות להקרבה עצמית, כפי שהפגינו אבותיהם במלחמת איראן-עיראק (1988-1980). 

אתר המנהיג (איראן), 31.3.10

 

צרפת תעניק ללבנון טילי נ"ט בחינם

בפגישתו (1.4.10) בלבנון עם שר ההגנה הלבנוני, אליאס אל-מר, הודיע הרמטכ"ל הצרפתי על החלטתה של ארצו לספק לצבא לבנון טילי "הוט" נגד טנקים בחינם.

אל-נהאר (לבנון), 2.4.10

 

נאסרללה: להאשמת חזבאללה ברצח אל-חרירי יהיו השלכות קשות

מזכ"ל חזבאללה, חסן נאסרללה, אישר לערוץ אל-מנאר כי פעילים של הארגון זומנו לחקירה על ידי וועדת החקירה הבינ"ל לרצח רפיק אל-חרירי וטען שהוועדה איננה מקצועית וכי פקידים בלשכתו של התובע הכללי בביה"ד הבינ"ל, דניאל בלמר, מדליפים מידע מן החקירה. הוא דחה את ההאשמות בדבר אחריותו של חזבאללה לרצח ואיים כי יהיו לכך השלכות קשות על לבנון והאזור. עוד אמר שחזבאללה ישתף פעולה עם ועדת החקירה הבינ"ל, אולם הוא ינהג אחרת אם יתברר שבכוונתה להאשימו ברצח.

אל-אח'באר (לבנון), 1.4.10

 

ג'לילי פועל בסין למניעת תמיכתה בסנקציות

מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן, סעיד ג'לילי, נועד בסין עם שה"ח הסיני וייפגש עם בכירים נוספים במדינה, בניסיון למנוע תמיכה של סין בהחרפת הסנקציות על איראן בנושא הגרעין; חבר מערכת היומון כיהאן, סעדאללה זארעי, קרא למשטר לצמצם את הסחר עם מדינות עוינות כגון צרפת וגרמניה; בכיר במפלגת מואתלפה, חמיד רזא תרקי, אמר כי על ארה"ב ואירופה להשלים עם איראן גרעינית.

אילנא, אירנא (איראן), 1.4.10; אירנא (איראן), 31.3.10

 

אל-קרדאוי: הקמת מדינת פלסטין – רק באמצעות ג'יהאד והתנגדות

בדרשת יום שישי (26.3.10) ערב הפסגה הערבית בלוב, קרא ראש איחוד חכמי הדת המוסלמים, השיח' יוסף אל-קרדאוי, למנהיגי ערב להציל את מסגד אל-אקצא, לתמוך בהתנגדות, לשלול מו"מ עקיף עם ישראל ולחדש את חרם הסחורות עליה ועל ארה"ב. לדבריו, ג'יהאד והתנגדות הם תנאי להקמת פלסטין.

אל-שרק (קטר), 27.3.10

 

אבו מרזוק: תומכים במדינה בגבולות 67, ללא הכרה בישראל

סגן יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, אמר כי תנועתו מסכימה להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967 אך לא לפתרון של "שתי מדינות לשני עמים" משום שכלולה בו הכרה בישראל, שחמאס מתנגדת לה.הוא קרא למנהיגי ערב למשוך את יוזמת השלום הערבית, לבחור באסטרטגיית ההתנגדות ולחדש את החרם על ישראל, והאשים את הרש"פ במניעת פתיחתה של אינתיפאדה שלישית.

אל-וטן (סוריה), 1.4.10

 

הפיגועים במוסקבה

אח'באר אל-ח'ליג (בחריין), 31.3.10